Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiórka włóczki w Stalowej Woli na „tęczowe kocyki” dla dzieci dotkniętych wadami letalnymi

Zdzisław Surowaniec
Z kolorowej włóczki powstaja „tęczowe kocyki” dla dzieci z wadami letalnymi.
Z kolorowej włóczki powstaja „tęczowe kocyki” dla dzieci z wadami letalnymi. Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli ruszyła zbiórka włóczki. Wolontariuszki dziergają „tęczowe kocyki”. - Nie bądź obojętny i pomóż! - apelują.

- Zbieramy włóczki, z których wykonujemy wraz z innymi wolontariuszkami malutkie kocyki, rożki i czapeczki dla dzieci, które urodziły się za wcześnie i nie przeżyły. W tych kocykach i rożkach szpital wydaje rodzicom dziecko, żeby było godnie, z szacunkiem, żeby rodzice mogli pochować w tym dzieciątko, bo na takie maleństwa nikt nie szyje ubranek - zwraca uwagę Paulina Zakrzewska, jedna z osób wykonujących kocyki.

Akcja ma charakter ogólnopolski. „Tęczowe kocyki” są dziergane dla „aniołków”, dzieci urodzonych z wadami letalnymi, które umierają już w łonie matki lub niedługo po urodzeniu, wcześniaków urodzonych między 12 a 24 tygodniem ciąży, dla maluszków tak małych, że nie można dla nich kupić ubranek a każdy kocyk jest za duży. - Jeżeli twoje szafy zawierają niepotrzebne włóczki w jasnych kolorach to podziel się nimi i podaruj wolontariuszom z akcji „Tęczowy kocyk”. Jeżeli jednak wolisz kupić motek włóczki zapraszamy do pasmanterii gdzie po zakupie można ją zostawić, a wolontariuszki je odbiorą - apelują koordynatorki akcji.

Jak informuje Paulina Zakrzewska punkty zbiórki znajdują się w Spółdzielczym Domu Kultury i w byłym budynku dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskeigo przy ulicy Popiełuszki.

Przypominamy, że wolontariuszki cały czas dziergają ośmiorniczki dla wcześniaków. Kolorowe maskotki, kształtem przypominające ośmiornicę mają odciągnąć zainteresowanie dzieci leżących w inkubatorach od kabli i rurek. Na rzecz szpitali przekazały już 80 maskotek.
Wada letalna czyli śmiertelna płodu to zaburzenie rozwojowe, które w znacznym stopniu upośledza jego funkcjonowanie. W konsekwencji często powoduje poronienie samoistne lub zgon wewnątrzmaciczny. Jeśli jednak dojdzie do narodzin dziecka z wadą letalną, jego rokowania na przeżycie są nikłe. Dzieci umierają, w zależności oo rodzaju wady letalnej, najczęściej w pierwszym roku życia, w wieku kilku lat, niektóre z nich dożywają jednak dorosłości. Wadę letalną można wykryć już w I trymestrze ciąży - około 10.-14. tygodnia podczas badań nieinwazyjnych - całkowicie bezpiecznych dla mamy i dziecka lub inwazyjnych - gdy ich wykonanie było konieczne z powodu nieprawidłowości wykazanych przez badania nieinwazyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie