Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z głowy

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Kapusta ma niewiele kalorii i pełną gamę ważnych dla nas witamin oraz mikroelementów.

Liście na bóle

Liście na bóle

Nasze babcie stosowały liście kapusty na okłady zmniejszające bóle reumatyczne. Najlepsze były liście gotowane przez 20 minut w małej ilości wody z dodatkiem dwóch cebul i łyżki otrąb. Po wyparowaniu wody umieszcza się rozgotowaną masę na grubym kawałku gazy lub płótna i przykłada na obolałe miejsce. Inny sposób na lecznicze wykorzystanie kapusty to okład z surowych liści. Okłady z nich pomagały przy odmrożeniach, zwichnięciach, hemoroidach, zapaleniach żył, nerwobólach reumatycznych. Zbite kolano owijano liściem kapusty na noc i rano ból mijał.

Teraz kapusta jest najlepsza. Jeszcze można z niej zrobić słodki kapuśniak, a już nadaje się do kiszenia i na surówki. Szczególnie te ostatnie są dla nas najzdrowsze, bo jedząc ka-pustę zamartwianie się o nasze zdrowie mamy "z głowy".

Najpopularniejszą odmianą w Polsce jest kapusta głowiasta. Uprawiali ją i wykorzystywali już starożytni Rzymianie, a do nas trafiła około XV wieku. Coraz więcej zwolenników zyskuje jednak egzotyczna kuzynka naszych odmian - kapusta pekińska - która ma zbite, długie głowy, o gładkich jasnych liściach. Innym popularnym gatunkiem jest także kapusta włoska, którą podobnie jak wiele innych warzyw zawdzięczamy królowej Bo-nie. Tę bez trudu możemy odróżnić od pozostałych krewniaczek dzięki silnie pomarszczonym liściom.

ZNALEZIONE W KAPUŚCIE
Wszystkie odmiany kapusty są wartościowym źródłem składników odżywczych takich jak witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje kapusta pekińska, zawierająca bardzo dużo beta-karotenu (prowitaminy A). Pół szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej pokrywa prawie dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten.

Wszystkie odmiany kapusty są natomiast doskonałym źródłem witaminy C. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jest nie-wielki wybór świeżych warzyw i owoców, dobrym źródłem tej witaminy jest również kapusta kiszona, która w 100 gramach zawiera jej około 18 miligramów. Spośród składników mineralnych zawartych w kapuście na uwagę zasługuje także stosunkowo duża zawartość potasu i wapnia.

Kapustę czerwoną można polubić ze względu na wysoką zawartość antocjanów - barwników odpowiedzialnych za charakterystyczną barwę tej odmiany. Antocjany należą do grupy związków zwanych wykazujących działanie przeciwutleniające. Wraz z witaminami E, C i beta-karotenem zmniejszają one ryzyko powstawania zmian miażdżycowych i rozwoju nowotworów.

KAPUŚCIANE TERAPIE
Tylko kapusta potrafi obniżyć lub podwyższyć temperaturę ciała, a także przyspieszyć gojenie się ran. Z jej niezwykłych właściwości korzystali starożytni Rzymianie, którzy używali tego warzywa do leczenia wszelkich chorobowych zmian na skórze. Współcześni naukowcy odkryli, że kapusta posiada ogromne ilości składników mineralnych. Znajdziemy w niej m.in. fosfor, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód oraz witaminy A, C, E i z grupy B. Do zalet tej rośliny należy również zaliczyć stosunkowo dużą zawartość siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci.

Sok z kapusty kiszonej zaleca się przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, bo zawarte w nim sole potasu wzmagają wydalanie płynów z organizmu i poprawiają pracę serca. Po-maga też w schorzeniach żołądkowo-jelitowych oraz jako środek wpływający dodatnio na pałeczkę okrężnicy. Sok ten znamy jako napój witaminowy i ogólnie wzmacniający, poprawiający apetyt i trawienie przy chorobach wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego, zaparciach i żylakach odbytu. Rozcieńczony z wodą jest dobry do płukania jamy ustnej i gardła, działa też wzmacniająco w przypadku rozpulchnienia dziąseł. Osłodzony - przy kaszlu i chrypce, z miodem - przy zapaleniu dróg oddechowych.

MA TEŻ WADY
Kapusta ma jednak również swoje wady. Jedną z nich są wzdęcia, których można się spodziewać po jej zjedzeniu. Jedzona na surowo może być także źródłem substancji wolotwórczych, blokujących przyswajanie jodu. Z kolei jedzona w dużych ilościach może powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym.

No i na koniec - jeśli mowa o kapuście, nie można zapomnieć o ważnej zasadzie dotyczącej jej gotowania. Kapustę z powodu dużej zawartości ostrych olejków eterycznych należy gotować przez krótki czas (we wstępnej fazie) bez przykrycia. Pozwoli to na ulotnienie się wraz z parą wodną części olejków eterycznych, dzięki czemu potrawa będzie miała delikatny bukiet smakowo-zapachowy. Jednak w domu zapach gotowanych smakowitości z kapusty będzie się unosić dość długo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zdrowie z głowy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie