Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład dla biznesu. Komentują świętokrzyscy przedsiębiorcy i organizacje pracodawców

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Fot. Pixabay
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło 15 maja program Polski Ład. Nowe reformy mają dotyczyć pięciu filarów, w tym systemu podatkowego dla firm i pracowników. Zapytaliśmy świętokrzyskich przedsiębiorców, czy według nich to dobry kierunek.

O nowych reformach Prawa i Sprawiedliwości słyszało się już od dawno. „Premiera” Polskiego Ładu, wcześniejsza nazwa to Nowy Ład, miała odbyć się 20 marca, jednak z uwagi na trzecią falę pandemii została przesunięta na późniejszy termin. W sobotę, 15 maja, odbyła się konferencja prezentująca założenia.

Polski Ład ma obejmować pięć filarów:

  • 1. Służbę zdrowia.
  • 2. Bardziej sprawiedliwy system podatkowy.
  • 3. Emeryturę do 2500 złotych bez podatku.
  • 4. Mieszkania bez wkładu własnego.
  • 5. Wielki program inwestycyjny.

Polski Ład dla biznesu oznacza szereg zmian dla mikro, małych, średnich i dużych firm, a wśród nich na przykład uregulowanie systemu pracy oraz szeroko komentowaną likwidację ryczałtowej składki zdrowotnej, w której wprowadzone zostaną takie same zasady opłacania składki dla działalności gospodarczej, jak w przypadku umów o pracę, czyli proporcjonalnie do dochodu. Nie będzie jej można odliczyć od podatku.

Zdaniem świętokrzyskich przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pracodawców, szczegóły zmian dotyczących Polskiego Ładu dla firm są na razie mało konkretne. Biznes czeka na konsultacje i gotowe ustawy.

Cezary Tkaczyk - prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, członek Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego: - Dostępne informacje dotyczące Polskiego Ładu są zbyt i zawierają zbyt mało danych, żeby móc je w tej chwili szczegółowo analizować i rzetelnie ocenić to jest zbyt mało danych i za dużo niewiadomych. Nie wiadomo, czy zaprezentowane dosłownie przed kilkoma dniami generalne hasła dotyczące zmian będą dopiero poddane konsultacjom czy już są w trakcie opracowywania ustaw. Informacje na ten temat są sprzeczne, a ja liczyłbym na to że jakieś pole do konsultacji jeszcze jest. Moim komentarzem do proponowanych zmian niech będzie stwierdzenie, że od samego mieszania herbata się słodsza nie robi. Według informacji dostępnych na dzisiaj, a więc niepełnych, słychać że pewne zapowiedziane w ostatnią sobotę działania, już mają mieć działania osłonowe. Takiego ruchu nie rozumiem. Według mnie, jeżeli sprawdzą się zapowiadane plany, to system podatkowy w Polsce się jeszcze bardziej skomplikuje. Osoby zarabiające na średnim i wyższym poziomie będzie to niewątpliwie oznaczało zwiększenie opłat i podatków. Okres wychodzenia Polski z pandemii, nie jest w moim odczuciu najlepszy na takie zmiany, bo wielu przedsiębiorców mikro i małych w ostatnim roku poniosło dotkliwe straty i oni raczej oczekują wsparcia, a nie zwiększenia obciążeń. Myślę, że intencje i zamiary powinny być zupełnie inne. Ale, zaznaczam, z komentarzami ja bym się na razie wstrzymał, bo danych jest za mało, za dużo jest niewiadomych. Na przykład, co z osobami na ryczałcie i ze składką zdrowotną, co z osobami, które pracują na umowę o pracę i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą. O Polskim Ładzie będziemy mówili na najbliższym spotkaniu Forum Gospodarczego, które odbędzie się w czwartek, 20 maja.

Marek Banasik - przedsiębiorca i prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, przewodniczący Rady Regionów Konfederacji Lewiatan: - Do przedstawionego przez rząd Polskiego Ładu trudno jest się w tej chwili odnieść, ponieważ podane informacje są zbyt ogólne. Ale od razu widać, że składka zdrowotna w proponowanej podwyższonej stawce będzie bardzo dużym obciążeniem dla osób prowadzących działalność jednoosobową. Już mówi się o tym, że w konsekwencji tych zamierzeń polskie firmy mogą być przenoszone do Czech. Trzeba to mocno podkreślić, dla przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność prawa, ale niestety o tym się niewiele mówi. Przepisy muszą być jednolite, na przykład te dotyczące interpretacji przepisów skarbowych, a zmiany w przepisach rzadkie, bo brak stabilizacji w prawie nie służy gospodarce. Pamiętać należy w tym wszystkim, że to przecież przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, razem z pracownikami tworzą polskie PKB. Rząd jedynie wydaje pieniądze wszystkich ludzi pracujących w kraju.

Stanisław Rupniewski – przedsiębiorca, sekretarz generalny Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego: - W Polskim Ładzie najmniej się mówi o przedsiębiorcach. Sektor przedsiębiorców jest niezauważalny. Jestem zdania, ze w Polsce powinien panować model włoski, gdzie rządy się zmieniają, politycy również, a gospodarka idzie swoja oddzielną drogą. Myślę, że świętokrzyscy przedsiębiorcy dadzą sobie radę ,ale nie powinno się im przeszkadzać. Ogłaszanie takich programów billboardowych, jak Polski Ład, raczej nie służy przedsiębiorczości. My przedsiębiorcy oczekiwalibyśmy stabilności prawa. Szczegółowych danych na temat Polskiego Ładu jest na razie niewiele, ale nawet gdy popatrzę tylko na firmę taką, jak moja, to widać, że wiele osób straci na podatkach. Praktycznie od kierownika w górę stracą finansowo wszyscy. Zewsząd słyszy się zachęty: Przedsiębiorco, rozwijaj się, ale zarazem robi się kroki, które ten rozwój mogą zahamować. Na przykład: zarabiasz lepiej to ci dołożymy obciążeń. Faktem jest jednak, że na pandemię państwo wydało masę pieniędzy w ramach tarcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Polski Ład dla biznesu. Komentują świętokrzyscy przedsiębiorcy i organizacje pracodawców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia