Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa w Stalowej Woli. „Kresy moje, utracone” o życiu Polaków na wschodzie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie z kresowych czasów Mani Durkaczówny, z rodzinnego archiwum stalowowolskiej rodziny
Zdjęcie z kresowych czasów Mani Durkaczówny, z rodzinnego archiwum stalowowolskiej rodziny Muzeum Regionalne
W tym roku, kiedy upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej, historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Z tej okazji w muzeum w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę "Kresy moje utracone".

Dzięki aktywności Kresowian i miłośników tej tematyki ze Stalowej Woli możemy poznać wiele interesujących, nieznanych faktów z terenów wschodnich województw II Rzeczypospolitej Polskiej. Zostały one zebrane na potrzeby wystawy „Kresy moje, utracone” zorganizowanej przez Muzeum Regionalne. Inicjatywa jest ważnym działaniem muzealnym na rzecz zachowania i ochrony Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Nieliczne pamiątki
Wystawa przedstawia życie Polaków na terenach wschodnich województw w granicach II Rzeczypospolitej z perspektywy zwykłych ludzi, mieszkańców tamtych stron, którzy dzisiaj związani są ze Stalową Wolą. Ocalone, nieliczne pamiątki mają dla nich nieocenioną wartość, bo przypominają o życiu na Kresach, o rodzinnym domu, krewnych i sąsiadach, pięknie tamtej ziemi, gdzie przyszło im się urodzić, mieszkać, uczyć się, gdzie pracowali i walczyli o wolną Polskę ich ojcowie i dziadowie. Ich wspomnienia są ważnym elementem „przestrzeni pamięci” o historii Polaków na Kresach, którą warto poznać.

Wystawa podzielona na kilka części opowiada o życiu codziennym na Kresach w przededniu wybuchu II wojny światowej. To mało znany obraz tych ziem, przepełniony pozytywnym myśleniem, nadzieją Polaków na lepszą przyszłość, odbudowę i rozwój kraju po czasach niewoli i walkach o niepodległość, z jednoczesną troską o Ojczyznę. Ale to także pozbawiona patosu zwyczajna opowieść o życiu rodzinnym i sąsiedzkim w wielokulturowych wsiach, miasteczkach i miastach.

Dramatyczne przeżycia
Wybuch II wojny światowej odmienił całkowicie życie Kresowian, dlatego wielka utrata jest nieodłącznym elementem ich wspomnień, czemu została poświęcona jedna część wystawy. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał, a niejednokrotnie mogłyby stać się kanwą scenariuszy filmowych.

Ekspozycję zamyka tematyka osobistego doświadczenia Kresów, które dla każdego Polaka będzie inne. Dla niektórych to rodzinne strony, dla innych tereny turystyczne, a dla jeszcze innych przestrzeń zupełnie nieznana. Tutaj także, w tej części ekspozycji, otrzymali głos mieszkańcy Stalowej Woli znani w mieście z działań na rzecz przywracania pamięci o Kresach.

Kresowa sztuka
Tłem dla wspomnień są muzealne dzieła malarskie, sztuka sakralna, użytkowa i pamiątkarska oraz ikonografia udostępniona przez polskie muzea i archiwa. Wystawa powstała przy współpracy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Stalowej Woli oraz wielu stalowowolan, którzy są związani z Kresami. Pokłosiem muzealnej pracy badawczej będzie publikacja o tym samym tytule.

Kurator i koordynator wystawy: Elżbieta Skromak. Wystawa czasowa czynna będzie od 12 listopada 2019 do 23 lutego 2020. Otwarcie i miejsce wystawy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ulica Sandomierska 1, 12 listopada, godzina 17.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć koncert „Stanisław Moniuszko – 200 lat” w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej imienia Artura Malawskiego. Miejsce koncertu: Szkoła Muzyczna imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli, 12 listopada godzina 18.30.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie