Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "XXL" - duża skala, realizm, dowcip, męskość, estetyka filmów grozy w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na parterze Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ekspozycja prac Tomasza Kręcickiego
Na parterze Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ekspozycja prac Tomasza Kręcickiego Zdzisław Surowaniec
Od niedzieli 17 maja można odwiedzić Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po dwumiesięcznej przerwie.

Na publiczność czeka sporo zmian organizacyjnych, ale i nowe propozycje wystawiennicze.

Obok znanych wystaw stałych: „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, „Alfons Karpiński ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli” i „Galeria przez dotyk”, udostępnione zostaną także nowe wystawy czasowe. Tym razem będzie to uczta szczególnie dla miłośników dizajnu i sztuki współczesnej.

Wystawa „XXL” to druga ekspozycja przygotowywana na otwarcie Muzeum. Będzie ją można zobaczyć na parterze Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. Ekspozycja prac Tomasza Kręcickiego miała swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku w BWA w Tarnowie. W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – instytucji będącej koproducentem „XXL” – ekspozycja miała otworzyć się w lipcu bieżącego roku. Jednak sytuacja się zmieniła, przez co stalowowolska wersja wystawy znacznie różni się od ekspozycji tarnowskiej.

Zasadniczej zmianie nie uległa jednak tematyka i problematyka malarstwa Tomasza Kręcickiego. „XXL” jest zatem wystawą o rozumianej dosłownie i w przenośni wielkości, a ogniskuje się na charakterystycznych motywach twórczości artysty oraz przepracowywanych przez niego wciąż problemach i zagadnieniach, spośród których najbardziej istotnymi są: skala, realizm, dowcip, męskość, jak również estetyka amerykańskich filmów drogi, malarstwa Eda Ruschy oraz muzyki spod znaku shoegaze.

Tomasz Kręcicki urodził się w 1990 roku w Żarach. W 2015 roku ukończył studia na Wydziale Malarskim Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2014–2015 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w 2018 roku przebywał na rezydencji artystycznej w MeetFactory w Pradze, a także w LIA Spinnerei w Lipsku. W 2016 roku wraz z Karoliną Jabłońską i Cyrylem Polaczkiem założył kolektyw artystyczny i galerię „Potencja”. Redagują i wspólnie wydają artzin „Łałok”.

Wystawa współorganizowana z BWA w Tarnowie. Kuratorem jest Wojciech Szymański, zaś identyfikację wizualną wystawy oraz projekt i skład katalogu wykonała Agata Biskup. Koordynacja ze strony Muzeum: Magdalena Kołtunowicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie