Zaproszenie huty do koncernu Bumar - rozmowa z Krzysztofem...

  Zaproszenie huty do koncernu Bumar - rozmowa z Krzysztofem Krystowskim, prezesem Grupy Bumar

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Pomnik św. Floriana – patrona hutników i budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola.

  Pomnik św. Floriana – patrona hutników i budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola. ©Zdzisław Surowaniec

  Pod koniec roku rząd zdjął z porządku obraz sprawę włączenia Huty Stalowa Wola do koncernu zbrojeniowego Bumar. W ubiegłym roku wygasł także dotychczasowy program konsolidacji zakładów przemysłu zbrojeniowego. Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministrem Skarbu Państwa i Ministrem Obrony Narodowej ma do końca stycznia przygotować projekt nowej konsolidacji przemysłowego potencjału obronnego, który zawierałby perspektywę zwiększenia poziomu konkurencyjności. Bumar nie traci nadziei, że dołączy do niego HSW, choć zarząd huty broni się przed przejęciem i tworzy konsorcja, proponujące nową broń dla Wojska Polskiego.
  Pomnik św. Floriana – patrona hutników i budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola.

  Pomnik św. Floriana – patrona hutników i budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola. ©Zdzisław Surowaniec

  Krzysztof Krystowski


  We wrześniu został prezesem Grupy Bumar. Poprzednio kierował Avio Polska, był wiceprezesem grupy Avio, środkowoeuropejskiego potentata w budowie silników samolotowych. W latach 2003 - 2006 był wiceministrem gospodarki i odpowiadał za konkurencyjność i innowacyjność gospodarki i za restrukturyzację przemysłu obronnego i lotniczego oraz za transfer technologii do polskich firm od zagranicznych kontrahentów. Brał udział w negocjowaniu kontraktów w zamian za dostawę do Polski myśliwców F-16.  Krzysztof Krystowski. Internet

  Krzysztof Krystowski.
  (fot. Internet)

  Zdzisław Surowaniec: * Czy konieczna jest integracja majątkowa HSW z Bumarem, jeśli do tej pory HSW współpracuje ze spółkami Bumaru? Czy nie ma obaw o stworzenie sytuacji konfliktowej?

  Krzysztof Krystowski: - Współpraca między firmami, która ma miejsce już dzisiaj jest oczywiście potrzebna, ale nie powinniśmy jej stawiać jako alternatywy dla konsolidacji kapitałowej. Ta ostatnia daje szanse na rozsądne korzystanie z tych samych źródeł finansowania, lepsze wydawanie środków na innowacje dzięki koordynacji i podniesienie efektywności sprzedaży zagranicznej, a także obniżenie kosztów dzięki efektowi skali. I te zalety dotyczą zarówno HSW, jak też Bumaru. Sytuacja konfliktowa jest dzisiaj na skutek braku koordynacji i niepotrzebnego konkurowania o te same zamówienia MON.

  * Jakie korzyści odniesie Bumar i HSW po przejęciu HSW przez koncern zbrojeniowy.

  - Nie chciałbym, aby włączenie HSW do Grupy Bumar określano "przejęciem". Jest to zaplanowany przez Rząd etap procesu konsolidowania polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jeśli tak się stanie, to HSW stanie na czele wzmocnionego w ten sposób potencjału polskich spółek pojazdów pancernych - będzie liderem dywizji lądowej. Chciałbym, aby na tym połączeniu skorzystał nasz klient, bo jestem przekonany, że wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć najlepszy produkt dla Sił Zbrojnych RP.

  * Na jakiej podstawie HSW miałaby teraz być włączona do Bumaru, jeśli w ubiegłym roku zakończył się proces konsolidacji zakładów przemysłu zbrojeniowego i nie ma nowego programu?

  - Proces konsolidacji się nie zakończył. Upłynął termin realizacji celów poprzedniej strategii rządowej, ale kierunek jest ciągle aktualny. W nowej strategii zapisy o konsolidacji są powtórzone. Decyzja o łączeniu firm należy do właściciela, czyli do Państwa. My wykonamy każdą decyzję Rządu, niezależnie od tego, jaka ona będzie.

  * Jakie zabiegi czy zachęty będzie podejmował teraz Bumar, aby włączyć HSW do Bumaru?

  - Jestem głęboko przekonany, że łączenie sił polskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego jest bardzo potrzebne nam wszystkim. Nasza branża staje się coraz bardziej zglobalizowana i nie ma już rynków krajowych, jest tylko rynek globalny. W skali na przykład Europy Grupa Bumar jest, powiedzmy, na 15. miejscu, a HSW pewnie koło setnego. Razem z HSW i Wojskowymi Przedsiębiorstwami Remontowo-Produkcyjnymi możemy być wspólnie polskim koncernem, który wejdzie do pierwszej dziesiątki firm Europy. Włączenie HSW do Grupy Bumar jest zaproszeniem do tworzenia takiego narodowego koncernu obronnego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!