Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapach pieczonych pierników na wystawie w Noc Muzeów w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Warsztat obróbki bursztynu.
Warsztat obróbki bursztynu. Zdzisław Surowaniec
Noc Muzeów zaczęła się w Stalowej Woli w sobotę kiedy jeszcze był dzień i świeciło słońce czyli o godzinie osiemnastej. Z oferty skorzystało wielu mieszkańców. A było w czym wybierać i na wystawy waliły tłumy.
Ania Rusowicz.
Ania Rusowicz. Zdzisław Surowaniec

Ania Rusowicz.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Około sto osób poszło na wycieczkę po najstarszej dzielnicy miasta czyli po Rozwadowie, gdzie niegdyś mieszkało tu wielu Żydów. O fascynujących zabytkach rozwadowskiej zabudowy jakimś cudem ocalałych opowiadał Marek Wiatrowicz, autor książki "Przewodnik po dawnym Rozwadowie".

Wystawa "COP dla przyszłości" w dawnych warsztatach szkolnych przy ulicy Hutniczej była okazją pokazania najmłodszym jak powstawała huta i elektrownia. Tu także w galerii otwarta została wystawa "W świecie toruńskiego piernika". Są na niej atrakcyjnie przedstawione warsztaty do produkcji pierników, a nawet sklepy. Na miejscu można było wykonać piernik u poczekać na upieczenie go. To była wielka frajda dla dzieciaków.

W sali kinowej można było obejrzeć film "Młyn i krzyż", wzorowany na obrazie "Droga Krzyżowa" Petera Bruegla, z całym swym pięknem, surowością i okrucieństwem.

W muzeum przy ulicy Sandomierskiej można było obejrzeć wystawę bursztynu. Tu dzieciaki mogły poszaleć w pomieszczeniu, gdzie podłoga zamieniła się w morski brzeg, na którym można było poszukiwać skamieniałej żywicy. Na wystawie była także prezentacje historycznego warsztatu bursztyniarskiego. Był to pokaz dawnych metod obróbki bursztynu. W odtworzonym warsztacie na oczach publiczności powstawały kopie dawnych ozdób wykonane replikami narzędzi z tamtych czasów.

Zmierzchało, kiedy na dziedzińcu muzeum rozpoczął się koncert Ani Rusowicz, córki słynnej Ady Rusowicz. Zaśpiewała autorskie kompozycje oraz niezapomniane przeboje Ady Rusowicz i zespołu Niebiesko-Czarni w nowych aranżacjach, z pierwszej płyty "Mój Big-Bit" oraz utwory z jej najnowszego albumu "Genesis". Po niej na estradzie wystąpił zespół "Raz Dwa Trzy" z największymi przebojami zespołu oraz aranżacjami piosenek Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Także Muzeum Jana Pawła II przy bazylice konkatedralnej zachęcało do zwiedzania zbiorów. Natomiast w świątyni była do zwiedzania wystawa fotografii - Jan Paweł II na Ukrainie, Jan Paweł II w świecie nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie