Wypadek autokaru na S3. Wycieczka wracała z jarmarku we...

  Wypadek autokaru na S3. Wycieczka wracała z jarmarku we Wrocławiu. Autobus przewrócił się na bok. Jedna osoba nie żyje, 24 zostały ranne

  JEW, sz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tragiczny wypadek na drodze ekspresowej S3 w okolicach Polkowic. W czwartek wieczorem w pobliżu miejscowości Sucha Górna (okolice 353 kilometra drogi S3) autokar, którym jechało 51 osób, wpadł w poślizg, a następnie się przewrócił. Jedna osoba nie żyje, 24 zostały ranne. Autokarem jechały osoby niepełnosprawne z województwa lubuskiego - wycieczka wracała z jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. W zdarzeniu nie brał udziału żaden inny pojazd.
  Wypadek autokaru na S3. Wycieczka wracała z jarmarku we Wrocławiu. Autobus przewrócił się na bok. Jedna osoba nie żyje, 24 zostały ranne
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Grażyna Szyszka

  AKTUALIZACJA PIĄTEK, godz. 9.00

  Na podstawie zabezpieczonego tachografu śledczy ustalili, że na tym trudnym odcinku drogi 69-letni kierowca jechał zbyt szybko. na ograniczeni do 50 km/h prędkość autokaru wynosiła od 75 do nawet 100 km/h.

  Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował na Twitterze, że w szpitalu w Lubinie zmarła druga osoba ranna w wypadku. Chwilę później wycofał się z tej informacji. Po wypadku nie żyje jedna osoba. Najlżej ranni są już w domach.

  Autokar jadący w kierunku Zielonej Góry wpadł w poślizg, zjechał do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust. Następnie pojazd przewrócił się na bok. Wszystko działo się w okolicach ronda, które wciąż znajduje się w budowie.

  W akcji ratunkowej brało udział ponad 20 zastępów strażackich z powiatów głogowskiego i polkowickiego. Do pomocy ściągnięto również ratowników z KGHM oraz karetki pogotowia z obydwu powiatów.

  Zobacz galerię

  Strażacy na miejscu zastali część osób, które same wydostały się z autokaru na zewnątrz, a siedmioro pasażerów było uwięzionych w środku. Wyciągnięto ich za pomocą sprzętu hydraulicznego.

  Niestety, jednej z pasażerek nie udało się uratować.

  – Pojazdem podróżowało 49 pasażerów i 2 kierowców. Autokar wiózł ludzi do Międzyrzecza i Pszczewa - mówi Piotr Woźniakiewicz, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej z Polkowic.

  - Pasażerowie wracali z jarmarku bożonarodzeniowego we Wrocławiu. Wśród tych osób znajdowały się także osoby niepełnosprawne. Potwierdzono już, że na miejscu wypadku zginęła kobieta. Rannych w zdarzeniu zostało 18 osób, w tym pięcioro ciężko. Przewieziono ich do szpitali w Legnicy, Głogowie i Lubinie.

  Ostatecznie polkowicka policja poinformowała, że poszkodowane zostało 24 osoby. Lżej ranni zostali opatrzeni przez służby medyczne w podstawionych na miejsce autobusów.

  Pozostałe osoby uczestniczące w zdarzeniu trafiły do miejsca przygotowanego przez władze samorządowe i oczekiwały na transport do miejsc docelowych.

  Zobacz galerię

  Około północy autokar podniesiono i sprawdzono, czy nie ma pod nim kolejnych ofiar. Akcja służb ratunkowych w miejscu wypadku oraz czynności policji trwała do godz. 2. w nocy. Usuwanie autokaru z jezdni trwało do godz. 3.50.

  69-letni kierowca autokaru został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – był trzeźwy. Został zatrzymany, by dziś wykonać z jego udziałem czynności procesowe.

  Obecnie policjanci zajmują się szczegółowym wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia – funkcjonariusze będą ustalać co było jego przyczyną np. czy zaistniał w tej sprawie błąd ludzki lub może usterka techniczna. Wszystkie zebrane na miejscu informacje zostaną zweryfikowane.  O wypadku wojewoda dolnośląski rozmawiał już z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Joachimem Brudzińskim.


  Pomoc dla osób poszkodowanych w wypadku organizują też władze Polkowic:


  Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Województwa Dolnośląskiego:


  Wojewoda dolnośląski potwierdza informacje dotyczące wycieczki. To osoby niepełnosprawne z miejscowości Pszczew i Międzyrzecz z województwa lubuskiego:
  ZOBACZ TAKŻE:  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo