MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska, Kielce. „Skrzydła” 2009 za uzyskanie w ciągu 5 lat możliwości kompleksowego kształcenia w obszarze automatyka i robotyka

/jap./, [email protected]
prof. Stanisław Adamczak, rektor: - Nasza uczelnia zajmuje co roku wysokie miejsce w rankingach i kształci wybitnych fachowców, którzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy.
prof. Stanisław Adamczak, rektor: - Nasza uczelnia zajmuje co roku wysokie miejsce w rankingach i kształci wybitnych fachowców, którzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy.
Prawie 30 tysięcy absolwentów z dyplomem inżyniera i magistra inżyniera, ponad 200 nadanych stopni naukowych doktora nauk technicznych. No i marka. Marka uczelni, po której prawie zawsze każdy dostaje dobrze płatny etat. Bo nasz kolejny laureat Politechnika Świętokrzyska w Kielcach kształci w zawodach, w jakich firmy wciąż szukają ludzi do pracy.

W roku akademickim 1962/63, otwarto w Kielcach Studium Stacjonarno - Zaoczne AGH Krakowskiej, a następnie Ośrodek Studiów Wieczorowych i Zaocznych AGH i Politechniki Krakowskiej. 5 czerwca 1965 roku oficjalnie uruchomiono Kielecko-Radomską Wieczorową Szkołę Inżynierską, jaką dwa lata później przekształcono w Kielecko - Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską. W roku 1972 Wydział Mechaniczny, jako pierwszy w historii ziemi kieleckiej, dostał uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora nauk technicznych, a fakt ten pozwolił na przekształcenie szkoły w 1974 roku w Politechnikę Świętokrzyską.

W 1981 roku zakończono budowę kampusu i do dziś pozostaje on największym zapleczem naukowo - socjalnym dla studentów w województwie świętokrzyskim. Mało tego, to zaplecze wkrótce zasadniczo się powiększy, a to dzięki pozytywnie ocenionemu wnioskowi i podpisaniu umowy, na mocy której Politechnika Świętokrzyska zostanie wręcz zasypana deszczem pieniędzy na realizację wielkiego projektu inwestycyjnego MODIN II.

W jego ramach zostanie wybudowana aula audytoryjna na 600 osób, zmodernizowane będą budynki dydaktyczne, a sześć laboratoriów na poziomie europejskim zostanie doposażone w nowoczesną aparaturę badawczą.

Ważną datą w rozwoju naszego laureata było uruchomienie w 1996 roku Centrum Laserowych Technologii Metali - wspólnej jednostki Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Świętokrzyskiej, którego budowę zakończono ostatecznie w roku 2000, a także otrzymane w 1999 roku przez Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn, pierwsze w regionie uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, co potwierdziło pełne prawa akademickie uczelni.

W 2004 roku oddano z kolei do użytku nowoczesny gmach Biblioteki Głównej, a w tej chwili trwa budowa hali dydaktyczno-sportowej, której zarysy już widać.

Dziś Politechnika Świętokrzyska składa się z czterech wydziałów: Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrotechniki Automatyki i Informatyki, Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Kształci około 9 tysięcy studentów w ramach 11 kierunków i 33 specjalności. Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w sześciu dyscyplinach: automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, a także prawa do habilitowania w dwóch dyscyplinach: budowa i eksploatacja maszyn oraz budownictwo. Politechnika jest uczelnią w pełni akademicką, oferującą studia I, II i III stopnia.

              Kapituła nagrody Skrzydła 2009 przyznała statuetkę za

        uzyskanie w ciągu 5 lat możliwości kompleksowego kształcenia

                             w obszarze automatyka i robotyka

Obejmuje ono studia I stopnia (inżynierskie), studia II stopnia (magisterskie) oraz uzyskanie uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie automatyka i robotyka.

Kierunek ten jest prowadzony przez Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Cały ten wydział posiada uprawnienia do doktoryzowania w trzech dyscyplinach: automatyka i robotyka, mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, w tej ostatniej dyscyplinie również uprawnienia do habilitowania.

Prawo do doktoryzowania na kierunku robotyka i automatyka jeszcze bardziej podniosło rangę i prestiż naszego laureata

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia