Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapisy na ekoligiczne instalacje w Stalowej Woli od 28 lipca. Solary ogrzeją, fotowoltaika da prąd

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Takie baterie słoneczne zainstalowane zostały na dachu szpitala w Stalowej Woli przed dziewięciu laty. Pochłaniana przez nie energia słoneczna służy do podgrzewania wody
Takie baterie słoneczne zainstalowane zostały na dachu szpitala w Stalowej Woli przed dziewięciu laty. Pochłaniana przez nie energia słoneczna służy do podgrzewania wody Zdzisław Surowaniec
Kto marzył, aby wyposażyć swój dom w instalację solarną do ogrzewania wody lub fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej, ale odstraszały go wysokie koszty takiej inwestycji, teraz będzie mógł zrealizować te ekologiczne projekty za nie-wielkie pieniądze. Nawet za 1500 złotych. Od 28 lipca do 23 sierpnia w Stalowej Woli prowadzone będą zapisy mieszkańców zainteresowanych montażem na własnej posesji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

– Te instalacje mogą kosztować tak niewiele, bo Stalowa Wola stara się o pozyskanie pieniędzy na ich dofinansowanie ze środków unijnych. Maksymalna wysokość dopłaty wyniesie do 85 procent kosztów, a jej rzeczywisty poziom zostanie ustalony po ogłoszeniu kryteriów poprzez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Jeśli uda się pozyskać maksymalne dofinansowanie, to mieszkańcy zainteresowani udziałem w projekcie będą musieli pokryć wkład własny jedynie w wysokości 15 procent kosztu całkowitego – wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, który zachęca właścicieli domków jednorodzinnych do udziału w projekcie.

Dla mieszkańców Stalowej Woli, którzy są zainteresowani udziałem w projekcie i pozyskaniu dofinansowania organizowane jest specjalne spotkanie w auli Solidarności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ulicy Ofiar Katynia 6A w dniu 28 lipca (czwartek) o godzinie 17.

Atrakcyjna oferta skierowana jest do mieszkańców Stalowej Woli zameldowanych tutaj i faktycznie w nim zamieszkujących. Warto zainteresować się tym projektem, bo warunki finansowe są korzystne. Koszt typowej instalacji fotowoltaicznej lub solarnej montowanej na dachu może wynosić 10 – 20 tysięcy złotych, w zależności od potrzeb i liczby domowników. Jeśli gminie uda się pozyskać dofinansowanie, wkład własny mieszkańca w wysokości 15 procent ceny całkowitej może wynieść od 1,5 do 3 tysięcy złotych. Ważne jest, aby składając wniosek wyraźnie się zadeklarował, czy chodzi o instalację solarną do ogrzewania wody użytkowej czy o fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej.

– Zamontowane instalacje służyć będą wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa domowego i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej. W przypadku, gdy dom jest podpięty do sieci ciepłowniczej, nie posiada lokalnego źródła ciepła w postaci własnego kotła, mieszkaniec może wybrać tylko montaż instalacji fotowoltaicznej, która posłuży mu do wspomagania zasilania elektrycznych urządzeń domowych – wyjaśnia Anna Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Projekt realizowany będzie przez Gminę Stalowa Wola, ale to MZK będzie odpowiadał za jego wykonanie. I to przez Miejski Zakład Komunalny będzie można starać się o dofinansowanie. Specjalne ankiety i deklaracje będzie można składać od 28 lipca do 23 sierpnia w Biurze Obsługi Klienta w Miejskim Zakładzie Komunalnym, przy ulicy Komunalnej 1, w godzinach 7 – 15. Ankiety i deklaracje w wersji elektronicznej udostępnione będą do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta Stalowa Wola www.stalowawola.pl oraz na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunalnego www.mzk.stalowa-wola.pl. od 28 lipca. Ankiety w wersji papierowej można będzie pobrać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Stalowa Wola oraz z Biurze Obsługi Klienta Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli.

Posesji, których właściciele mogą skorzystać z programu dofinansowania jest w Stalowej Woli około 3 tysięcy, jednak ilość ankiet zakwalifikowanych do programu jest ograniczona. Ze względu na limit wielkości aplikowanego projektu przez Gminę – 2 MWe/MWt, przy tworzeniu listy zainteresowanych właścicieli budynków będzie decydować kolejność wpływu ankiet. Według szacunków i w zależności od mocy instalacji z programu będzie mogło skorzystać ponad 600 gospodarstw domowych.

Mieszkańcy zakwalifikowani do projektu, będą poproszeni o podpisanie umowy wzajemnych zobowiązań stron pod względem organizacyjnym i finansowym oraz umowy użyczenia nieruchomości w celu doboru i montażu urządzeń.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do projektu uzyskać można telefonicznie w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Stalowej Woli pod numerem telefonu 15 842 16 91 wew. 359 lub pisząc na e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie