MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska z najniższymi cenami prądu w Europie? Wszystko dzięki silnie wiejącym wiatrom

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Polska dzięki wiatrakom na lądzie ma dziś najniższe w Europie ceny prądu, a mogłoby być jeszcze taniej. – Energia elektryczna produkowana w instalacjach OZE, takich jak elektrownie wiatrowe, jest dziś od 3 do 5 razy tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach – wskazuje Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego. Jednocześnie eksperci podkreślają, że lądowa energetyka wiatrowa w dalszym ciągu nie wykorzystuje swojego potencjału.

Spis treści

Przez ostatni rok ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły o ok. 20 proc. W przyszłym roku mogą wzrosnąć nawet o 180 proc. Rząd opracował plan osłonowy dla odbiorców, zamrażający ceny energii na obecnym poziomie, ale zakładane roczne limity mogą być niewystarczające dla wielu gospodarstw. Dlatego z punktu widzenia Polaków kluczowe staje się znalezienie oszczędnych źródeł prądu i ciepła. Tym bardziej, że w obecnej, niespokojnej sytuacji politycznej i gospodarczej niepokoimy się nie tylko wzrostem cen, ale też możliwymi przerwami w dostawach prądu i ciepła.

Energia z odnawialnych źródeł nawet 5 razy tańsza

Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce w poniedziałek 3 października wyniosły 503 PLN/MWh (aukcja Market Coupling) i były jednymi z najniższych w Europie – poinformował Instytut Jagielloński. Wpływ na to miał przede wszystkim silny wiatr - ostatni raz warunki meteo pozwoliły na taką generację na początku kwietnia. Jak wynika z obliczeń, generacja z farm wiatrowych pokryje ponad 40 proc. zapotrzebowania na energię w godzinach porannych oraz ok. 30-35 proc. przez większość dnia.

Energia elektryczna produkowana w instalacjach OZE takich jak elektrownie wiatrowe jest dziś od 3 do 5 razy tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz. To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Jednocześnie ekspert podkreśla, że sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. – Wszystko w rękach Sejmu, ponieważ na uchwalenie czeka projekt, który uwolni na nowo rozwój najtańszej, zielonej technologii, która dodatkowo sprawi, że Polska będzie niezależna energetycznie i bezpieczna – mówi Roszkowski.

Tania energia z wiatru - na drodze stoi brak regulacji

Ustawa odblokowująca rozwój energetyki wiatrowej trafiła z rządu do Sejmu i obecnie tam pozostaje. W szczycie kryzysu związanego z brakiem węgla i gigantycznymi cenami prądu ponad 60 proc. Polaków chce pilnego przyjęcia ustawy liberalizującej rozwój farm wiatrowych – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

– Sejm przyjmując ustawę 10H pozwoli polskim rodzinom i przedsiębiorcom zaoszczędzić 14 mld złotych. Nie dziwi więc nikogo, że cała branża wiatrowa, ale też przemysł, samorządy, czy wreszcie społeczeństwo oczekują jak najszybszego odblokowania rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

– To z jednej strony wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności naszego kraju od surowców z Rosji, z drugiej – najlepsze lekarstwo na obniżenie rachunków za prąd. Energia z wiatru jest dziś 5 razy tańsza od energii ze źródeł konwencjonalnych, a nowe inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie to więcej zielonej i taniej energii i niższe rachunki za prąd – mówi.

Polacy chcą energii z OZE

Od kilku lat Polacy masowo montują odnawialne źródła energii (OZE), przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Agencja Rynku Energii podaje, że w ciągu roku moc fotowoltaiki w Polsce podwoiła się i na koniec maja przekroczyła 10,2 GW. W 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem cały polski rynek pomp ciepła wzrósł o 66 proc. Sprzedaż tych urządzeń w przeliczeniu na mieszkańca była większa w Polsce niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a więc na dwóch kluczowych rynkach pomp ciepła w Europie.

Według badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Woltair Polska, inwestujący w OZE, jako główne powody, które zachęcają ich do zakupu, wskazują oszczędność i obniżenie rachunków (tak deklaruje 40 proc. posiadaczy pomp ciepła i 54 proc. właścicieli fotowoltaiki). Polacy, którzy zdecydowali się na inwestycję w OZE są zadowoleni z tego rozwiązania – wskazało tak ponad 80 proc. ankietowanych.

Ponadto duża część posiadaczy instalacji OZE planuje ich rozbudowę w ciągu najbliższych 3 lat. Dotyczy to 36 proc. właścicieli fotowoltaiki i 30 proc. właścicieli pomp ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska z najniższymi cenami prądu w Europie? Wszystko dzięki silnie wiejącym wiatrom - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia