Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024, powiat niżański. Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Niżańskiego? Są mocne nazwiska

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Wybory samorządowe 2024 do Rady Powiatu Tarnobrzeskiego. Znamy nazwiska pierwszych kandydatów
Wybory samorządowe 2024 do Rady Powiatu Tarnobrzeskiego. Znamy nazwiska pierwszych kandydatów
Wybory samorządowe 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już ponad sto komitetów wyborczych na obszarze działania Krajowego Biura Wyborczego - Delegatury Tarnobrzeg. Część z nich zostało założonych z myślą o wyborach do Rady Powiatu Niżańskiego. Jakie ugrupowania będą starać się miejsce w radzie?

Oto komitety, które wystartują do Rady Powiatu Niżańskiego

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. W powiecie niżańskim do Rady Powiatu do obsadzenia jest 19 mandatów.

Wyborcy będą wybierać radnych w pięciu okręgach głosowania. W okręgu numer 1, który obejmuje gminy Harasiuki i Krzeszów do obsadzenia są 3 mandaty, w okręgu numer 2 obejmującym gminy Jarocin i Ulanów - cztery mandaty. Okręg numer 3 ma trzy mandaty dla radnych z gminy Jeżowe. Okręg numer 4 obejmuje gminę Nisko, a do obsadzenia jest tam 6 mandatów, natomiast w okręgu 5 wyborcy z gminy Rudnik nad Sanem wskażą trzech swoich reprezentantów w Radzie Powiatu Niżańskiego.

Jak na razie wiadomo o pięciu komitetach, które wystawią swoje listy do Rady Powiatu. Podajemy je w kolejności alfabetycznej.

Bezpartyjny Samorząd

Pełnomocnikiem wyborczym tego komitetu jest Zbigniew Lach, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nisku. Prawie na pewno będzie też jednym z kandydatów w walce o mandat radnego, bezskutecznie ubiegał się o mandat w 2018 roku.

Forum Mieszkańców

Komitet ponadpartyjny powstały na mocy wypracowanego porozumienia bardzo różnych środowisk politycznych i kandydatów bezpartyjnych, na liście wyborczej do Rady Powiatu Niżańskiego znajdą się między innymi przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. W powiecie niżańskim o mandaty powalczą między innymi radny, a zarazem były starosta niżański Gabriel Waliłko, Jan Kowal - od niedawna szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie czy obecna radna Małgorzata Sztaba-Cholewa.

Prawo i Sprawiedliwość

Przedstawiciele tego komitetu nie ujawniają na razie żadnych nazwisk kandydatów na radnych powiatowych.

Trzecia Droga

Komitet nie ujawnia na razie nazwisk kandydatów, ale ustaliliśmy, że na liście znajdą się nie tylko reprezentanci Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo pojawią się również kandydaci bezpartyjni, których poglądy są zbliżone do poglądów członków Trzeciej Drogi.

Wspólny Powiat Niżański

Na liście wyborczej tego komitetu znajdą się między innymi przedsiębiorca Tomasz Karaś - były piłkarz Orła Rudnik i były sędzia piłkarski, Marta Kania - dyrektor Szkoły Podstawowej w Przędzelu czy Krzysztof Wojdyło, pracownik spółki PGE.

Ziemia Niżańska

To komitet, z którego wywodzi się obecny burmistrz Niska, Waldemar Ślusarczyk, a który to będzie ubiegał się o reelekcję. Pełnomocnikiem wyborczym komitetu jest radny powiatowy obecnej kadencji Andrzej Tofilski (nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik), który na być jedną z lokomotyw listy wyborczej KWW Ziemia Niżańska.

Całkowita liczba komitetów będzie znana 12 lutego, listy kandydatów 4 marca.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie