Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie do biblioteki na sesję “Historia Żydów rozwadowskich naszym wspólnym dziedzictwem”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezentacja książki „Żyd, mój sąsiad. Dialog kultur w przedwojennym Rozwadowie” autorstwa Elżbiety Skromak, odbyła się w roku 2013 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
Prezentacja książki „Żyd, mój sąsiad. Dialog kultur w przedwojennym Rozwadowie” autorstwa Elżbiety Skromak, odbyła się w roku 2013 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola została współorganizatorem jubileuszowych X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Sesja naukowa „Historia i kultura Żydów Rozwadowa naszym wspólnym dziedzictwem” pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, zapoczątkuje stalowowolskie jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Samorząd Stalowej Woli z prezydentem miasta Lucjuszem Nadbereżnym, zaprasza mieszkańców, szkoły i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii, a także dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, aby poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu.

Wojna przyniosła rozwadowskim Żydom tragiczny los. Większość z nich nie doczekała końca okupacji. Rozproszeni po obozach, stali się ofiarami nazistowskiej idei eksterminacji. Tym, którzy przeżyli, nie udało się powrócić do powojennego Rozwadowa.

Podczas sesji zaprezentowane zostaną relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, jak również osób – nazwanych Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Młodzież szkolna ze stalowowolskich szkół wyreżyserowała krótkie filmy ukazujące epizody Żydów rozwadowskich z okresu II wojny światowej.

W X Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu wezmą udział goście reprezentujący różne organizacje i instytucje zarówno z polski, jak i z zagranicy, oraz przedstawiciele środowisk naukowych.

Niech pamięć o dawnych mieszkańcach Rozwadowa, którzy przez kilka stuleci tworzyli wielokulturową symbolikę Rozwadowa zostanie jeszcze raz odkryta na nowo. Poznajmy nieistniejący już świat małego przedwojennego miasteczka, gdzie ludność polska i żydowska żyła w sąsiedztwie, świat, który w brutalny sposób zniszczył wybuch II wojny światowej i okrucieństwo, jakie niósł ze sobą niemiecki nazizm.Sesja naukowa odbędzie się 24 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Popiełuszki 10. Wstęp wolny.

W 2013 roku w Muzeum Regionalnym, gdzie jest gablota z kilkoma pamiątkami po Żydach odbyła się prezentacja książki „Żyd, mój sąsiad. Dialog kultur w przedwojennym Rozwadowie” autorstwa Elżbiety Skromak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie