Zmarł ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski, od którego zbiorów...

  Zmarł ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski, od którego zbiorów powstało Muzeum Regionalne

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Świętej pamięci ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski - dzięki Niemu przetrwało wiele bezcennych pamiątek z naszego regionu

  Świętej pamięci ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski - dzięki Niemu przetrwało wiele bezcennych pamiątek z naszego regionu ©archiwum

  W wieku 93 lat zmarł w sobotę, 16 grudnia, ksiądz Wilhelm Gaj- Piotrowski - historyk, etnograf i regionalista, fundator i założyciel Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. To on jest autorem pojęcia „region dolnosański”.
  Świętej pamięci ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski - dzięki Niemu przetrwało wiele bezcennych pamiątek z naszego regionu

  Świętej pamięci ksiądz Wilhelm Gaj-Piotrowski - dzięki Niemu przetrwało wiele bezcennych pamiątek z naszego regionu ©archiwum
  Ksiądz Wilhelm Gaj - Piotrowski urodził się 3 czerwca 1924 roku w Charzewicach (dziś osiedle Stalowej Woli). Kształcił się w szkole powszechnej w Rozwadowie, a później w Seminarium Serafickim ojców kapucynów w Rozwadowie.

  Szkołę średnią ukończył w 1945 roku w Krakowie, studia na wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. W 1985 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
  Przez całe życie fascynowała go lokalna historia. W swoich książkach gromadził cenne fakty z życia lokalnej społeczności, wydobywał na światło dzienne nieznane fragmenty historii. Pisał o kulturze społecznej, materialnej mieszkańców okolic Rozwadowa, o ojcu Hieronimie Rybie - znanym kapucynie, budowniczym kościołów Rozwadowa, o duchach i demonach w wierzeniach ludowych, o sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie, flisackim Ulanowie (był przez kilka lat duszpasterzem flisaków), o zamku w Przyszowie, o rodzie Lubomirskich i „przedstalowowlskich” korzeniach miasta, o kościele świętego Floriana, o założycielach Rozwadowa.

  Ksiądz Wilhelm Gaj- Piotrowski dwukrotnie otrzymał nagrodę prezydenta Stalowej Woli „Gałązkę Sosny”, w 2000 i 2007 roku, w 2009 przyznano mu Srebrny Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (”Zasłużonego kulturze Gloria Artis”).

  Jego zbiory dały początek Muzeum Regionalnemu w Stalowej Woli.

  ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju, m.in. o lekarzach rezydentach, brutalnym pobiciu i zbliżających się świętach

  (Źródło: vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  JakubKowalski

  Michał

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo