Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana Czasu. Unia Europejska zastanawia się nad jej likwidacją

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Unia zastanawia się nad tym, czy zlikwidować zmianę czasu, czy ją utrzymać. Decyzja jest również w twoich rękach
Unia zastanawia się nad tym, czy zlikwidować zmianę czasu, czy ją utrzymać. Decyzja jest również w twoich rękach Pixabay.com
Komisja Europejska pyta nas, czy chcemy zrezygnować z podziału czasu na letni i zimowy. Internetową ankietę można wypełniać tylko do 16 sierpnia.

- Gdy jeszcze pracowałam, gorzej to znosiłam. Ale trudno mi i dziś na emeryturze się przestawić. Wolałabym, żeby tej zmiany czasu nie było - mówi pani Danutaz bydgoskich Kapuścisk. - Za to mój brat, który ma gospodarstwo, ma kłopot z krowami w tym czasie.

Dzwonię do rolnika, by wyjaśnił o co chodzi. - A co mam je męczyć? One z pełnymi wymionami mleka, a ja je mam godzinę dłużej trzymać? Toć nerwowe. Je to boli - wyjaśnia pan Józef, rolnik z powiatu bydgoskiego. - Więc nie zmieniam im czasu. Po prostu przychodzę godzinę szybciej albo później. Znajomy, który ma więcej krów i wszystko zmechanizowane, kombinuje i przesuwa im co tydzień o 15 minut później albo wcześniej czas dojenia, by się przyzwyczaiły. Ale ja nie kombinuję. Też bym zrezygnował z tej zmiany czasu.

Przeczytaj też: Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

- Jest bardzo ciężko wyciągnąć dzieci godzinę szybciej do szkoły i przedszkola - dodaje Alicja Michalskaz Torunia. - A gdy dłużej można pospać, one zrywają się jak o starym czasie.

- Mi to tak ogólnie nie przeszkadza. Po kilku dniach człowiek się przyzwyczaja. Ale na wiosnę zeszłego roku jechałem z narzeczoną, obecnie żoną, na południe Polski do jej rodziców - wspomina pan Damianz Grudziądza. - Trafiliśmy na zmianę czasu. Nastał się nasz pociąg na stacji bez sensu. Nigdy więcej nie pakuję się w podróż w takim czasie.

Czytaj również: Kto śpiochowi kradnie czas?

Przypomnijmy, obowiązujące w UE uzgodnienia dotyczące czasu letniego wymagają przestawiania zegarów dwa razy w roku w celu uwzględnienia zmieniającej się struktury światła dziennego i wykorzystania światła dziennego w danym okresie. Nakazuje to jedna z unijnych dyrektyw. „Większość państw członkowskich UE ma długą tradycję uzgodnień dotyczących czasu letniego, z których większość sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70. W tym czasie głównym celem ustaleń dotyczących czasu letniego była oszczędność energii. Do tego doszły jednak też inne motywy, takie jak bezpieczeństwo ruchu drogowego, więcej możliwości spędzania czasu wolnego przy świetle dziennym wieczorami lub po prostu dostosowanie praktyk krajowych do praktyk stosowanych przez sąsiadów lub głównych partnerów handlowych” - podaje KE.

Z drugiej strony obecnie zmiana czasu komplikuje sytuację w transporcie kolejowym i lotniczym. Zmiany organizacyjne i logistyczne sporo kosztują. Stąd od kilku lat dyskusja na temat likwidacji zmian czasu.

Parlament Europejski wezwał w lutym do przeprowadzenia oceny skutków zmiany czasu. Komisja Europejska zajmuje się dalej tematem. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwają konsultacje, w których zdanie może wyrazić każdy mieszkaniec wspólnoty. Ankieta w języku polskim na tej stronie.

Wideo - Te króliki źle zniosły zmianę czasu
Kent, Waszyngton. Zmiana czasu z zimowego na letni sprawia, że czujemy się senni i ciężko nam punktualnie dotrzeć do pracy. Okazuje się, że zwierzęta też nie mają ochoty wcześniej wstawać. Te króliki zdecydowanie potrzebują dodatkowej drzemki.

Źródło: X-news/Storyful

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiana Czasu. Unia Europejska zastanawia się nad jej likwidacją - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie