Z raju do Betlejem - to muzyczne kolędowanie harcerskiego...

  Z raju do Betlejem - to muzyczne kolędowanie harcerskiego zespołu w Zaklikowie

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania ©Izabela Zmysłowska

  - Z raju do Betlejem” - to tytuł przedstawienia, które w niecodzienny sposób ukazało sens Bożego Narodzenia, widziany z perspektywy młodego człowieka. Zaprezentowała je Harcerska Grupa Muzyczna “Ejcz-Dżi-Em”. Okazją do występu był III Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie.
  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania ©Izabela Zmysłowska

  Poprzez fragmenty Biblii, mówiące o raju i grzechu Adama i Ewy, tęsknocie człowieka za utraconym niebem, zapowiedziach przyjścia Mesjasza i narodzinach Jezusa, a także dzięki pantomimie i śpiewie utworów, wyrażających tęsknoty i nadzieje ludzkości, ukazana została aktualność przesłania z Betlejem. Całość utrzymana była w konwencji musicalu „Metro”.

  Harcerscy aktorzy poprzez pantomimę odegrali historię utraty Raju przez Adama i Ewę oraz ukazali ognisko domowe Świętej Rodziny z Nazaretu, która chroniła Skarb – Jezusa, dającego nadzieję na odzyskanie możliwości zbawienia.
  Symboliczne spotkanie Pierwszych Rodziców z Maryją, Józefem i Dziecięciem Jezus to streszczenie sensu Bożego Narodzenia. Pomocą w przekazie były wykonane przez zespół utwory z musicalu “Metro”: “Litania” Edyty Górniak oraz “Uciekali”.

  W III Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych zaprezentowane zostały także tradycyjne sposoby kolędowania, znane sprzed laty. Wystąpiły trzy dziecięce i młodzieżowe zespoły z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie oraz zespół z Zespołu Szkół w Zdziechowicach.

  - Mamy nadzieję, że przegląd będzie impulsem do realnego powrotu do tradycji kolędowania po domach i mieszkaniach naszej gminy i parafii. Czy tak się stanie, okaże się za rok. Wierzymy, że tak będzie! - powiedzieli organizatorzy przeglądu.

  Właśnie celem przeglądu było przypomnienie i upowszechnienie zwyczaju kolędowania, dlatego nie był to konkurs z przyznawanymi przez jury miejscami. Kolędowanie w Polsce ma długą i piękną tradycję. Ale w ostatnich latach zanika chodzenie po domach z kolędą, ze śpiewami barwnie ubranych postaci, nagradzanych przez tych, którzy oglądają jasełka.

  Zaklikowski przegląd jest więc udaną próbą podtrzymywania tego zwyczaju, który - jak wiele innych - odradza się w polskiej kulturze, wciągając w to najmłodszych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!