Wyścig „Solidarności” i Olimpijczyków startuje w środę, w czwartek kolarze będą w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Ubiegłoroczny wjazd kolarzy do Stalowej Woli był dużym przeżyciem dla kibicujących mieszkańców Zdzisław Surowaniec
29. Międzynarodowy Wyścig „Solidarności” i Olimpijczyków zbliża się wielkimi krokami do Stalowej Woli. Tegoroczna edycja Wyścigu odbędzie się w dniach 4-7 lipca. Do Stalowej Woli przyjadą 5 lipca.

Podczas czterech dni rywalizacji i 5 etapów, kolarze pokonają ponad 720 kilometrów. Tradycyjnie, już po raz dziesiąty, imprezie będzie towarzyszył Mini Wyścig, gdzie swoich sił mogą spróbować najmłodsi kolarze.

W tegorocznym Wyścigu Solidarności numer 1 otrzyma Mateusz Komar z Voster Team ze Stalowej Woli czyli ubiegłoroczny triumfator. Dyrektor sportowy grupy Mariusz Witecki zapowiada walkę o zwycięstwo, ale dodaje, że jeśli Komar nie da rady, to ma zapasowego lidera czyli Adama Stachowiaka, trzeciego kolarza poprzedniej edycji.

Mariusz Witecki wygrał Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków dwa razy, po raz pierwszy jako zawodnik Banku BGŻ Team w 2012 roku, a kolejny jako dyrektor ekipy Voster Uniwheels Team w 2017 roku.

Dla grupy Voster Uniwheels Team ze Stalowej Woli start w tegorocznej edycji jest szczególny, bowiem trzy z pięciu etapów zostaną rozegrane na Podkarpaciu. Najważniejszy dla nich będzie ostatni z nich z Jasła do miasta siedziby sponsora. W ubiegłym roku Komar był trzeci w Stalowej Woli i powiedział z wielkim uśmiechem: „Teraz czas na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – spełniło się. Przed wyścigiem chyba tylko Witecki typował swojego kolarza na triumfatora. Dziś jest jednym z faworytów”. Wibatech ma od tego sezonu w swoim składzie Marka Rutkiewicza (wcześniej CCC), który należy do stałych faworytów do zwycięstwa. 2017 rok był dla niego bardzo udany, bo wygrał klasyfikację generalną Pro Ligi, po drodze zajmując pierwsze miejsca w wyścigach: Szlakiem Grodów Piastowskich i Bałtyk – Karkonosze, ale z WSiO się wycofał. Drugim zawodnikiem Wibatechu, który ma szansę na końcowy sukces jest Maciej Paterski, też przeszedł z CCC do Wibatechu. W ubiegłym roku wygrał wyścig Szlakiem Walk Majora Hubala.

Kamil Zieliński, triumfator z 2014 roku przeszedł z Domin Sport do rybnickiego Team Hurom i też zaliczany jest do grona faworytów. W ubiegłym roku zajął dopiero 23 miejsce ze stratą ponad ośmiu minut do zwycięzcy. Na pocieszenie wygrał ostatni etap w Lublinie.

Kto będzie zapasowym liderem grupy z Rybnika? Dyrektor sportowy Mirosław Kostro odpowiada bez namysłu: Witalij Buc (pisany w transkrypcji angielskiej Vitalyi Buts). Ukrainiec jeździł wcześniej w kijowskim Kolss Cycling Team zajmując drugie miejsca w wyścigach dookoła Ukrainy i Słowacji (2016).

Z grup zagranicznych ponownie przyjeżdża holenderski Metec z Johimem Ariesenem, który wygrał WSiO zajął drugie miejsce w 2014 roku, a w kolejnej edycji wygrał wyścig. Trasa przed trzema laty była podobna do obecnej, najpierw góry, a potem płaskie etapy. Ariesen nie jest góralem, więc na etapie do Krosna przez zamek Kamieniec pracował cały Metec, żeby ich sprinter nie stracił za dużo i udało się.

Nie wiadomo czy w ekipie w Mińsk Cycling Club wystartuje ponownie Jewgienij (Yauhen) Sobal, zwycięzca z 2016 roku (jest rezerwowym). Urodzony w Szczecinie Białorusin wygrał tylko jeden etap, ale decydujący z Tarnobrzega do Krosna, który liczył 195 km i był rozgrywany w ekstremalnym upale – 36 stopni C., co jest najlepszą rekomendacją dla tego zawodnika.