Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski grafen w modułach fotowoltaicznych opatentowany

AIP
Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności.
Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności. mat. pras.
Wynalazek ma znacząco zwiększyć wydajność modułu fotowoltaicznego, a w konsekwencji elektrowni słonecznej, podaje mogileńska spółka Euro Com Project, która zbadała i opatentowała możliwości użycia polskiego grafenu w modułach fotowoltaicznych.

Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności. Spółka opracowała sposoby aplikacji warstwy grafenu w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych. Co to oznacza w praktyce? Zastosowane materiału dwuwymiarowego stworzyło nowe możliwości zwiększenia sprawności ogniw. Wyprodukowane z takich ogniw moduły będzie można w szczególności instalować w regionach bardzo gorących, w których z uwagi na wysoką temperaturę ich efektywność znacząco spadała. - Projekt ten można śmiało określić jako przełomowy. Technologia PVGRAF jest szansą na zrewolucjonizowanie światowej branży odnawialnych źródeł energii przy udziale polskiego grafenu i polskiej myśli technologicznej i może stać się naszym hitem eksportowym – mówi Dariusz Zamroczyński współtwórca projektu.

Euro Com Project z Mogilna ma już na swoim koncie kilka patentów wdrożonych do komercjalizacji. Owocem wspólnej pracy naukowców i działu R&D jest możliwość użycia polskiego grafenu na przemysłową skalę w całej branży odnawialnych źródeł energii. Spółka, poza tym, że opatentowała technologię, posiada już ogniwa krzemowe pokryte elektrodą grafenową. Pierwsze na świecie ogniwa 156mmx156mm pokryte jednoatomową warstwą grafenu zostały już przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy, podaje firma.

O tym, co dalej, mówi drugi z twórców projektu, Łukasz Nowiński: - Tak zwany etap komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, powinien zakończyć się w połowie 2018 roku. Będziemy wówczas chcieli zaprezentować grafenowe moduły wykonane w technologi PVGRAF z udziałem ogniw Mono Perc i HJT jak i całą linię produkcyjną, która na te potrzeby została zaprojektowana.

- Proponowane rozwiązanie poprawi również trwałość krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, gdyż grafen nie ulega korozji. Należy się tylko cieszyć, że zostało zaproponowane i będzie realizowane przez polskie firmy – komentuje dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polski grafen w modułach fotowoltaicznych opatentowany - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia