Przepytano Polaków, czy są zadowoleni z pracy, którą wykonują zawodowo. Na pytania w portalu Rynekpracy.pl odpowiedziało w marcu prawie pięć tysięcy osób w ramach I Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy.
Pracujemy, bo musimy
Tylko jedna trzecia badanych okazała się zadowolona z pracy. Co czwarty badany zadeklarował, że jej nie lubi. Najwięcej osób, aż 43 procent pytanych, nie było w stanie powiedzieć, czy są zadowoleni z pracy.
Kazimierz Sedlak, psycholog i dyrektor firmy doradczo-badawczej Sedlak&Sedlak, która przeprowadzała badanie, wyjaśnia to w ten sposób: - Takie ambiwalentne podejście do pracy może świadczyć o tym, że wiele osób nie odnajduje się na współczesnym rynku pracy. Może być też tak, że praca nie daje nam tego, czego byśmy oczekiwali, ale wiemy, że nie będzie łatwo znaleźć lepszą.
Pieniądze przede wszystkim
Wyniki I Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy wskazują, że dla większości Polaków w pracy najbardziej liczą się pieniądze. Wśród zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto zadowolonych z zajęcia jest 60 procent osób. Gdy pytano tych zarabiających poniżej dwóch tysięcy złotych, okazało się, że swoją pracę lubi zaledwie 15 procent.
Pracujemy więc tylko dla pensji? W opinii psychologa, okazuje się, że przede wszystkim. - Człowiek najpierw chce zaspokajać potrzeby niższego rzędu, wśród nich potrzebę bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Pawlusek, psycholog. - A na to składa się między innymi odpowiedni poziom płac, stabilność i ciągłość zatrudnienia. Dopiero gdy one zostaną zaspokojone, sięgamy po kolejne, jak uznanie czy samorealizację - dodaje.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?