Polityka klimatyczna i rozwój gospodarki – dobrana para

Materiał partnera zewnętrznego

Wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy, poprawa bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i wody oraz ochrona zdrowia to realne efekty wdrażania polityki klimatycznej. Choć najważniejsze decyzje jej dotyczące zapadają na poziomie centralnym, to kluczowe znaczenie dla sukcesu mają działania lokalne.

Polityka klimatyczna wciąż budzi obawy i dyskusje, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju gospodarczego kraju. Doświadczenia innych państw są dowodem, że polityka klimatyczna stymuluje rozwój gospodarczy. Tyle, że w sposób niskoemisyjny, przyczyniający się do tworzenia zielonych miejsc pracy i rozwoju gospodarek lokalnych.

To, że szeroko rozumiany rozwój i działania proklimatyczne idą w parze, pokazują również przykłady zebrane i opisane w poradniku „KLIMAPOLKA - przewodnik po korzyściach z polityki klimatycznej”. W materiale przygotowanym przez Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentowano inicjatywy z województw: łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego i omówiono korzyści z wdrażania polityki klimatycznej na poziomie lokalnym. Te ostatnie dotyczą zarówno samorządów, biznesu, jak i indywidualnych gospodarstw domowych.

To właśnie sukcesy inicjatyw na poziomie powiatu czy gminy są dowodem na pozytywny związek pomiędzy rozwojem gospodarki niskoemisyjnej a wzrostem społecznym, ekonomicznym i ochroną środowiska.

- Włączenie się do działań na rzecz klimatu to poprawa wizerunku przedsiębiorstwa czy samorządu lokalnego, większa konkurencyjność, ale przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców – podkreśla Ewa Świerkula, ekspertka Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Dzięki polityce energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, w Polsce, na inwestycje w modernizację sektora energetycznego przeznaczono ponad 60 mld złotych. Dwie trzecie tej kwoty może trafić do lokalnych samorządów, firm i organizacji. Dzięki tym pieniądzom mogą powstać nowe elektrownie bazujące na odnawialnych źródłach energii, można dokonać termomodernizacji budynków, a nieefektywne i wysokoemisyjne systemy grzewcze zastąpić sprawniejszymi, przyjaznymi dla środowiska i mieszkańców. Zyskają również samorządy, które mogą z tego budżetu docieplać budynki użyteczności publicznej czy modernizować transport zbiorowy. Wszystkie te inwestycje pozwolą nam odetchnąć czystszym powietrzem, przyczyniając się jednocześnie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W dalszej perspektywie dojdą również korzyści finansowe wynikające z oszczędności energii.

Przewodnik po korzyściach z polityki klimatycznej KLIMAPOLKA można pobrać ze strony

www.chronmyklimat.pl/klimapolka

Publikacja powstała w ramach projektu „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? KLIMAPOLKA)” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logo

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia