Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019 na Podkarpaciu. Wybraliśmy posłów i senatorów [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Na Podkarpaciu i całym kraju oraz za granicą odbyły się wybory parlamentarne 2019. W niedzielę, 13 października, wybraliśmy 460 nowych posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Zobacz naszą relację z północnego Podkarpacia.
W tarnobrzeskich lokalach wyborczych przez cały dzień panował duży ruch, co znalazło odzwierciedlenie we frekwencji. Na godzinę 17 wyniosła ona w Tarnobrzegu 44,41 procent. W mieście uprawnionych do głosowania było 36 tysięcy 868 osób. Z danych komisji wynika, że zgłosiło się bardzo dużo osób z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Sporo starszych wyborców skorzystało z prawa do głosowania przez pełnomocnika. Wśród mieszkańców, którzy deklarują, że zawsze biorą udział i to w każdych wyborach byli między innymi państwo Daria i Marcin Załuccy z dziewięciomiesięcznym Erykiem. - Moim zdaniem ktoś, kto nie głosował nie powinien potem wyrażać pretensji do wyników wyborów i tego, jak się sprawuje rząd - mówi pani Daria.   W Tarnobrzegu pracują w niedzielę 34 obwodowe komisje wyborcze. Najmniejszym obwodem jest Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Kurasia, gdzie uprawnionych do głosowania jest 52 pensjonariuszy. Największy obwód, gdzie w spisie wyborców figuruje 1848 osób obsługuje komisja nr 18 w dawnym gimnazjum numer 3. Najwięcej komisji, bo aż sześć, ma swoje siedziby w Szkole Podstawowej nr 10.- Incydentów, które zakłóciłyby przebieg wyborów nie odnotowaliśmy - mówi Sylwia Witczak, pełnomocnik okręgowej komisji wyborczej w Rzeszowie, która czuwała nad prawidłowym przeprowadzeniem głosowania w Tarnobrzegu. Wspomniała też o nietypowej interwencji, jaka wpłynęła od członków komisji mieszczącej się w szkole podstawowej numer 3. Alarmowali, by oczyścić jezdnię z... końskich odchodów. Widok zniesmaczył wielu przechodniów, którzy zabrudzony trakt uwieczniali na zdjęciach.   >>> ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

Wysoka frekwencja w Tarnobrzegu - Kto nie głosuje, niech nie...

18.30
Podkarpacie podzielone jest na dwa okręgi wyborcze, w których łącznie uprawnionych do głosowania jest milion 671 tysięcy 726 osób. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w kraju frekwencja do godziny 17 wyniosła 45,94 procent, na Podkarpaciu - 45,69 procent. To siódmy najwyższy wynik w kraju.

W naszym regionie do godziny 17 najwięcej głosów oddali mieszkańcy powiatu rzeszowskiego - 48,9 procent, najmniej - bieszczadzkiego: 40,63 procent. W powiecie niżańskim w tym czasie wzięło udział w głosowaniu 42,95 procent uprawnionych, w stalowowolskim 43,84 procent uprawnionych, w tarnobrzeskim 43,28 procent uprawnionych, w Tarnobrzegu (miasto na prawach powiatu) – 44,41 procent.

15.00
Frekwencja do godziny 12 na Podkarpaciu wyniosła 20,26 procent. To trzeci najwyższy wynik w kraju.
W naszym regionie do południa najwięcej głosów oddali mieszkańcy powiatu strzyżowskiego – 22,71 procent, najmniej - przemyskiego: 17,67 procent. W powiecie niżańskim do południa wzięło udział w głosowaniu 18,06 procent uprawnionych, w stalowowolskim 18,9 procent uprawnionych, w tarnobrzeskim 19,16 procent uprawnionych, w Tarnobrzegu (miasto na prawach powiatu) – 19,26 procent.

13.30
Państwowa Komisja Wyborcza podała, że frekwencja w Polsce na godzinę 12 wynosiła 18,4 procenta

Czytaj więcej
Wybory parlamentarne 2019 w Stalowej Woli. Incydentów nie zanotowano

Godzina 7.00
Pracę rozpoczęły obwodowe komisje wyborcze. W tym artykule miejscu będziemy na bieżąco opisywać przebieg wyborów na północnym Podkarpaciu.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 uprawnionych jest 30 111 281 wyborców.

13 października Państwowa Komisja Wyborcza będzie dwa razy podawała frekwencję wyborczą. Za pierwszym razem około godz. 13.00 podana będzie frekwencja na godz. 12.00. Drugi komunikat będzie około godz. 18.00 i będzie dotyczył frekwencji na godz. 17.00.

Wybory parlamentarne 2019. Blisko 27,5 tys. obwodów głosowania

Udział w wyborach parlamentarnych 2019 można wziąć w 27 415 punktach do głosowania – tylu, ile jest obwodów do głosowania.

Najwięcej obwodowych komisji wyborczych jest w Polsce: 27 090. Kolejnych 320 powołano poza granicami kraju. Do tego dochodzi pięć obwodów na polskich statkach. W komisjach wyborczych pracuje łącznie 234 500 osób.

Wybory parlamentarne 2019. Po jednej karcie w wyborach do Sejmu i Senatu

Głosowanie w lokalach wyborczych w dniu 13 października odbywa się w godzinach 7-21. Każdy wyborca po okazaniu dowodu osobistego otrzymuje w lokalu wyborczym dwie karty do głosowania: jedną w wyborach do Sejmu, jedną w wyborach do Senatu.

Na każdej z kart można wskazać poparcie tylko dla jednego kandydata. Robi się to stawiając znak „X” w kratce obok nazwiska osoby, na którą chcemy zagłosować.

Wybory parlamentarne 2019. Ilu jest kandydatów do Sejmu i do Senatu?

W wyborach do Sejmu o jeden z 460 poselskich mandatów ubiega się 5 112 kandydatów. Wśród nich są 2 152 kobiety. Stanowią one 42,1 proc. kandydatów do Sejmu.

W wyborach do Senatu o jeden z 100 mandatów ubiega się 278 kandydatów. Wśród nich jest 45 kobiet. Stanowią one 16,2 proc. kandydatów do Senatu.

Cisza wyborcza obowiązuje do zamknięcia lokali wyborczych o godz. 21. Może się jednak zdarzyć, że Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje o jej wydłużeniu, jeśli z jakichś przyczyn głosowanie będzie trwało dłużej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie