Polacy pokochali wakacje w stylu slow

Materiał informacyjny BGK
Dom w górach, w lesie czy nad wodą. Do tego cisza, zieleń, harmonia i kontakt z przyrodą – z dala od zgiełku miasta i natłoku obowiązków. Wakacje w stylu slow spędzamy możliwie najbliżej natury, zacieśniając więzy z rodziną i przyjaciółmi, starając się wyciszyć od codziennych obowiązków i spojrzeć w głąb siebie. To czas na eksplorowanie nowych miejsc, obserwowanie przyrody, kontemplację, a także poznawanie smaków regionalnej kuchni. Podczas wakacji slow zwalniamy tempo i oddajemy się małym przyjemnościom. Ten nowy trend sprzyja rozwojowi turystyki w Polsce Wschodniej, w której warunki do wakacji slow są na wyciągnięcie ręki. To dobry moment na inwestycje, które otwierają nowe możliwości nie tylko przed przedsiębiorcami, działającymi tu w branży turystycznej, ale i wszystkimi, którzy będą korzystać z dobrodziejstw turystycznych tego regionu.

Czas pandemii zmienił nasze preferencje turystyczne. Coraz częściej szukamy miejsc, w których możemy odetchnąć, zapomnieć o codziennym pędzie, w spokoju spędzić wolny czas. Do takich wakacji wymarzonym kierunkiem są regiony Polski Wschodniej, zachęcające do czasowego oderwania się od codziennych problemów i skupienia uwagi na ważnych sferach życia: duchu, ciele i umyśle. Przenieś się do oazy spokoju i odpocznij na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Warmii i Mazurach czy w pięknym świętokrzyskim.

BGK

Wakacje slow w Polsce Wschodniej

Podczas wakacji w duchu slow uczymy się cieszyć wszystkim, co nas otacza, z dala od komercyjnych, zatłoczonych, modnych „miejscówek”, pełnych zorganizowanych grup wycieczkowych. Zamiast topowych kurortów wybieramy kameralne lokalizacje usytuowane blisko natury, zieleni i wody. Ogromny wybór takich spokojnych wakacyjnych miejsc znajdziemy właśnie we wschodnich województwach Polski – tam turysta może odnaleźć swoją wakacyjną przystań, do której będzie wracał przez kolejne lata.

Zauważenie coraz popularniejszego trendu to dobry początek. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie potencjału i rosnącego zainteresowania turystów. To doskonały czas na inwestycje, poszerzenie oferty i dopasowanie jej do potrzeb gości. Realizowanie planów biznesowych może być łatwiejsze dzięki pożyczce na rozwój turystyki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. W obecnej puli to aż 60 milionów złotych ze środków krajowych, z których mogą skorzystać właściciele mikro, małych i średnich firm. Finansowanie mogą otrzymać zarówno ci, którzy mają pomysł na biznes, jak i przedsiębiorcy chcący swój turystyczny biznes rozwijać. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, a zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby ubiegać się o finansowanie, wystarczy złożyć wniosek w jednej ze współpracujących z BGK instytucji finansujących, które udzielają pożyczek w regionach Polski Wschodniej.

BGK

Pożyczka jest atrakcyjna, dlatego firmy chętnie po nią sięgają. Wartość udzielonych pożyczek rośnie z roku na rok. W 2017 roku wyniosła 1,1 mln zł, w 2020 roku prawie 43 mln zł, a w pierwszym kwartale tego roku prawie 10 mln zł. W 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, udzieliliśmy prawie 230 pożyczek – mówi Przemysław Cieszyński, Członek Zarządu BGK.- Na początku tego roku przekazaliśmy instytucjom finansującym kolejne 60 milionów zł dla mikro, małych i średnich firm, które chcą realizować inwestycje w Polsce Wschodniej – dodaje.

Chcesz się rozwijać? Inwestuj!

Do tej pory z pożyczki skorzystało ponad 630 przedsiębiorców. Pasję z biznesem połączyli Maja i Andrzej Celuchowie, właściciele „Grenlandy” w podkarpackiej wsi Dąbrowica. Samotne, opuszczone gospodarstwo rolne zamienili w prężnie działającą agroturystykę. Dziś „Grenlanda” jest ostoją dla osób z całej Polski, szukających spokoju i wyciszenia od zgiełku miast. Modernizacja gospodarstwa wymagała dużej ilości pracy, ale i nakładów finansowych. By zminimalizować koszty, środki z pożyczki zainwestowali w fotowoltaikę.

Zainwestowaliśmy dużo własnych oszczędności, ale też szukaliśmy zewnętrznego finansowania. Skorzystaliśmy z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, czyli pożyczki na rozwój turystyki. Pozyskane środki pozwoliły nam wykonać instalację z panelami słonecznymi na dwóch południowych dachach, wobec czego niemałe rachunki za energię elektryczną spadły o dwie trzecienie ukrywa radości Maja Cieluch, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne.

Z tych samych środków zbudowaliśmy saunę dla gości i ustawiliśmy jeden dodatkowy obiekt, który obecnie wykańczamy. Będzie kolejny dom dla 4 osób. Myślę, że warto sprawdzać tego typu instrumenty finansowe, bo są one dużo korzystniejsze, niż klasyczna pożyczka w banku komercyjnym, szczególnie dla osób zajmujących się turystykąuważa właścicielka ostoi.

„Grenlanda” jest usytuowana na uboczu, poza typowym rejonem turystycznym Podkarpacia. Właśnie dlatego przyciąga turystów, którzy świadomie spędzają tu wakacje w stylu slow. To pokazuje, jaki potencjał tkwi także w mniejszych miejscowościach Polski Wschodniej, takich jak Dąbrowica. Miejsca położone w pobliżu lasu, rzeki lub jeziora, w sąsiedztwie szlaku dla rowerzystów (przez Polskę Wschodnią przebiega trasa Green Velo) i z zapleczem do pieszych wędrówek – właśnie tego potrzebują turyści.

Apartamenty „W Drzewach” to takie miejsce, które powstało, aby działo się nic. Okazuje się, że jest wielka grupa ludzi, którzy szukają ciszy, spokoju, oderwania się od pracy, codziennych trosk. To miejsce, które skierowane jest do ludzi, którzy potrzebują chwilę się zastanowić, pomyśleć.” mówi Jakub Fraszka, właściciel apartamentów „W drzewach” – domków usytuowanych w koronach drzew w Nałęczowie. Korzystając z pożyczki sfinansował budowę domku recepcyjnego, miejsc technicznych oraz dodatkowego domku wypoczynkowego dla gości.

Dlaczego pożyczka na rozwój turystyki jest taka korzystna?

Co możesz sfinansować dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego:

  • zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
  • stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
  • rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
  • podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możesz uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku finansowania komercyjnego:

  • oprocentowanie wynosi obecnie 0,0375 proc. (dla start-upów i obiektów posiadających status miejsca przyjaznego rowerzystom Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo) lub 0,075 proc. dla pozostałych firm;
  • brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki;
  • możliwość przeznaczenia środków na inwestycje i finansowanie działalności bieżącej,
  • możliwość karencji spłat lub wakacji kredytowych;
  • wkład własny od 0 zł.

Zbliżające się wakacje to dobry moment, aby pomyśleć o inwestycjach w biznesie turystycznym, Szczególnie teraz, kiedy turyści szukają ciszy i spokoju, warto im to zapewnić. Finansowanie z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to idealne rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie turystycznym oraz osób, które chcą rozwijać to, co już stworzyły. Szczegóły o projekcie znajdziesz tutaj: bgk.pl/turystyka

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Polacy pokochali wakacje w stylu slow - Kurier Lubelski