Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Zespołów Napędowych w Stalowej Woli kupiony przez Chińczyków

Zdzisław Surowaniec
Wiceprezes i dyrektor wykonawczy chińskiego koncernu Wu Yindeng podpisuje akt notarialny kupna ZZN.
Wiceprezes i dyrektor wykonawczy chińskiego koncernu Wu Yindeng podpisuje akt notarialny kupna ZZN. Zdzisław Surowaniec
Będący w upadłości od 2010 roku Zakład Zespołów Napędowych - niegdyś spółka wchodząca w skład Huty Stalowa Wola - został w całości kupiony przez chiński LiuGong Machinery. W czwartek wiceprezes i dyrektor wykonawczy chińskiego koncernu Wu Yindeng, podpisał z syndykiem ZZN akt notarialny kupna.

Specjaliści od kół zębatych

HSW - Zakład Zespołów Napędowych produkuje skrzynie biegów do ciągników gąsienicowych i ładowarek, zespoły napędu jazdy kombajnów zbożowych, zespoły i elementy uzębione do ciągników rolniczych, elementy uzębione dla motoryzacji i kolejnictwa, mosty napędowe, koła zębate i elementy uzębione, korpusy zespołów napędowych.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Chińczycy wyłożyli na ZZN 50 mln zł. I chyba zrobili dobry interes. Taniej już nie będzie, świat wychodzący z kryzysu będzie potrzebował maszyn budowlanych i niebawem koniunktura może wrócić. Tymczasem ZZN produkuje bardzo ważne elementy do maszyn - koła zębate nawet o wielkości wielkogabarytowej stosowane w ciężkich lokomotywach i zespoły napędowe, takie jak skrzynie biegów.

Kupno ZZN oznacza możliwość spłacenia zaległych należności pracownikom. Także Huta Stalowa Wola będzie mogła odzyskać 20 mln zł, jakie wyłożyła na wsparcia spółki w celu utrzymania jej produkcji i działalności gospodarczej, bez której nie mogłyby powstawać maszyny budowlane. Kiedy spółce groziła upadłość, ogłoszona została oferta jej kupna. Nie było chętnych.

Do upadku ZZN przyczynił się światowy kryzys i gwałtowny spadek zamówień na części do maszyn budowlanych. Warto wspomnieć, że powstały w latach siedemdziesiątych ZZN, z super nowoczesnymi obrabiarkami do produkcji kół zębatych i automatyczną linią do ich produkcji, był wówczas najbardziej nowoczesnym zakładem tej branży w Europie.

Kupno ZZN to kolejne przejęcie części stalowowolskiego przemysłu przez chiński kapitał. W lutym 2012 roku LiuGong po dwóch latach negocjacji kupił od Huty Stalowa Wola część cywilną spółki produkującej spycharki i ładowarki. Potem wydzierżawił Zakład Zespołów Napędowych. Po półtora roku ocenił, że ZZN będzie bardzo przydatny.

HSW-Zakład Zespołów Napędowych istnieje ponad 30 lat. W latach 70. pracowało tu 1600 ludzi, w chwili upadku 600 pracowników, obecnie 350. Jak po podpisaniu umowy powiedział prezes Wu Yindeng, LiuGong będzie chciał unowocześnić produkcję w ZZN. Oznaczać to będzie także szkolenie pracowników i lepsze wykorzystanie ich możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie