Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaklików. Młodzież szukała śladów wspólnej przeszłości w Polsce i na Ukrainie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzież z Zaklikowa i z Truskawca połączyła przyjaźń i szacunek dla wspólnego dziedzictwa, które należy pielęgnować
Młodzież z Zaklikowa i z Truskawca połączyła przyjaźń i szacunek dla wspólnego dziedzictwa, które należy pielęgnować MEN
„Polsko-ukraińska młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa kulturowego” - tak nazwany został projekt, który zrealizowali uczniowie z Zaklikowa i Truskawca. Współpraca pokazała jak wiele łączy oba narody.

W dniach od 1 sierpnia do 22 września 2020 r. realizowane były działania w ramach projektu „Polsko-ukraińska młodzież na tropie wspólnego dziedzictwa kulturowego”.

Zostali partnerami

Projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Ziemi Zaklikowskiej imienia Anny Nagórskiej i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie razem z partnerską Szkołą numer 3 w Truskawcu został dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Patronowało temu Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Mimo utrudnień z powodu pandemii COVID-19 i braku możliwości bezpośredniego kontaktu, dzięki projektowi można było przedstawić działania w formie online, wykorzystując różnorodne aplikacje i formy przekazu elektronicznego. Młodzi ludzie wykazywali się dużą pomysłowością, kreatywnością i uzdolnieniami w realizacji projektu.

Fotografowali i filmowali

Młodzież z Zaklikowa fotografowała i filmowała ciekawe miejsca i obiekty Zaklikowa, które następnie udostępniała młodzieży z Truskawca na Ukrainie. Młodzi ludzie z Polski w wyniku rozmów z seniorami, historykami i na podstawie własnych badań poszukiwali informacji o II Rzeczypospolitej i podjęli próbę wyznaczenia tych elementów dziedzictwa kulturowego, które są wspólne dla Polski i Ukrainy.

W projekcie młodzież wyszukiwała podobieństwa w językach polskim i ukraińskim, a także w tańcach i piosenkach. Na podstawie filmów instruktażowych starano się wzajemnie pogłębić znajomość tańców narodowych i piosenek oraz tradycji regionalnych, które następnie prezentowano za pomocą aplikacji internetowych, przekazywanych partnerom na Ukrainie.

Aby ukraińskim partnerom pokazać rodzimą kulturę i tradycję, by przybliżyć regiony, w których żyjemy, młodzież z Zaklikowa odwiedziła te miejsca, w których można odnaleźć ślady przeszłości. W ośrodku w Doboszówce brała udział w warsztatach związanych z dawnym wypiekiem chleba. Doboszówka to osada w Lasach Janowskich „na końcu świata, na końcu niczego – na końcu wszystkiego!” - jak sie reklamują. I dalej: „Otacza nas las, odwiedzają mieszkające tu zwierzęta, śpiewają dla nas ptaki, pohukują sowy, błyszczą świetliki, kumkają żaby, a jelenie odprawiają rykowisko.

Ślady przeszłości

W Łążku Garncarskim zapoznali się z tradycyjnym wyrobem garnków. Zaklikowska młodzież zwiedziła Muzeum Wsi Lubelskiej, Kaplicę Świętej Trójcy na Zamku i Starówkę w Lublinie, a także Muzeum Regionalne w Rozwadowie.

Z kolei młodzież z Truskawca tropiła ślady przeszłości i uroki teraźniejszości swojego miasta, odkrywała najpiękniejsze zakątki Drohobycza, Lwowa, gdzie zwiedziła skansen Szewczenkowski Gaj i Cmentarz Łyczakowski. Wszystkie te działania dokumentowane były zdjęciami i nagraniami filmowymi, które udostępniano partnerom między innymi na grupie Facebook Zaklików-Truskawiec. Było to ułatwione dzięki sprzętowi, który mógł być zakupiony w ramach projektu (laptopy, kamery, nośniki zewnętrzne).

Więcej łączy niż dzieli

Podczas wspólnych poszukiwań młodzi ludzie z Zaklikowa i Truskawca odkryli, że więcej ich łączy niż dzieli. Odnaleźli wiele podobieństw w języku, imionach czy w hymnach narodowych. Doszukali się wspólnych upodobań kulinarnych (pierogi, barszcz) i podobnych motywów w tańcach i muzyce, a także w zwyczajach i obyczajach.

Dla wszystkich młodych osób zbieżne okazały się też problemy i podobne marzenia. Ale co najważniejsze – zarówno młodzież z Zaklikowa, jak i z Truskawca połączyła przyjaźń i szacunek dla wspólnego dziedzictwa kulturowego, które należy pielęgnować. Efektem projektu są nie tylko miłe wspomnienia i wzajemne kontakty, ale i podsumowujący folder oraz film dokumentujący wspólne działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie