MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski Ład: zarobki netto od 1 stycznia 2022. Kto zyska, a kto straci na wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kalkulator wynagrodzeń

Kinga Wolas
1 stycznia weszły w życie ważne zmiany podatkowe, które wpłyną na pensje pracowników w 2022 roku. Do tego dochodzi podwyżka pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenie. Jakie będą zarobki brutto i netto po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach podatkowych? Zobacz kalkulator wynagrodzeń i sprawdź, jaka będzie Twoja pensja netto w 2022 roku --->
1 stycznia weszły w życie ważne zmiany podatkowe, które wpłyną na pensje pracowników w 2022 roku. Do tego dochodzi podwyżka pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenie. Jakie będą zarobki brutto i netto po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach podatkowych? Zobacz kalkulator wynagrodzeń i sprawdź, jaka będzie Twoja pensja netto w 2022 roku --->123rf.com / Polska Times
1 stycznia weszły w życie ważne zmiany podatkowe, które wpłyną na pensje pracowników w 2022 roku. Do tego dochodzi podwyżka pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej na umowie zlecenie. Jakie będą zarobki brutto i netto po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach podatkowych? Zobacz kalkulator wynagrodzeń i sprawdź, jaka będzie Twoja pensja netto w 2022 roku.

Pensja minimalna 2022 - ile wyniesie?

Pierwszą ważną zmianą, która wpłynie na zarobki części Polaków od 1 stycznia, jest podniesienie pensji minimalnej. W 2022 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 3010 zł brutto, czyli o 210 zł brutto więcej niż w roku ubiegłym. Zarabiający najniższą krajową nie będą płacili podatku dochodowego.

Po odliczeniu wszystkich składek, pensja minimalna netto w 2022 roku wyniesie 2 363,56 zł dla osób niebędących uczestnikami PPK i 2303,36 zł dla pracowników uczestniczących w PPK (przy składce 2%).

Polski Ład 2022. Sprawdź jak zmieni się Twoja wypłata!

Przygotowując wyliczenia, korzystaliśmy z oficjalnego kalkulatora rządowego. Przedstawione w galerii kwoty dotyczą osób pracujących w miejscu zamieszkania i będących uczestnikami PPK, ze stawką wpłaty osoby zatrudnionej w wysokości 2%.

Czytaj też:

Umowa zlecenie. Minimalna stawka godzinowa 2022

Od 1 stycznia wzrasta także minimalne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Minimalna stawka godzinowa w 2022 roku wyniesie 19,70 zł brutto, co oznacza jej wzrost o 1,40 zł w porównaniu do roku ubiegłego.

Polski Ład. Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku (a dokładniej: kwota dochodu wolnego od podatku) to suma dochodów w danym roku, które nie podlegają opodatkowaniu.

W ramach Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku zostaje zwiększona z 8 tys. zł do 30 tys. zł w skali roku.

Nie wszyscy jednak będą mieli do niej prawo. Nie przysługuje ona bowiem osobom, które rozliczają podatek ryczałtem, liniowo lub kartą podatkową. Obejmie za to wszystkich, którzy rozliczają podatek na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, emerytów i niektórych przedsiębiorców.

Czytaj też:

Polski Ład. Drugi próg podatkowy 2022

Podstawowa stawka podatku dochodowego wynosi 17%. Po przekroczeniu określonego progu podstawy opodatkowania, wzrasta do 32%. Co ważne, wyższy podatek dotyczy tylko kwoty przekraczającej pierwszy próg.

W 2021 roku drugi próg podatkowy wynosił 85 528 zł. Polski Ład zwiększa jego wysokość.

W 2022 roku drugi próg podatkowy wyniesie 120 000 zł. Podatek w wysokości 32% zapłacimy więc od dochodów powyżej 120 000 zł rocznie.

Polski Ład. Odliczenie składki zdrowotnej od podatku w 2022 roku

Kolejną ważną zmianą, którą wprowadza Polski Ład, jest brak możliwości odliczenia od podatku dochodowego składki zdrowotnej.

W 2021 roku składka zdrowotna wynosiła 9% podstawy opodatkowania. Pracownik był jednak obciążany tylko 1,25 proc. podstawy opodatkowania, bo pozostałe 7,75% podlegało odliczeniu od podatku dochodowego. Od 2022 roku nie będzie to już możliwe.

Tym samym dochód pracownika będzie pomniejszany o całość składki zdrowotnej.

Zarobki w 2022 roku w Polskim Ładzie. Sprawdź jaką dostaniesz wypłatę:

Polski Ład - czytaj więcej:

GIS wycofuje produkty spożywcze ze sklepów w całej PolsceGłówny Inspektor Sanitarny wycofuje kolejne produkty spożywcze ze sklepów. Z półek znikają m.in. popularne mięso mielone, herbatki odchudzające, zupy instant czy znane batoniki, w których wykryto szkodliwe substancje i bakterie. Co zrobić z taką żywnością i na jakie rzeczy jeszcze uważać?Zobacz listę produktów spożywczych wycofanych w ostatnim czasie przez GIS i dowiedz się, co z nimi zrobić (kliknij tutaj)

Uwaga na mięso z Lidla i herbatki na odchudzanie! GIS wycofu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski Ład: zarobki netto od 1 stycznia 2022. Kto zyska, a kto straci na wprowadzeniu Polskiego Ładu? Kalkulator wynagrodzeń - Głos Wielkopolski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia