Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka akcyzy na piwo. Ceny już wzrosły o 15 procent! Będzie jeszcze drożej! "Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tak wysokiej podwyżki"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Związek zwraca uwagę, że skala podwyżki jest "niespotykana od początku wprowadzenia w Polsce podatku akcyzowego od piwa".
Związek zwraca uwagę, że skala podwyżki jest "niespotykana od początku wprowadzenia w Polsce podatku akcyzowego od piwa". Karolina Misztal/ Polska Press
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie o podwyższeniu stawki akcyzy na piw: To skala podwyżki niespotykana od początku wprowadzenia w Polsce podatku akcyzowego od piwa. Zdaniem przedstawicieli Związku zwiększenie tego obciążenia pogrąży branżę.

Podwyżka akcyzy od piwa. Rządowy projekt ustawy budzi kontrowersje

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie z zaniepokojeniem przyjął rządowy projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy od piwa o 10 proc. w 2022 r. oraz po 5 proc. w kolejnych latach, aż do 2027 r. Jak wyjaśniono w komunikacie, proponowana podwyżka stawki akcyzy na piwo ma wzrosnąć z obecnych 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato do 12,04 zł w 2027 r., co oznacza, że stawka wzrośnie o ponad 40 proc. na przestrzeni zaledwie 6 lat.

- Tak drastyczne podniesienie stawki następuje w zaledwie 2 lata po tym, jak z początkiem 2020 r. stawkę akcyzy na piwo podniesiono o 10 proc., z 7,79 zł na 8,57 zł. W efekcie przeprowadzonej w 2020 r. oraz planowanej podwyżki, stawka akcyzy na piwo w okresie od 2020 do 2027 wzrośnie o 54 proc.- czytamy w komunikacie.

Związek zwraca uwagę, że skala podwyżki jest "niespotykana od początku wprowadzenia w Polsce podatku akcyzowego od piwa". Przypomniano także, że na przestrzeni minionych 20 lat stawka akcyzy na piwo wzrosła o 53 proc. - Teraz ma wzrosnąć o tyle samo w ciągu zaledwie 7 lat- dodano.

- Na dodatek, w sytuacji gwałtownego i stałego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz w warunkach pandemii, obydwa te czynniki dotkliwie dotykają branżę piwowarską, która od 3 lat ma do czynienia ze stałym spadkiem konsumpcji- napisano.

Jednocześnie podkreślono, że w ciągu 2 ostatnich lat wzrost cen wszystkich składników produkcji wykorzystywanych przez branżę jest dwucyfrowy. - To wszystko przełożyło się na istotny wzrost średniej ceny piwa, która w okresie ostatnich 3 lat wzrosła o blisko 15 proc.- wyjaśniono. Zdaniem Browarów Polskich branża dotkliwiej niż inne branże alkoholowe odczuła pandemiczne obostrzenia.

Pracownicy poziomu początkowego mogą liczyć na stawkę godzinową rozpoczynającą się od 22,5 zł brutto/godz. oraz dodatkową miesięczną premię

Boże Narodzenie 2021. Amazon zatrudni 9 tysięcy pracowników ...

Związek nie zgadza się także z argumentem, że podwyżka akcyzy jest podyktowana koniecznością ograniczania konsumpcji alkoholu w Polsce. - W przypadku piwa ograniczenie to jest już trwałym, utrzymującym się od kilku lat trendem. Maleje spożycie piw alkoholowych, zwłaszcza mocnych. Maleje średnia zawartość alkoholu w piwie. Miłośnicy piwa częściej wybierają warianty bezalkoholowe, które jako jedyne odnotowują wzrosty sprzedaży. Ten trend przekłada się na wyraźny spadek udziału piwa w strukturze konsumpcji alkoholu w Polsce. W 2020 r. spadł on do poziomu najniższego od 2003 r.- zauważono.

- Wobec trendów konsumenckich oraz istotnego wzrostu cen piwa, uważamy, że nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tak wysokiej podwyżki stawki akcyzy od piwa- napisano. - Zwiększenie tego obciążenia pogrąży naszą branżę, która nie zdążyła jeszcze odbudować się po destabilizacji spowodowanej trwającą pandemią, której skutki są wciąż odczuwalne- dodano.

Związek zwraca uwagę, że skala podwyżki jest "niespotykana od początku wprowadzenia w Polsce podatku akcyzowego od piwa".

Podwyżka akcyzy na piwo. Ceny już wzrosły o 15 procent! Będz...

Browary Polskie zaznaczają, że dalsze, "równe traktowanie piwa oraz wyrobów spirytusowych podtrzyma trend przesuwania konsumpcji w kierunku alkoholi mocnych, co stoi w sprzeczności z intencjami ustawodawcy, uzasadnieniem projektu ustawy oraz zapisami Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi".

- Proponujemy zatem, aby decyzje dotyczące akcyzy od piwa były podejmowane w oparciu o faktyczne dane, a nie przesądzane z 6-letnim wyprzedzeniem, bez możliwości rzetelnej oceny przyszłych warunków rynkowych- podsumowano. Branża piwowarska zadeklarowała "wolę konstruktywnego dialogu w tej sprawie".

– W takiej sytuacji trudno jest reklamować zawyżoną cenę, ponieważ „zjedliśmy” nasz dowód. Aby ustrzec się podobnych doświadczeń, przed zjedzeniem posiłku zażądajmy podania jego wagi i ceny. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o zważenie posiłku w naszej obecności. Próby oszustwa „na wadze” to wykroczenie i można zgłaszać ten fakt na policję. Dodatkowo o sprawie warto powiadomić Inspekcję Handlową – mówi Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia AQUILA

Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka akcyzy na piwo. Ceny już wzrosły o 15 procent! Będzie jeszcze drożej! "Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tak wysokiej podwyżki" - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia