Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za sześć lat będzie trzeci most na rzece San w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W miejscu, gdzie stanąłby most na rzece San przemawia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk
W miejscu, gdzie stanąłby most na rzece San przemawia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola będzie miała za sześć lat trzeci most na Sanie. Powstanie w sąsiedztwie Galerii Handlowej VIVO! Ma się przyczynić do poprawy komunikacji szczególnie Stalowej Woli i gmin Pysznica oraz Radomyśl nad Sanem.

Do tej pory na Sanie miasto ma mosty w pasie drogi Stalowa Wola - Pysznica oraz w Brandwicy.Powrócił temat budowy trzeciego mostu na Sanie. Powraca, bo o potrzebie budowy „przeprawy” mówiło się w 2010 roku za prezydentury Andrzeja Szlęzaka. Szlęzak uważał, że most otwiera Stalową Wolę na nowe tereny. Miał wówczas poparcie Urzędu Marszałkowskiego. Wtedy nic z planów nie wyszło.

W poniedziałek rano przy wale na Sanie, na wysokości ronda nieopodal VIVO!, politycy partii rządzącej i samorządowcy przedstawili plany budowy mostu z drogami dojazdowymi.

- Nie było do tej pory realnych działań ani koncepcji, żeby to działanie zrealizować, nie było wówczas też działającego obecnie Funduszu Dróg Samorządowych - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poseł Rafał Weber. Mówił o konieczności jego budowy z punktu widzenia nie tylko Stalowej Woli, ale i gminy Pysznica i Radomyśl nad Sanem, których wójtowie również byli obecni na konferencji prasowej.

- Jesteśmy coraz bliżej tego zadania. Trzeci most na rzece San przyczyni się do rozwoju całej okolicy - ocenił minister Rozwoju i Inwestycji Jerzy Kwieciński. W resorcie którym kieruje, zapowiedział ogromne wsparcie dla samorządów na projekty infrastrukturalne, w tym program „Mosty dla regionów”, będący uzupełnieniem lokalnych dróg o brakujące przeprawy mostowe. Przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Na jego realizację rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości inwestycji.

Wniosek dotyczący zadania „Budowy nowego mostu na rzece San w Stalowej Woli wraz z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej Stalowa Wola - Zaklików” został złożony za pośrednictwem Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury.

Możliwe koncepcje, harmonogram i koszty przedstawił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Od ronda spod VIVO! do przeprawy mostowej ma prowadzić trzystumetrowa obwodnica Stalowej Woli i Niska. Obecnie są do wyboru dwie trasy przebiegu. Trasa krótsza będzie wiodła spod terenów przed wałem do Brandwicy, po trasie obecnego obwałowania wyjdzie do drogi wojewódzkiej w Brandwicy. Ten odcinek miałby łącznie niecałe 4 kilometry, z czego 2 kilometry jest to obiekt mostowy, a 180 metrów to przęsło nurtowe nad Sanem. Drugi wariant, rekomendowany przez stalowowolski samorząd - to odcinek dłuższy, zmieniający przebieg drogi wojewódzkiej do Rzeczycy Długiej w Radomyślu nad Sanem. Ten odcinek miałby długość niecałe 5 kilometrów. Most długości 1,8 kilometra z przęsłem nurtowym 180 metrów (przęsło nurtowe to nazwa dla najdłuższego przęsła w konstrukcji mostu przebiegającego nad nurtem rzeki).

- Warto podkreślić, że ten most będzie się zaczynał przed wałem. Obejmuje tylko i wyłącznie tereny międzywala rzeki San. Trasa obejmuje swoim przebiegiem rzekę Bukowę, drogę powiatową ale i przyszłe skomunikowanie z drogą szybkiego ruchu S-74. To będzie jeden z największych w województwie podkarpackim tego typu obiektów, rozwiązań drogowych - zapewnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

I etap zakłada przygotowanie dokumentacji z pozwoleniem na budowę, co potrwa od sierpnia tego roku do końca 2020. Od 2021 roku do końca 2022 będą prace projektowe. Rok 2023 to przystąpienie do robót ziemnych. Finał w roku 2025. Koszt inwestycji w zależności od wariantu oszacowano we wniosku na 360 miliona złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie