Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar na wieży Zamku Tarnowskich w Dzikowie wpisany do rejestru zabytków. Zobacz jego serce

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Urząd Miasta Tarnobrzega
Zegar, który od 1930 roku na wieży zamku dzikowskiego odmierza czas, został na wniosek prezydenta Tarnobrzega wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego.

„Mechanizm zegara wieżowego w zamku dzikowskim jest bardzo rzadkim, zachowanym przykładem polskiej myśli technicznej, więc należy uznać go za niebywale ceną spuściznę historii techniki naszego kraju. Zegar ze względu na swoje walory historyczne i wartości naukowe należy objąć ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków ruchomych. Podniesione wyżej aspekty w pełni uzasadniają wpis w/w obiektów do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego” - czytamy w uzasadnieniu decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zegar wieżowy, który od teraz jest już oficjalnie zabytkiem, zainstalowała firma „Royal” z Krakowa w 1930 roku po odbudowie zamku zniszczonego w wyniku pożaru.

Zegar pochodził z najlepszej wówczas wytwórni zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna. Wysokiej klasy mistrz zegarmistrzowski Michał Mięsowicz był założycielem „Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych” w Krośnie działającej w latach 1901-1938. Wielokrotnie był laureatem krajowych i międzynarodowych wystaw przemysłowych, m.in. w 1908 roku otrzymał złoty medal za zegar wieżowy na wystawie w Paryżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie