MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Stonoga pomaga biednej rodzinie z Cyganów: "Ci ludzie śpią na cegłówkach, są ciężko chorzy". Skandalem nazywa reakcję parafii

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Facebook/Zbigniew Stonoga
Znany biznesmen i bloger Zbigniew Stonoga organizuje pomoc dla żyjącej w skrajnie ciężkich warunkach rodziny z Cyganów w gminie Nowa Dęba. Jest zbulwersowany reakcją ludzi, którzy pomawiają potrzebujących i zniechęcają darczyńców do udzielenia pomocy.

Dramatyczną historię Kamila Matusiaka, który dopiero wkroczył w dorosłość, i jego schorowanych rodziców Zbigniew Stonoga przedstawia w nagraniu "Straszny los". Ojciec pana Kamila jest po dwóch zawałach, wykryto u niego nowotwór złośliwy najpierw pęcherza moczowego a teraz żołądka, ma problem z poruszaniem się, nie może samodzielnie egzystować. Przebywa teraz w szpitalu w Nowej Dębie.

Mama jest po zawale, ma cukrzycę typu drugiego, umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przed popełnieniem samobójstwa uratował ją syn. - Przerastało mnie to wszystko już. Nie mieliśmy ani na opłaty, ani na chleb, na nic - płacze kobieta.

Miesięczny dochód rodziny składający się z zasiłków to niewiele ponad tysiąc złotych.

- Żyjemy za grosze. Mamy bardzo ciężkie warunki. Nie mamy łazienki, ogrzewania, bieżącej wody. Brakuje na lekarstwa. Zasiłek stały mamy wynosi 220 złotych, a koszt leków to ponad 400. Mama jest po zawale i jeszcze leków nie wzięła - wylicza pan Kamil. Sam ma problemy ze wzrokiem.

Młody mężczyzna przyznał, że z trudem ukończył liceum w Tarnobrzegu, całkowicie poświęcił się opiece nad rodzicami. Na filmie pokazuje między innymi, jak wygląda dom i wyposażenie. Wnętrze swojego połamanego łóżka wypełnił cegłami i pniakami, żeby się nie zapadło. - Ale nie chciałbym żadnego nowego łóżka, wolałbym pieniądze na leki dla mamy - komentuje.

Pani Krystyna i syn dziękują dobrym sąsiadom, którzy nigdy nie odmówili im pomocy. Z całego serca proszą o wsparcie. - My będziemy się cieszyć ze wszystkiego - mówią.

Apel o pomoc na Facebooku Zbigniewa Stonogi zaowocował serią postów. Dla niego to jedna z bardziej bulwersujących historii, właśnie z powodu sygnałów o wycofywaniu się z pomocy przez ludzi, którzy ją zadeklarowali, pod wpływem krzywdzących rodzinę zasłyszanych opinii.

Zbigniew Stonoga zamieścił też w sieci nagranie rozmowy z proboszczem w Cyganach, który zdaniem darczyńcy Krzysztofa, miał zniechęcać go do pomocy. Argumentem było to, że rodzina nie chodzi do kościoła. Ksiądz powątpiewał, że w domu jest biednie, gdyż przejeżdżając tamtędy w okresie świątecznym widział zapalone lampki na choince... W rozmowie telefonicznej ze Stonogą proboszcz usprawiedliwia się.

50 tysięcy złotych od proboszcza za krzywdę?

W kolejnym poście bloger informuje, że kuria zajmie się sprawą krzywdzących wypowiedzi proboszcza z Cyganów.

Zbigniew Stonoga chwali jednocześnie władze nowodębskiej gminy. Pisze: "Urząd Gminy uruchomił już procedurę pomocy leczenia wzroku Kamila i była to decyzja podjęta tydzień przed emisją mojego materiału".

W swoim ostatnim wpisie z wtorku, 22 września, Stonoga zaproponował księdzu proboszczowi zapłatę 50 tysięcy złotych "za wyrządzoną rodzinie krzywdę polegającą na publicznym oskarżeniu Jej członków o złodziejstwo".

Trwa zbiórka dla rodziny Matusiaków

Zbigniew Stonoga apeluje o pomoc rodzinie Matusiaków. Akcja ma na celu wyremontowanie ich domu i urządzeniu w nim łazienki.

Poszukuję firm, które ofiarują nam materiały budowlane lub usługi budowlane. Apeluję do Państwa o wpłaty darowizn na rzecz tych biednych ludzi wprost na ich konto bankowe.
POMOCY MOŻECIE UDZIELIĆ PONIŻSZYMI KANAŁAMI
PayPal [email protected]
bezpośrednie konto rodziny - Kamil Matusiak Tarnobrzeg nr konta: 39 9434 0002 3001 1046 8504 0001
Kod SWIFT dla zagranicy POLUPLPRXXX
PL39 9434 0002 3001 1046 8504 0001
Paczki z podarunkami: 39-442 Cygany 87, Kamil Matusiak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie