Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy spichlerz w Tarnobrzegu - siedziba Muzeum Siarki po remoncie elewacji

KaT
O zakresie wykonanych prac prezydent Grzegorz Kiełb, z prawej mówił w czwartek przed spichlerzem w obecności kustosza Adama Wójcika.
O zakresie wykonanych prac prezydent Grzegorz Kiełb, z prawej mówił w czwartek przed spichlerzem w obecności kustosza Adama Wójcika. Klaudia Tajs
Ponad 180 tysięcy złotych kosztował remont elewacji zabytkowego budynku Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega przy ulicy Pawłowskiego, dawnego spichlerza, w którym działa Muzeum Siarki.

Na odnowiony obiekt miło popatrzeć. Odpadający tynk, wilgoć i inne usterki nie rażą już zwiedzających. Zabytkowy spichlerz z 1843 roku, w którym od 1991 roku działało Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, a od 2013 roku stał się siedzibą Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, odzyskał swój dawny blask.

Remont wsparli sponsorzy
O zakresie wykonanych prac gospodarz miasta Grzegorz Kiełb, mówił w czwartek przed spichlerzem w obecności kustosza muzeum Adama Wójcika. - Położone zostały zewnętrzne tynki, mury zostały odgrzybione i zaimpregnowane - wyliczał prezydent Kiełb. - Wykonano obróbki blacharskie i nakrywy murów.
W trakcie remontu Muzeum miało zamożnych sponsorów. Znaczą część kwoty przekazały dyrekcje KiZPS Siarkopol oraz Zakładów Chemiczne, bo aż 120 tysięcy złotych. Pieniądze przekazano pod warunkiem, że w siedzibie Muzeum znajdzie się miejsce dla Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Górnictwa, którzy do tej pory mieli swoje miejsce w Tapimie. Kolejne 20 tysięcy złotych dołożył Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.


Muzeum Siarki to trzy ekspozycje: „Siarka w dawnej Polsce”, część poświęcona tradycjom górniczym oraz zagłębiu siarkowemu. Klaudia Tajs

Jedyne, takie eksponaty
O znaczeniu muzeum w którym zgromadzono sześć tysięcy fotografii archiwalnych i osiem tysięcy eksponatów i walorach edukacyjnych mówił kustosz Adam Wójcik.- Placówka jest ważna, bo rejestruje tę część historii Tarnobrzega, która rejestruje zaledwie 70 lat, ale ten okres bardzo wyraźnie wpłynął na rozwój miasta. - mówił Adam Wójcik. - Od czasów założenia zabudowa miasta koncentrowała się wokół Placu Bartosza Głowackiego, Kościoła Dominikanów i Zamku w Dzikowie. Przemysł siarkowy wpłynął na rozwój. To przemysł, który jest już historią, dlatego stworzono Muzeum Siarki.

Muzeum to trzy stałe ekspozycje „Siarka w dawnej Polsce”, tradycje górnicze oraz tarnobrzeskie zagłębie siarkowe. Nowością są eksponaty - modele wykonane przez uczniów nieistniejącego już Zespołu Szkół Górniczych - dawny górnik które zostaną wykorzystane w przyszłości w sali interaktywnej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie