MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka w 2023 roku. Pensja i stawka godzinowa wyraźnie wzrośnie. O ile dokładnie?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wzrost kosztów życia, wynikający m.in. z wysokiej inflacji sprawia, że naturalnym rozwiązaniem jest również zwiększenie zarówno płacy minimalnej, jak i stawki godzinowej. Obie te wartości ulegną wyraźnemu zwiększeniu aż dwukrotnie w ciągu roku. Wpierw w styczniu, potem w lipcu. Ile dokładnie będziemy minimalnie zarabiać w 2023 roku?
Wzrost kosztów życia, wynikający m.in. z wysokiej inflacji sprawia, że naturalnym rozwiązaniem jest również zwiększenie zarówno płacy minimalnej, jak i stawki godzinowej. Obie te wartości ulegną wyraźnemu zwiększeniu aż dwukrotnie w ciągu roku. Wpierw w styczniu, potem w lipcu. Ile dokładnie będziemy minimalnie zarabiać w 2023 roku? Pixabay
Wzrost kosztów życia, wynikający m.in. z wysokiej inflacji sprawia, że naturalnym rozwiązaniem jest również zwiększenie zarówno płacy minimalnej, jak i stawki godzinowej. Obie te wartości ulegną wyraźnemu zwiększeniu aż dwukrotnie w ciągu roku. Wpierw w styczniu, potem w lipcu. Ile dokładnie będziemy minimalnie zarabiać w 2023 roku?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Minimalne stawki - kogo obowiązują?

Należy na wstępie zaznaczyć, że minimalne miesięczne wynagrodzenie obowiązuje osoby zatrudnione na umowę o pracę i zarobek oblicza się proporcjonalnie do wypracowywanej części etatu (jeśli mamy niepełny etat). Z kolei najniższa stawka godzinowa dotyczy m.in. umów zlecenia. Jednak nie dotyczy to sytuacji, gdy pracownikowi przysługuje wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne lub też praca ma charakter opieki całodobowej.

Polecamy

Ile obecnie wynosi najniższa krajowa 2022?

Minimalne wynagrodzenie na pełnym etacie na umowie o pracę w 2022 roku wynosi 3010 brutto, co daje kwotę 2209,56 zł netto. Oznacza to, że na połowie etatu jest to kwota 1505 zł brutto.

Stawka godzinowa w 2022 roku

Z kolei stawka godzinowa dotyczy umów zlecenia i umów o świadczenie usług, ponieważ tu liczba przepracowanych godzin może się różnić w skali miesiąca. W praktyce oznacza to, że pełna miesięczna stawka jest zależna od liczby przepracowanych godzin, które mnoży się przez stawkę godzinową. W 2022 roku obowiązuje wartość 19,70 zł brutto (wzrost z kwoty 18,30 zł). A jak wyglądać będzie sprawa 2023 roku?

Ile będziemy zarabiać od stycznia 2023?

Pierwsza wprowadzoną datą wzrostu kwoty płacy minimalnej jest styczeń 2023 roku. Wtedy też nasza wpłata minimalna zwiększy się o 373 złote i wyniesie 3383 złote.

Polecamy

Podwyżka w lipcu 2023 roku - tyle zrobimy!

Kolejnym terminem podwyżki pensji minimalnej jest lipiec 2023 roku. Zgodnie z zapowiedziami Kancelarii Premiera kwota ta wzrośnie wtedy do 3450 złotych. W porównaniu do obecnej stawki jest to wzrost o 440 złotych.

Ile wyniesie minimalna stawka godzinowa 2023?

Nie należy oczywiście zapominać o wzroście minimalnej stawki godzinowej. Ta również będzie waloryzowana w dwóch etapach. Na początku stycznia 2023 roku stawka ta wyniesie 22,10 zł. Z kolei od lipca 2023 roku na umowie zlecenie stawka godzinowa wyniesie 22,50 zł.

Kto skorzysta na zmianach?

Według rządowych szacunków na wprowadzonych zmianach powinno zyskać ponad 2,7 miliona osób. Wiele może zależeć jednak od tego, jak w dalszej części tego roku (a także i kolejnego) będzie się miała sprawa inflacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżka w 2023 roku. Pensja i stawka godzinowa wyraźnie wzrośnie. O ile dokładnie? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia