Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie pożarowe w lasach i susza na polach. Rolnicy i leśnicy czekają na deszcz

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W części lasów zrobiło się już bardzo sucho, a to sprawia, że łatwiej o pożar.
W części lasów zrobiło się już bardzo sucho, a to sprawia, że łatwiej o pożar. Piotr Krzyżanowski/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach, sygnalizuje Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej. Pokazują to również mapy Lasów Państwowych, które potwierdzają średnie, a miejscami już duże zagrożenie w wybranych obszarach Polski. Susza daje o sobie znać także na polach, gdzie trwają zasiewy zbóż i rozsiewanie nawozów. Brak wilgoci jest niebezpieczny również wtedy, gdy rolnicy decydują się na zabronione wypalanie traw.

Deszcz potrzebny od zaraz lasom i na polach. Tymczasem: - Czekają nas dwa tygodnie słonecznej, suchej i bezwietrznej pogody. Wysokie temperatury w ciągu dnia będą potęgowały parowanie. W Polsce zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy suszy meteorologicznej - podało 17 marca Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Sucho w polskich lasach. Duże i średnie zagrożenie pożarowe w dużej części kraju

Niski poziom wilgotności ściółki wpływa na jej zapalność i jest podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu (gdy wartość przez 5 kolejnych dni o godz. 9:00 wynosi poniżej 10 proc.). Sprawdź: Mapa zagrożenia pożarowego Lasów Państwowych.

Duże zagrożenie pożarowe Lasy Państwowe na podstawie pomiaru wilgotności ściółki 15 marca o godzinie 9:00 wskazały na obszarze województwa podkarpackiego, części lubelskiego i na styku województw śląskiego i łódzkiego. Obecnie nigdzie nie obowiązuje zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego.

Maszyny rolnicze

Materiały promocyjne partnera

Niski poziom wilgotności ściółki wpływa na jej zapalność i jest podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Prognozowane jest jednak zmniejszenie stopnia zagrożenia na średni. Zapowiedzi IMGW mówią o możliwych opadach deszczu 15 i 16 marca.

W niedzielę CMM IMGW sygnalizowało: Ciepły luty + suchy marzec = stopniowy wzrost zagrożenia pożarowego lasów w Polsce. Pod adresem http://meteo.imgw.pl/dyn działa system prognozowania zagrożenia.

Rolnicy o suszy na polu w marcu 2022

Sucho jest już na części polskich pól i jednocześnie część z nich stoi pod wodą, np. z powodu niedrożnych melioracji. Rolnicy pokazują tumany kurzu unoszące się pod wpływem pracy maszyn. Rozsiewane nawozy nie rozpuszczają. "Lubuskie od trzech tygodni bez deszczu, tylko słońce mróz i wiatr, które bardzo wysusza ziemie", podaje rolnik z tego terenu.

Kolejny gospodarz w dyskusji w mediach społecznościowych pisze: "Aż tak sucho w marcu jak w tym roku, to dawno nie było, zazwyczaj po rozrzuceniu nawozów coś pochlapało". Inny: "Wszystko zależy od regionu. W mojej okolicy raczej sytuacja jest w normie". "Lubelskie: w środę śnieg popadał, zawsze dodatkowa wilgoć, tylko cały czas zimno, w nocy mocne przymrozki".

Piotr uważa, że zboża wyglądają gorzej niż w lutym. Marcin potwierdza, że tak jest również w Mazowieckiem. Piotr z Kujawsko-Pomorskiego pisze, że posiał pszenicę, a za siewnikiem aż się kurzyło. Na suszę skarżą się też rolnicy z Wielkopolski, Podlasia i Warmii.

Płoną trawy, bo ktoś je wypala

W marcu i kwietniu dochodzi do największej liczby pożarów traw, które są wypalane, choć nie powinny. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2021 roku doszło do 2370 pożarów o łącznej powierzchni ponad 400 ha - właśnie z powodu wypalania traw. 6 osób zostało rannych (w tym 1 dziecko). Z roku na rok liczba takich pożarów na szczęście spada.

Wypalanie traw w Polsce jest zabronione i grozi za to kara aresztu lub grzywny. Mówi o tym m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124.

„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Za wypalanie traw oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę, mogą grozić także kary nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można stracić dopłaty.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zagrożenie pożarowe w lasach i susza na polach. Rolnicy i leśnicy czekają na deszcz - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie