Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Bielinach z parkiem zostanie przebudowany

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Z końcem II wojny światowej Czartoryscy uciekli z dworu za granicę przed armią sowiecką, co uratowało im życie
Z końcem II wojny światowej Czartoryscy uciekli z dworu za granicę przed armią sowiecką, co uratowało im życie Piękna Polska
Gmina i Miasto Ulanów zamierza ubiegać się o dofinansowanie przebudowę Dworu w Bielinach, w ramach Programu „Kultura”, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt będzie dotyczył przebudowy i remontu Dworu w Bielinach wraz z odnową parku podworskiego oraz stworzenia w nim miejsca kultury poprzez rozszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej w ramach działalności Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie.

W związku z powyższym burmistrz Gminy i Miasta Ulanów zorganizował pierwsze spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących tworzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej, która realizowana będzie w zabytkowym Dworze w Bielinach w Gminie Ulanów

Podczas spotkania w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielinach miały miejsce wywiady grupowe z reprezentantami samorządów szkolnych. Były także wywiady grupowe z przedstawicielami organizacji pozarządowych, instytucji i przedsiębiorstw sektora kultury, z osobami kultury i przemysłu kreatywnego – artystami tworzącymi kulturę. Spotkanie miało miejsce w Domu Ludowym w Bielinach. Na finał odbyło sie spotkanie otwarte z mieszkańcami gminy w Domu Ludowym w Bielinach.

Celem spotkań było omówienie idei i celu konsultacji społecznych, a także podstawowych założeń Programu Kultura, poinformowanie o terminie i możliwych formach udziału mieszkańców w konsultacjach, wypracowanie wstępnych założeń do projektu, dyskusja na temat potrzeb w zakresie oferty kulturalno-edukacyjnej, wypełnienie przez uczestników ankiet papierowych oraz formularzy zgłaszania propozycji działań.

Zaproszenie skierowane było do wszystkich mieszkańców gminy, przedsiębiorców sektora kreatywnego i przedstawicieli sektora społecznego (w tym organizacji pozarządowych). Chodziło o udział w spotkaniach i zgłaszanie swoich propozycji do projektu.

Władze gminy zwróciły się również do mieszkańców z prośbą o aktywne wzięcie udziału w badaniu ankietowym. Ankietę w wersji on-line można było uzupełnić i wysłać pod linkiem: https://www.interankiety.pl/i/Za9lY5QA. Ponadto, ankieta w wersji papierowej oraz formularz zgłaszania propozycji i uwag, dostępne są w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie (sekretariat), a także rozdawane były uczestnikom zaplanowanych w ramach konsultacji społecznych spotkań.

- Jesteśmy przekonani, że jako aktywni mieszkańcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury, aktywnie weźmiecie Państwo udział w badaniu mającym na celu analizę zapotrzebowania na ofertę kulturalną w Gminie i Mieście Ulanów oraz poznanie Państwa oceny stanu aktualnego w tym zakresie - stwierdził ulanowski burmistrz Stanisław Garbacz.

Wieś Bieliny powstała w miejscu dawnej przystani rzecznej przy Sanie zwanej „Targowisko”. Pierwszymi właścicielami Bielin byli Jaguszowscy herbu Handbank. Na początku XVII wieku wieś należała do Stanisława Ulińskiego herbu Dołęga, podczaszego przemyskiego i założyciela Ulanowa. Następnie Bieliny trafiły do rodu Mniszchów, dla których wybudowano tu dwór datowany na XVII wiek. Rezydencję otaczał rozległy park z rzadkim drzewostanem i zbiornikiem wodnym. Kolejni właściciele zaniedbywali dwór, dopiero książę Włodzimierz Czartoryski odbudował dwór i stworzył prężnie działający majątek ziemski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie