Z raju do Betlejem - to muzyczne kolędowanie harcerskiego...

  Z raju do Betlejem - to muzyczne kolędowanie harcerskiego zespołu w Zaklikowie

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania ©Izabela Zmysłowska

  - Z raju do Betlejem” - to tytuł przedstawienia, które w niecodzienny sposób ukazało sens Bożego Narodzenia, widziany z perspektywy młodego człowieka. Zaprezentowała je Harcerska Grupa Muzyczna “Ejcz-Dżi-Em”. Okazją do występu był III Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie.
  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania

  Kolędowanie kolorowych kolędników musiało być z gwiazdą, która jest nieodłącznym elementem kolędowania ©Izabela Zmysłowska

  Poprzez fragmenty Biblii, mówiące o raju i grzechu Adama i Ewy, tęsknocie człowieka za utraconym niebem, zapowiedziach przyjścia Mesjasza i narodzinach Jezusa, a także dzięki pantomimie i śpiewie utworów, wyrażających tęsknoty i nadzieje ludzkości, ukazana została aktualność przesłania z Betlejem. Całość utrzymana była w konwencji musicalu „Metro”.

  Harcerscy aktorzy poprzez pantomimę odegrali historię utraty Raju przez Adama i Ewę oraz ukazali ognisko domowe Świętej Rodziny z Nazaretu, która chroniła Skarb – Jezusa, dającego nadzieję na odzyskanie możliwości zbawienia.
  Symboliczne spotkanie Pierwszych Rodziców z Maryją, Józefem i Dziecięciem Jezus to streszczenie sensu Bożego Narodzenia. Pomocą w przekazie były wykonane przez zespół utwory z musicalu “Metro”: “Litania” Edyty Górniak oraz “Uciekali”.

  W III Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych zaprezentowane zostały także tradycyjne sposoby kolędowania, znane sprzed laty. Wystąpiły trzy dziecięce i młodzieżowe zespoły z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie oraz zespół z Zespołu Szkół w Zdziechowicach.

  - Mamy nadzieję, że przegląd będzie impulsem do realnego powrotu do tradycji kolędowania po domach i mieszkaniach naszej gminy i parafii. Czy tak się stanie, okaże się za rok. Wierzymy, że tak będzie! - powiedzieli organizatorzy przeglądu.

  Właśnie celem przeglądu było przypomnienie i upowszechnienie zwyczaju kolędowania, dlatego nie był to konkurs z przyznawanymi przez jury miejscami. Kolędowanie w Polsce ma długą i piękną tradycję. Ale w ostatnich latach zanika chodzenie po domach z kolędą, ze śpiewami barwnie ubranych postaci, nagradzanych przez tych, którzy oglądają jasełka.

  Zaklikowski przegląd jest więc udaną próbą podtrzymywania tego zwyczaju, który - jak wiele innych - odradza się w polskiej kulturze, wciągając w to najmłodszych.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]