Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył sie remont cmentarza wojennego w Ocicach

Kat
- Odnowienie cmentarza wojennego w Ocicach koło Nowej Dęby, to głównie zasługa kombatantów (od lewej) Józefa Dąbrowskiego i Józefa Marczewskiego z Tarnobrzega, których wspierał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby
- Odnowienie cmentarza wojennego w Ocicach koło Nowej Dęby, to głównie zasługa kombatantów (od lewej) Józefa Dąbrowskiego i Józefa Marczewskiego z Tarnobrzega, których wspierał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby KaT
Dzięki staraniom tarnobrzeskich kombatantów i nowodębskiego samorządu odremontowany został cmentarz wojenny, na którym znajdują się 82 mogiły żołnierzy armii austriacko - węgierskiej poległych w 1915 na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

Inicjatywa remontu zapomnianego cmentarza wojennego w Ocicach, znajdującego się pomiędzy Tarnobrzegiem i Nową Dębą zrodziła się w 2007 roku. Właśnie wtedy Józef Dąbrowski, prezes koła nr 13 im. Por. Józefa Sarny Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, nawiązał współpracę z burmistrzem Nowej Dęby. - Do 2007 roku cmentarz ten chylił się ku upadkowi - tłumaczy Józef Dąbrowski. - Ząb czasu działał na niekorzyść nagrobków. Mogiły, które usypano z ziemi, składającej się z iłów, pod wpływem deszczu, systematycznie obsypywały się. Kilka razy w roku trzeba było usypywać je ponownie.

Prace remontowe trwały ponad dwa lata. Teren cmentarza uporządkowano. Mogiły wyeksponowano w postaci odrębnych nagrobków z krzyżem. W centrum cmentarza stanął metalowy krzyż z tablicą, która przypomina o poległych w 1915 roku żołnierzach. Stary drewniany krzyż, pozostałość po pierwotnym cmentarzu, stanął przy głównym wejściu. Utrwalono alejki między rzędami mogił. Od strony wejścia na cmentarz wykonano trwałe kamienne, ogrodzenie z portalem.

Dzięki uporowi i wytrwałości, tarnobrzeskich kombatantów niewielki cmentarz w Ocicach stał się miejscem, gdzie młodzież zapala znicze i przyjeżdża na lekcje historii. - Czy jesteśmy zadowoleni, z tego, jak dziś wygląda cmentarz w Ocicach? Na pewno - twierdzi Józef Dąbrowski. - Można powiedzieć, że my już swoje zrobiliśmy. Teraz okoliczne samorządy, mieszkańcy a szczególnie ludzie młodzi powinni pamiętać o tym, że spoczywają tam żołnierze, i co jakiś czas zapalić na mogiłach znicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie