Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Prawie budowlanym od stycznia 2017 roku

Sławomir Bobbe
Urzędnicy będą mieli mniej czasu, by zgłosić zastrzeżenia do projektu, będą też mogli wydać wcześniej dokument potwierdzający, że zastrzeżeń nie mają.
Urzędnicy będą mieli mniej czasu, by zgłosić zastrzeżenia do projektu, będą też mogli wydać wcześniej dokument potwierdzający, że zastrzeżeń nie mają. Tomasz Czachorowski
Nowy rok przyniósł ze sobą pakiet zmian w przepisach, które ułatwić mają życie inwestorom. Budować ma się łatwiej, bo zniesiono wiele dotychczasowych formalności.

Część inwestycji, które dotychczas wymagały pozwolenia na budowę będzie mogła zadowolić się samym zgłoszeniem zamiaru budowy. Z kolei niektóre z projektów, które wymagały zgłoszenia będzie można budować nawet bez informowania urzędników. Indywidualnych inwestorów najbardziej interesować będą zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w Prawie budowlanym.

Gdzie można liczyć na zmniejszenie obciążeń administracyjnych?

Ani pozwolenie, ani zgłoszenie nie będzie konieczne przy budowie obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową na istniejącej działce siedliskowej. Dotyczy to parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw. Do niedawna trzeba było taka inwestycję zgłosić. Podobnie będzie z budową przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 metrów kwadratowych i opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, jeśli nie są to konstrukcje oporowe. Dotychczas takie prace wymagały zgłoszenia. Również instalacje klimatyzacyjne od 1 stycznia 2017 roku nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

Zgłoszenia wymagać będzie budowa wiat (garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii o pow. zabudowy do 35 metrów kwadratowych), przy założeniu, że na działce nie będzie ich więcej niż dwie na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki.

O przebudowie informować nie trzeba

Zmiany dotyczą także sytuacji, w której przebudowywany będzie budynek, którego budowa wymagała pozwolenia na budowę. Dotychczas taka przebudowa również wiązała się z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę, po nowelizacji wymóg ten dotyczy tylko przebudowy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.

Posiadaczy domów jednorodzinnych ucieszy zmiana polegająca na tym, że przebudowę domu jednorodzinnego (o ile nie prowadzi do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu) można przeprowadzić zgodnie z procedurą zgłoszenia. Po nowelizacji zgłoszenia wymagać będzie jedynie przebudowa przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, a pozostałe prace związane z przebudową (przy założeniu, że obszar oddziaływania budynku nie zostanie powiększony) nie będą już związane z pozwoleniami na budowę czy zgłoszeniami inwestycji.

Jest jeszcze kilka zmian, które przypadną do gustu zarówno przedsiębiorcom z branży budowlanej jak i inwestorom indywidualnym. Przede wszystkim o 9 dni (z 30 do 21) skrócono czas, który ma urząd by zareagować na zgłoszenie zamiaru budowy. Jeśli ten w ciągu trzech tygodni nie zgłosi uwag, będzie można uznać, że wydał „milczącą zgodę" na zgłoszenie inwestycji i rozpocząć prace budowlane. Urząd będzie mógł również wcześniej wydać zaświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia, przez co roboty budowlane będą mogły rozpocząć się jeszcze wcześniej. Dopuszczalne jest też odstępstwo od zapisów projektu budowlanego o 2 procent (patrząc na szerokość, wysokość czy długość obiektu), o ile wykroczenie nie spowoduje poszerzenia rejonu oddziaływania inwestycji. Dotychczas każdą zmianę lepiej było uzgadniać z urzędem, bowiem mogło się okazać, że zmiany zostaną uznane za samowolę budowlaną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Prawie budowlanym od stycznia 2017 roku - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie