Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawowe zasady doboru dobrych butów do biegania

.
Przed zakupem obuwia do biegania należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy zamierzasz biegać amatorsko czy też zaczynamy profesjonalne treningi. Następną istotną kwestią jest częstotliwość oraz rodzaj terenu, po którym będziesz biegać. Dodatkowo, podczas wyboru obuwia spotkasz się z pojęciami stopy pronującej, supinującej i naturalnej, dlatego warto też wiedzieć co oznaczają te pojęcia.

Przed zakupem obuwia do biegania należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy zamierzasz biegać amatorsko czy też zaczynamy profesjonalne treningi. Następną istotną kwestią jest częstotliwość oraz rodzaj terenu, po którym będziesz biegać. Dodatkowo, podczas wyboru obuwia spotkasz się z pojęciami stopy pronującej, supinującej i naturalnej, dlatego warto też wiedzieć co oznaczają te pojęcia.

Wskazówki ogólne
Przy zakupie butów do biegania, tak jak przy zakupie jakiegokolwiek innego obuwia kieruj się trzema zasadami:

• Postaw na komfort. Wybierając obuwie do biegania nie kieruj się tylko jego wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim wygodą. Wygodny but powinien leżeć na stopie idealnie od pierwszej chwili, nie ma prawa uwierać czy cisnąć. Pamiętaj też, że w czasie biegania stopa pracuje i delikatnie przesuwa się do przodu, w związku z czym buty muszą być minimum 5 milimetrów większe, tak by palce miały swobodę ruchu.
• Przymierz. I to koniecznie oba buty, ponieważ u większości ludzi jedna stopa jest nieznacznie większa od drugiej. Grubość skarpety także wpływa na komfort, dlatego podczas mierzenia załóż takie, których będziesz używać podczas treningów. Kupując w sklepie stacjonarnym z mierzeniem nie ma problemów, co zrobić natomiast w przypadku zakupów w sklepach internetowych? Przede wszystkim zmierz w domu długość stopy i na tej podstawie dokonaj zakupu. Kupuj w sklepach, w których możliwy jest zwrot lub wymiana – w sytuacji, gdy rozmiar nie będzie się zgadzał, unikniesz problemów i straty pieniędzy.
• Wypróbuj. Jeśli to możliwe przejdź się lub nawet przebiegnij kawałek po sklepie, żeby sprawdzić czy obuwie na pewno jest wygodne podczas użytkowania. But do biegania powinien być lekki i elastyczny.

Stopień zaawansowania – biegacz amator czy profesjonalista
Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie decyduj się na zakup bardzo kosztownej pary butów. Wystarczy zakup butów dosyć uniwersalnych, uwzględniających wskazówki zawarte w niniejszym artykule. Jeśli polubisz bieganie i będziesz już wiedzieć na jakich terenach i w jakich warunkach będziesz trenował, z pewnością pierwsze buty zamienisz na model bardziej specjalistyczny.
Jeśli będziesz odbywał profesjonalne treningi z myślą o przebiegnięciu długodystansowych biegów czy maratonów zastanów się nad odwiedzeniem sklepu z profesjonalnym obuwiem do biegania. Tam, wspólnie z fachową obsługą indywidualnie dobierzesz obuwie dostosowane do Twoich potrzeb.

Powierzchnia biegania
Duże znaczenie przy wyborze obuwia do biegania ma podłoże, po którym zamierzasz zbiegać. Obuwie dobrze dostosowane do rodzaju powierzchni zapewni komfort biegania i znacząco zmniejszy ryzyko kontuzji.

• Na drogi asfaltowe, utwardzone ulice, chodniki i inne twarde nawierzchnie wybieraj buty z dobrą amortyzacją. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób ochronisz swoje stawy przed nadmiernym obciążeniem wynikającym z silnych uderzeń stóp o twardą nawierzchnię.

• Jeśli zamierzasz biegać po polnych drogach, leśnych ścieżkach czy plaży wybierz buty o wyraźnym bieżnikiem oraz dużą przyczepnością zapewniające niezbędną stabilizację na nierównym terenie.

Rodzaje stopy biegacza
Każda stopa ma nieco inną budowę. Z tego też powodu stopy każdej osoby nieco inaczej układają się podczas chodzenia czy biegania. Co oznaczają wspomniane wcześniej pojęcia stopy pronującej, supinującej i naturalnej?

• Stopa pronująca. To bardzo częsty typ budowy i ustawienia stopy, przeważnie związany z płaskostopiem. Podczas chodu lub biegu u osób ze stopami pronującymi, ciężar ciała przenosi się na wewnętrzne krawędzie stóp. Innymi słowy stopa rotuje się w stawie skokowym i ucieka do środka. Przy niewłaściwym wyborze obuwia może to powodować destabilizację stopy, kontuzje i stany bólowe, także w okolicy kolan czy bioder. Buty dla stopy pronującej powinny posiadać wzmocnienie w wewnętrznej części, takie aby stopa uzyskała większą stabilności nie przemieszała się zbyt do wewnątrz w czasie stawiania kroku.

• Stopa supinująca. W przeciwieństwie do stopy pronującej, ciężar ciała podczas stawiania kroków, przenosi się u osób ze stopami supinującymi na zewnętrzną krawędź. Problem często występuje u osób z wysokim podbiciem. Na zwiększone wstrząsy a tym samym kontuzje narażone jest w tym wypadku całe podudzie. Buty do biegania dla supinatorów posiadają wsparcie w zewnętrznej części. Dodatkową amortyzacją obejmuje się również całą podeszwę butów.

• Stopa neutralna. Ciężar ciała podczas stawiania kroków rozkładany jest równomiernie. Gdy patrzymy na stopę neutralną od tyłu, od razu zauważyć można, że pięta i cała noga ustawione są w linii prostej. Dla osób ze stopami neutralnymi polecane są buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.

To już wszystkie podstawowe wskazówki, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiednich butów do biegania. Pamiętaj, że dobór butów wpływa przede wszystkim na Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dobrze dobrane obuwie zmniejsza ryzyko kontuzji, a komfort, który daje sprawia, że treningi stają się prawdziwą przyjemnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia