MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podnosimy emeryturę

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Nawet gdyby w wyniku przeliczeń, z jakichś powodów emerytura miałaby wyjść mniejsza, ZUS nikomu nie będzie obniżał wypłaty, zachowa ją na dotychczasowym poziomie.
Nawet gdyby w wyniku przeliczeń, z jakichś powodów emerytura miałaby wyjść mniejsza, ZUS nikomu nie będzie obniżał wypłaty, zachowa ją na dotychczasowym poziomie.
Znalazłeś stare dokumenty zatrudnienia? Nadal pracujesz, będąc na emeryturze? Możesz ubiegać się w ZUS o przeliczenie świadczenia.

W styczniu 2009 roku weszła w życie ustawa, która pozwala na ponowne, korzystniejsze przeliczanie emerytur. Przypominamy, na czym to polega i kto może się o nie ubiegać.

Przeliczenie emerytury to ponowne obliczenie wysokości przyznanego wcześniej świadczenia z uwzględnieniem nowych okoliczności. W przypadku emerytur wyliczanych na starych zasadach, czyli z uwzględnieniem stażu emerytalnego, zarobków i kwoty bazowej, świadczenie można przeliczyć. W jakiej sytuacji? Na przykład wtedy, gdy emeryt złoży wniosek o doliczenie nieuwzględnionego dotąd okresu ubezpieczenia lub uwzględnienie innych zarobków, niż te, które wskazano w pierwszym wniosku o przyznanie emerytury, bo na przykład znalazł dokumenty kadrowe, albo nadal pracował po przyznaniu emerytury.

 

NOWE DOKUMENTY

 

- O ponowne przeliczenie emerytury mogą się ubiegać osoby, których dokumenty zaginęły i mimo, że pracowały, nie mogły udowodnić, ile w danym czasie zarabiały. A teraz, kiedy takie dokumenty odnalazły powinny złożyć wniosek do ZUS. Pamiętać trzeba, iż nowo dostarczony dokument potwierdzający wysokość osiąganych zarobków i spełniający wymogi formalne to szansa na wyższe świadczenie.– wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Powstają nowe archiwa gromadzące dokumentację pracowniczą, z każdym rokiem powiększa się wykaz zlikwidowanych i przekształconych zakładów pracy publikowanych na stronie www.zus.pl – podkreśla Paweł Szkalej.

 

Dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe to między innymi świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie z uczelni potwierdzające ukończenie studiów oraz programowy okres ich trwania.

 

Dokumenty, na podstawie których ZUS ustala podstawę wymiaru to druk Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę, legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o zarobkach oraz ksero kart wynagrodzeń uwierzytelnione na przykład przez archiwum. Wniosek w tej sprawie można składać w dowolnym terminie.

 

NOWE ZAROBKI

 

- Jeśli odnalazłeś dokumenty wraz zarobkami, jakich nie złożyłeś wcześniej do ZUS koniecznie zrób to teraz. Jeśli przechodziłeś na emeryturę przed 1999 rokiem może okazać się, że korzystniejsze będą zarobki z innych lat niż te, od których obliczono emeryturę – tłumaczy rzecznik.

 

Warunkiem takiego przeliczenia będzie wyższy wskaźnik. Kwota bazowa będzie ta sama, jednak wyższy wskaźnik zagwarantuje wyższe świadczenie. Może okazać się, że korzystniejsze będą zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury lub przeliczenie jej wymiaru albo z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych ze wszystkich lat pracy.

 

MINIMALNE NA ZEROWE

 

Od 1 stycznia 2009 roku zarobki zerowe można zstąpić zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione w ramach stosunku pracy.

 

Jeśli w chwili przyznania emerytury przed 2009 r. nie udało się udowodnić wszystkich zarobków i został przyjęty dochód zerowy złóż wniosek o przeliczenie świadczenia, a ZUS przeliczy tamte okresy zastępując „lata zerowe” obowiązującą wówczas stawką płacy minimalnej.

 

DODATKOWA PRACA

 

Prawo do przeliczania mają także osoby nabywające prawo do emerytury przyznawanej według nowych zasad. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy na emeryturze nadal pracują i opłacają składki, powiększając w ten sposób swój kapitał w I filarze, a więc i emeryturę. Aby ZUS jeszcze raz przeliczył emeryturę, po zakończeniu pracy trzeba złożyć pismo z prośbą o doliczenie do stażu pracy dodatkowych lat i dołączyć dokumenty, które potwierdzają pracę i zarobki. Już rok po przyznaniu przez ZUS prawa do emerytury, można ubiegać się o przeliczenie wysokości świadczenia ze względu na zwiększony kapitał na koncie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia