Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyrecytowana i wyśpiewana historia Bitwy Warszawskiej na festiwalu w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jerzy Zelnik - aktor teatralny i filmowy, od wielu lat cieszący się popularnością wśród widzów
Jerzy Zelnik - aktor teatralny i filmowy, od wielu lat cieszący się popularnością wśród widzów Zdzisław Surowaniec
We wtorek w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów zorganizowany został szósty koncert w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Rozwadowie. Tym razem tematem przewodnim spotkania była setna rocznica Bitwy Warszawskiej.

Na tłumnie zgromadzoną publiczność w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie czekała uczta słowno- muzyczna w wykonaniu znanego aktora Jerzego Zelnika. Artysta do Rozwadowa przyjeżdża regularnie.

Narracja i śpiew, ale także scenariusz wieczornego koncertu należał właśnie do niego. Widowisko dopełniały występy solisty Teatru Muzycznego w Lublinie i współpracującego również z Mazowieckim Teatrem Muzycznym imienia Jana Kiepury w Warszawie, tenora Jakuba Gąski. Organową oprawę muzyczną zapewnił dyrektor festiwalu Robert Grudzień.

Jerzy Zelnik uznanie zdobył podwójną kreacją pragnącego przeprowadzić reformy następcy tronu a następnie faraona, Ramzesa XIII, i rozszalałego Lykona w ekranizacji powieści Bolesława Prusa „Faraon” (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, za którą otrzymał swoją pierwszą wypłatę. Zagrał w trzech filmach Andrzeja Wajdy: „Przekładaniec” (1968) na podstawie utworów Stanisława Lema jako doktor Burton, „Piłat i inni” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa w roli Judy z Kiriatu i adaptacji powieści Władysława Reymonta „Ziemia obiecana” (1974) jako Stein, pracownik kantoru w fabryce Grunspana.

Jerzy Zelnik zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu „Doktor Murek” (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zagrał postać Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona” (1980), za którą zdobył nagrodę zespołową I stopnia Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia aktorskie, a w szczególności za przybliżenie postaci historycznych, i w dramacie historycznym „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” (1982) z Anną Dymną.

Kolejny koncert już za tydzień. 18 sierpnia w Rozwadowie przypominana będzie poezja Karola Wojtyły- papieża Jana Pawła II. Wystąpią: Wanda Wasicka - poeta, narrator, Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Georgij Agratina - fletnia Pana, Robert Grudzień - organy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie