Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg nowymi nawozami podbiją światowe rynki?

Marcin Radzimowski
W Zakładach Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg oficjalnie zaprezentowano w środę demonstracyjną instalację, dzięki której w niedalekiej przyszłości produkowane będą innowacyjne granulowane nawozy siarkowe. W instalacji zastosowano własne opatentowane rozwiązania technologiczne, nieznane dotąd w krajach Unii Europejskiej.

Cały projekt, który ma zostać zrealizowany najpóźniej w styczniu 2021 roku, podzielono na trzy etapy. Oddana właśnie instalacja kończy pierwszy z nich, półtoraroczny. Wydatki kwalifikowane w ramach całego projektu to około 34,5 miliona złotych, w tym udział własny - 20,7 miliona złotych i dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 wysokości 13, 8 miliona złotych.

Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie zaawansowanych prac przez zespół badawczy Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg we współpracy z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, na zbudowanej instalacji demonstracyjnej. Prace te pozwolą pozyskać dane dotyczące zachowania i wydajności nowej technologii wytwarzania nawozu siarkowego granulowanego, opartej o własne rozwiązania.

Granulowane nawozy sztuczne siarkowe produkowane są z wykorzystaniem siarki płynnej i zmielonego bentonitu (osadowa skała ilasta) oraz innych komponentów. Mieszanka ta jest następnie formowana w obrotowym granulatorze bębnowym. Zastosowanie innowacyjnej technologii w instalacji stworzonej w Zakładach Chemicznych „Siarkopol” pozwoli nie tylko zwiększyć wydajność procesu produkcyjnego, ale również da możliwość produkcji nowych nawozów - w dotychczasowej technologii nie dało się stworzyć granulatu z określonych komponentów, z konkretną ich zawartością i uwzględniającego oczekiwaną rozpuszczalność w glebie.

Innowacyjność ta zawarta jest zarówno w instalacji służącej do wytworzenia produktu jak i w produkcie, jakiego inni producenci nie są w stanie wytwarzać - nie kryje radości Sławomir Litwin, prezes zarządu Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg. - Ta instalacja daje nam możliwość kilkukrotnego zwiększenia zdolności produkcyjnej i wytwarzania nowych linii produktu, z nowymi komponentami, które optymalizują proces nawożenia gleby.

Paradoksalnie, ogólnoświatowe proekologiczne podejście do produkcji przemysłowej, pomogło producentom nawozów sztucznych, także producentowi z Tarnobrzega. Trendy proekologiczne wymusiły bowiem głębokie zmiany technologiczne - w efekcie bardzo zmniejszyła się emisja związków siarki emitowanej do atmosfery przez zakłady przemysłowe. To z kolei doprowadziło do spadku zawartości siarki w glebie, pierwiastka niezbędnego do wzrostu i rozwoju roślin.

Konieczne stało się więc zwiększenie nawożenia gleb nawozami zawierającymi siarkę. Obok nawozów dotychczasowych, zawierających najczęściej siarkę w postaci siarczanów, coraz większe znaczenie zyskują nawozy zawierające siarkę elementarną.

Produkt powstający dzięki tej instalacji może być stosowany w rolnictwie, szczególnie obecnie, kiedy istotne są uwarunkowania proekologiczne i optymalne wykorzystanie składników odżywczych - dodaje prezes Sławomir Litwin. - Coraz częściej są stosowane nawozy siarkowe a szczególnie te o spowolnionym działaniu, takie właśnie, jak nasz produkt. A jest to jedyny tego typu produkt wytworzony na terenie Unii Europejskiej.

Proces produkcji siarki granulowanej z bentonitem będzie polegał na zmieszaniu siarki płynnej z mielonym bentonitem oraz innymi komponentami i następnie zgranulowaniu powstałej mieszanki w obrotowym granulatorze bębnowym. Gotowy produkt będzie pakowany na automatycznej linii.

Po dopuszczeniu instalacji do użytkowania rozpoczną się badania, które umożliwią testowanie nowej technologii w powiększonej skali, wytworzenie partii próbnych innowacyjnych nawozów siarkowych, zawierających w wersji bazowej siarkę elementarną i bentonit, a w kolejnych wersjach siarkę elementarną z dodatkiem innych komponentów.

Wytworzone próbki nawozów z „Siarkopolu” badane będą przez współpracujący Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach. Oceniana będzie również przydatność rolnicza nowych nawozów oraz ustalana wielkość dawek i zasad stosowania - informacji niezbędnych do uzyskania zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,na wprowadzanie nawozów do obrotu i stosowania. Cały projekt ma zostać zakończony najpóźniej końcem stycznia 2021 roku.

Niezwykle nowoczesne nawozy siarkowe z pewnością jeszcze szerzej otworzą światowe rynki zbytu przed Zakładami Chemicznymi „Siarkopol”.

- Zdecydowanie ten produkt będzie trafiał nie tylko na rynek krajowy i rynek europejski, ale taki produkt może trafiać również na rynki pozaeuropejskie, myślę tutaj o Ameryce Południowej - dodaje prezes Litwin. - Obecnie nasze produkty trafiają głównie do Zachodniej Europy, choćby do Niemiec, rynki południowe, także na rynek ukraiński i duży potencjał mamy na rynku krajowym. Wszystkie uprawy związane z roślinami siarkolubnymi, jak choćby rzepakiem, wymagają nawożenia, które wpływa na poziom plonowania.

W oficjalnym otwarciu instalacji udział wzięło wielu zaproszonych gości, także przedstawicieli władz samorządowych. Z uwagi na innowacyjne rozwiązania objęte tajemnicą handlową przedsiębiorstwa, nie mogliśmy fotografować części wewnętrznych instalacji znajdujących się w hali. Instalacja to system zbiorników na półprodukty, podajników taśmowych i mieszalników a także linia do pakowania produktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie