Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz co ma być budowane w Nisku i powiecie niżańskim za unijne pieniądze

Konrad SINICA [email protected]
Kanalizacja, wodociągi, drogi i ochrona przed powodzią. Takie są najważniejsze zadania do realizacji na terenie powiatu niżańskiego

Wśród priorytetowych przedsięwzięć, jakie pojawiły się na wstępnej liście ogłoszonej przez samorząd województwa podkarpackiego nie brakuje zadań, które w latach 2014-2020 mogłyby zostać zrealizowane na terenie powiatu niżańskiego. Są wśród nich projekty drogowe, ale również dotyczące ochrony przeciwpowodziowej i gospodarki wodno-ściekowej.

Na razie jest to jedynie wstępna lista, która zostanie doprecyzowana w dalszych etapach prac nad przygotowaniem Kontraktu Terytorialnego. Zestawienie zostało już przekazane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcia z listy ogłoszonej przez samorząd województwa maja szanse na realizację w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Są wśród nich projekty dotyczące gmin z powiatu niżańskiego.

BŁĘKITNY SAN

W dziale energetyka i ochrona środowiska znajduje się potężny projekt Gospodarka wodno-ściekowa w Dolinie Błękitnego Sanu opiewający na sumę przekraczającą 1,5 miliarda złotych. To najbardziej kosztowne zadanie w tej grupie projektów. Beneficjentem tego projektu ma być Porozumienie Gmin Błękitnego Sanu, w skład którego wchodzi 48 samorządów z całego województwa. W tym gronie nie brakuje gmin z powiatu niżańskiego. Do porozumienia należą gminy Nisko, Jeżowe, Krzeszów, Rudnik nad Sanem oraz Ulanów. Burmistrz Niska Julian Ozimek jest koordynatorem działań 17 gmin leżących przy dolnej części Sanu.

Na terenie gminy Nisko projekt ten obejmuje między innymi wykonanie 80 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 10 kilometrów sieci wodociągowej, modernizację oczyszczalni ścieków oraz remont starej sieci kanalizacyjnej, w tym kolektora pod ulicą Sandomierską, przez który obecnie droga co pewien czas się zapada. Gdyby zadanie udało się zrealizować, gmina Nisko byłaby skanalizowana w stu procentach.

W gminie Krzeszów projekt obejmuje modernizację oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej. Podobnie w przypadku gminy Jeżowe. W gminie Ulanów, oprócz rozbudowy sieci kanalizacyjnej przewiduje się budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę nowych studni głębinowych oraz odcinków sieci wodociągowej. Na terenie gminy Rudnik nad Sanem w ramach Błękitnego Sanu planowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w Przędzelu, Kopkach i Rudniku nad Sanem. We wniosku znalazła się również modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków oraz sieci wodociągowej w Stróży i na Dolinach.

ZBIORNIKI RETENCYJNE

Wśród zadań priorytetowych, na liście z zakresu energetyki i ochrony środowiska znajduje się też projekt, który powinien szczególnie ucieszyć mieszkańców gminy Jeżowe. Mowa tu o zadaniu dotyczącym regulacji rzeki Jeżówki, Rudnej oraz budowie zbiorników retencyjnych w Jeżowem i Sibigach. Wartość projektu ma wynosić 70 milionów złotych. Zadanie ma realizować Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Projekt powinien rozwiązań problem podtopień, jakie bardzo często nękają gminę Jeżowe.

Na liście zadań ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie znajduje się również kilka inwestycji drogowych, które maja szansę na realizację w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W tym dziale znajduje się między innymi rozbudowa drogi wojewódzkiej numer 858 Zarzecze - Biłgoraj - Zwierzyniec - Szczebrzeszyn. To zadanie miałoby kosztować ponad 258 milionów złotych.

W planach jest również rozbudowa dróg wojewódzkich numer 861 Bojanów - Jeżowe - Kopki oraz 863 Kopki - Tarnogród - Cieszanów. Wartość tego zadania to 320 milionów złotych.

POWALCZĄ O RONDO

Z tą inwestycją spore nadzieje wiąże samorząd Rudnika nad Sanem, który od dłuższego czasu zabiega o utworzenie ronda w Kopkach, w miejscu gdzie drogi te krzyżują się z krajową 77. Planowana przebudowa stworzyła okazję do przypomnienia swoich postulatów. Lokalny samorząd skorzystał z niej.

- Po raz kolejny upomnieliśmy się o rondo w Kopkach - mówi burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski. - Projektanci, którzy na zlecenie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wykonują projekt przebudowy konsultowali z nami oczekiwania względem tych dróg i zgłosiliśmy to rondo plus chodniki.

Niedawno na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Kopkach Inspekcja Ruchu Drogowego zainstalowała fotoradar, jednak zdaniem władz gminy poprawę bezpieczeństwa zapewniłaby dopiero zmiana organizacji ruchu. Trudno na razie stwierdzić, czy montaż urządzenia podniósł poziom bezpieczeństwa w tym miejscu.

- Na pewno podnosi ciśnienie kierowcom, którzy narzekają, że jest schowany i poluje tylko na to, żeby przyłapać ich na przekroczeniu prędkości - dodaje burmistrz Rudnika nad Sanem. - Radar jest bez przerwy zaklejany i niszczony.

OBWODNICA I EKSPRESÓWKA

Na liście zadań priorytetowych znajduje się również budowa drogi ekspresowej S19 wraz z łącznikami oraz budowa obwodnicy Niska i Stalowej Woli w ciągu drogi krajowej numer 77. Przy tych zadaniach nie ma jednak wymienionej żadnej konkretnej sumy. Zastanawiające jest też, że to nie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiła do Urzędu Marszałkowskiego te inwestycje. Projekty są wymienione wśród zadań, które nie zostały zgłoszone przez właściwych beneficjentów, ale potrzebę ich realizacji widzi samorząd województwa. Wnioski dotyczące tych inwestycji zostały zgłoszone przez gminę Nisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie