Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka stóp procentowych. Masz kredyt gotówkowy, raty, kredyt w karcie, płatności odroczone? Oprocentowane już 19 procent. [14.06.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Maksymalne oprocentowanie kredytów stosowane m.in. w większości kart kredytowych zgodnie z prawem  wygląda tak, że jest to podwojona suma 3,5 proc. Oraz stopy referencyjnej. Dlatego do środy wynosiła ona 17,5 proc. (3,5 proc. plus 5,25 proc. Czyli stopa referencyjna ustalona w maju i suma ta razy dwa), a od czwartku 9 czerwca – wyliczona analogicznie – wynosi już 19 procent!
Maksymalne oprocentowanie kredytów stosowane m.in. w większości kart kredytowych zgodnie z prawem wygląda tak, że jest to podwojona suma 3,5 proc. Oraz stopy referencyjnej. Dlatego do środy wynosiła ona 17,5 proc. (3,5 proc. plus 5,25 proc. Czyli stopa referencyjna ustalona w maju i suma ta razy dwa), a od czwartku 9 czerwca – wyliczona analogicznie – wynosi już 19 procent! Dariusz Gdesz / Polskapresse
Rada Polityki Pieniężnej 8 czerwca 2022 r. podniosła po raz kolejny stopy procentowe. Stopa referencyjna, która najbardziej interesuje teraz konsumentów, wynosi 6 procent i jest wyższa o 0,75 proc., niż jeszcze w środę 8 czerwca. To oznacza od razu skok oprocentowania kredytów konsumpcyjnych o 1,5 proc. – z 17,50 proc. do środy, do 19 proc. od czwartku 9.06.2022 r.

Dzisiejsze komentarze i wyliczenia wzrostu rat kredytów po podwyżce stóp procentowych przez radę Polityki Pieniężnej o 0,75 pkt proc. będą koncentrować się na kredytach hipotecznych i innych - "dużych" i długoterminowych. Te spłaca mniej niż co trzecia rodzina.

Tymczasem praktycznie każda spłaca lub planuje sięgnąć w takiej czy innej formie (debet, kredyt odnawialny, rata, inna płatność odroczona) kredyt lub pożyczkę o charakterze konsumpcyjnym. A tu podwyżka jest podwójna i stopa procentowa nie wynosi "tylko" 6 procent, ale aż 19 procent!

Stopa referencyjna 6 procent, ale miliony małych pożyczek, kredytów i innych zobowiązań na 19 procent!

I nie wszyscy jesteśmy tego świadomi, nawet jeśli takie zobowiązania spłacamy, że pożyczając nawet niewielką kwotę nawet tylko na trzy lata, w formie odsetek zapłacimy już prawie 30 procent, czyli w momencie pożyczania nasz dług już wynosi prawie 1300 złotych, bo umowa kredytu lub pożyczki przewiduje zastosowanie stopy zmiennej w wysokości maksymalnego dopuszczalnego oprocentowania kredytów!

Oczywiście, to maksymalna dozwolona stopa oprocentowanie – w praktyce zarówno kredyty konsumenckie, karty kredytowe, raty czy płatności odroczone mogą być oprocentowane niżej, ale większość banków, a także firm pożyczkowych stosuje w umowach maksymalną stopę oprocentowania.

Chroń swoje dane i pliki

Jego konstrukcja zgodnie z prawem zaś wygląda tak, że jest to podwojona suma 3,5 proc. Oraz stopy referencyjnej. Dlatego do środy wynosiła ona 17,5 proc. (3,5 proc. plus 5,25 proc. Czyli stopa referencyjna ustalona w maju i suma ta razy dwa), a od czwartku 9 czerwca – wyliczona analogicznie – wynosi już 19 procent!

Kredyty i karty na 19 procent: wiedza jakiej potrzebujesz

Oczywiście, jeśli będziemy teraz świadomie zaciągali kredyt lub pożyczkę, bank lub inna instytucja pożyczająca uświadomi nas, ile wynosi to maksymalne oprocentowanie kredytów.

Jeśli spłacamy już taki kredyt lub pożyczkę ze zmienną stopą procentową, bank lub instytucja pożyczająca poinformuje nas o wzroście oprocentowania.

Zupełnie inaczej jest z kartami kredytowymi, limitami debetowymi czy kredytami odnawialnymi. One zazwyczaj są ‘zakotwiczone” w odpowiedniej pozycji tabeli opłat, prowizji i oprocentowania. Bank lub instytucja pożyczająca może więc przysłać nam tylko info o zmianie w tabeli opłat, prowizji i oprocentowania, odwołujące się do określonej pozycji i decyzji RPP. My sami musimy mieć świadomość, że oznacza to kolejną 1,5- procentową podwyżkę z miesiąca na miesiąc.

Teraz więc jeśli dokonamy np. zakupu, płacąc kartą kredytową, musimy mieć świadomość, że jeśli nie spłacimy całego wydatku w umownym terminie spłaty karty, dług zamieni się w kredyt oprocentowany aktualnie według stawki 19 proc. rocznie.

Podwyżka stóp i wyższe maksymalne oprocentowanie: teraz jeszcze ostrożniej z wydatkami

Jeszcze inaczej jest z gotówką np. pobraną kartą z bankomatu; poza samą opłatą za transakcję gotówkową (większość banków ją stosuje) pożyczona kwota będzie oprocentowana według stawki maksymalnie 19 proc., nawet jeśli całość spłacimy w terminie (wtedy oczywiście tylko za okres od pobrania gotówki do daty spłaty).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia