Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł rzeźbiarz Andrzej Pityński, twórca Patrioty i Pomnika Rzezi Wołyńskiej. Pochodził z Ulanowa. Miał 73 lata

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Fot. Zdzisław Surowaniec
Andrzej Pityński, pochodzący z Ulanowa rzeźbiarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych nie żyje. "Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego - Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach" - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

O śmierci rzeźbiarza poinformował portal wnp.pl Jak przypomniał, Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego. Pod koniec lat 50. Andrzej wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał pozostających w podziemiu Żołnierzy Wyklętych, m.in. Michała Krupę ps. Pułkownik, ukrywającego się do 1959 r. Urząd Bezpieczeństwa dokonywał częstych najść na dom Pityńskich, rewizji, przesłuchań, co miało związek z poszukiwaniem Krupy, który był bratem Stefanii Pityńskiej.

Portal przypomina, że przyszły rzeźbiarz ukończył liceum ogólnokształcące w Ulanowie, następnie Technikum Wodno-Melioracyjne w Trzcianie k. Rzeszowa. Po kolejnych prowokacjach i pokazowym procesie w 1967 r., w którym oskarżono ojca i syna, rodzina opuściła Ulanów i osiadła w Krakowie, gdzie Andrzej rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim, wkrótce jednak podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby najpierw Mariana Koniecznego, a później Jerzego Bandury. Jako student wykonał popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, które ustawione zostało przed Collegium Paderevianum w Krakowie.

W październiku 1974 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował tam jako robotnik budowlany, wkrótce też podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. W 1979 r. wykonał rzeźbę "Partyzanci I", która w 1983 r., została odsłonięta w Bostonie. Kolejny pomnik autorstwa Pityńskiego "Partyzanci" stanął w Hamilton. Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA. Dwa lata później przyjechał do Polski i odtąd bywał w kraju regularnie.

Do najsłynniejszych rzeźb Pityńskiego należy Pomnik Katyński w Jersey City o wysokości około 12 metrów i wadze 120 ton. On stworzył także stalowowolskiego Patriotę oraz budzący ogromne kontrowersje Pomnik Rzezi Wołyńskiej. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Andrzeja Pityńskiego Orderem Orła Białego.

Mistrz pamiętał o swoim rodzinnym Ulanowie, dla którego powstało kilka wspaniałych prac, między innymi. pomnik Jana Pawła II czy upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Gminy Ulanów "Tarcza Honoru" odsłonięty w Dniu Święta Niepodległości w 2004 roku. W 1990 roku otrzymał zasłużony tytuł "Honorowy Obywatel gminy i miasta Ulanów". Polskie godło wykonane z brązu jego autorstwa jest umieszczone na Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Wystawa jego rzeźb bogata w symbolikę odwołującą się do polskiej historii była dostępna w 2009 roku w Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli z okazji 10-lecia tego muzeum i 70-lecia wybuchu II wojny światowej. Za twórczość artystyczną otrzymał między innymi:

  • złoty i srebrny medal od Audubon Artists i Allied Artists of America,
  • order Polonia Restituta od Rządu Polskiego na Uchodźstwie,
  • order komandorski Rzeczypospolitej Polskiej.

11 września 2011 roku w centralnym miejscu w Stalowej Woli została odsłonięta 16-metrowa rzeźba jego autorstwa "Patriota". Rok później uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego.

O śmierci Andrzeja Pityńskiego poinformowali również między innymi jego przyjaciel, Witold Zych z Tarnobrzega oraz Andrzej Szlęzak, byly prezydent Stalowej Woli, obecnie radny wojewódzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie