Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdobywają indeksy, aż miło

Grzegorz Lipiec
Jacek Sawicki (z lewej) jest dumny z osiągnięć swojego ucznia Piotra Markuta (z prawej), laureata 52. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Jacek Sawicki (z lewej) jest dumny z osiągnięć swojego ucznia Piotra Markuta (z prawej), laureata 52. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Grzegorz Lipiec
Piotr Markut z Zespołu Szkół Społecznych numer 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu oraz Karolina Wójcicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu zostali laureatami ogólnopolskich konkursów przedmiotowych. Dzięki temu na rok przed maturą zdobyli przepustkę na wybrane uczelnie.

Młodzi, ambitni, zdolni i pracowici. Właśnie dzięki takim cechom Piotr Markut z tarnobrzeskiego "Małego Księcia" oraz Karolina Wójcicka z "Rolnika" zostali się laureatami konkursów przedmiotowych.

PRZYGOTOWANIA DO MATURY

Piotr Markut jest uczniem drugiej klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Małego Księcia w Tarnobrzegu. Jak sam przyznaje od zawsze interesował się historią, co z czasem przerodziło się w zgłębianie wiedzy z zakresu nauk społecznych i politycznych. W marcu Piotrek znalazł się w gronie dwudziestu szczęśliwców - laureatów 52. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

- Piotra znam już cztery lata, uczyłem go jeszcze w gimnazjum. Od początku mojej pracy z nim dało się zauważyć, że ma swoje zainteresowania, plany i marzenia - mówi Jacek Sawicki, nauczyciel WOS-u w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.

Skąd pomysł na udział w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym? - Taki przyjęliśmy sposób na przygotowanie ucznia do matury. Rok temu zabrakło dwóch punktów w finale, teraz przyszedł ogromny sukces - dodaje nauczyciel.

TO NIE KONIEC

Tegoroczna olimpiada dotyczyła tematyki sportu w życiu społeczny. Miała trzy etapy: szkolny, okręgowy i centralny. Piotr Markut przebrnął przez dwie pierwsze części i wraz ze 120 uczniami szkół ponadgimnazjalnych sprawdzał swoją wiedzę w wielkim finale. Ostatni etap miał miejsce 12 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

- Ogrom pytań dotyczyło EURO 2012, a zwłaszcza rozwiązań prawnych związanych ze zbliżającym się czempionatem w Polsce i na Ukrainie - mówi uczeń "Małego Księcia". - Finał został podzielony na część pisemną oraz ustną, w trakcie której odpowiadało się na pytania zadawane przez komisję.

Piotrek znalazł się w gronie laureatów i teraz ma pewny indeks na kierunki humanistyczne na każdej polskiej uczelni. Rozdanie nagród odbyło się 13 marca w sali senackiej Uniwersytetu Warszawskiego. - Mam również 100 proc. punktów na maturze na poziomie rozszerzonym z WOS-u. Jaki kierunek wybiorę? Chyba prawo, ale nie wiem jeszcze na jaki ośrodek akademicki mam się zdecydować - wyjaśnia Piotr Markut.

- O klasie Piotrka świadczy także kolejny sukces. W konkursie na esej o roli Stanów Zjednoczonych w polityce międzynarodowej po 11 września 2001 roku, który został zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, zajął bardzo dobre drugie miejsce. Nagrodą był indeks na tę uczelnię - tłumaczy Jacek Sawicki. - To nie koniec, bo Piotr ma zamiar jeszcze wziąć udział w konkursie wiedzy o Pakcie Północnoatlantyckim, czyli NATO.

TALENT Z "ROLNIKA"

Kolejny konkurs i następny sukces. Uczennica klasy trzeciej Technikum Agrobiznesu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tarnobrzegu - Karolina Wójcicka została laureatką prestiżowego ogólnopolskiego konkursu "Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?" zorganizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 50 uczniów z całej Polski, którzy nadesłali swoje projekty modernizacji gospodarstw do terytorialnie im przydzielonych komisji konkursowych. Praca napisana przez uczennicę pod kierunkiem pani Bogusławy Serwan-Partyńskiej na temat ekologicznego gospodarstwa pasiecznego została najwyżej oceniona przez Regionalną Komisję Konkursową przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tam rozstrzygnął się pierwszy etap konkursu.

Propozycja Karoliny Wójcickiej od razu zwróciła uwagę komisji, która składała się z trzech członków specjalistów z zakresu ekonomii, produkcji roślinnej i zwierzęcej. Przygotowany przez uczennice projekt modernizacji gospodarstwa rodziców zawierał kompleksowy opis dotychczasowego stanu gospodarstwa, projekt zmian, źródła ich finansowania z uwzględnieniem pieniędzy unijnych, jak również rachunek wyników oraz analizę słabych i silnych stron gospodarstwa (analiza SWOT). Następnie praca jako najlepsza z regionu została przesłana przez Regionalną Komisję Konkursową z Lublina do Warszawy, gdzie trafiły najlepsze projekty napisane przez uczniów z całej Polski.

FINAŁOWE ODLICZANIE

W ogólnopolskim finale, który odbył się 15 marca w siedzibie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uczennica zaprezentowała swoją pracę przed Centralną Komisją Egzaminacyjną. Wysoki poziom wiedzy i umiejętności został doceniony przez komisję, która przyznała Karolinie tytuł laureata konkursu oraz indeks na dowolną uczelnię rolniczą w Polsce. Uczennica tarnobrzeskiego "Rolnika" zdecydowała, że chce studiować finanse i rachunkowość na warszawskiej SGGW, do czego oczywiście uprawnia ją zdobyty w konkursie indeks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie