Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie wsparcie dla firm z Ukrainy. Właśnie powstało nowe Centrum pomocy. Kto może skorzystać i na jaką pomoc liczyć? [WIDEO]

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W Polsce uruchomiono Business Centrum dla Ukrainy, które ma stanowić odpowiedź na napływ firm z Ukrainy do Polski. Z drugiej strony wsparcie uzyskają także firmy polskie, które poszukują partnerów biznesowych z Ukrainy. – Jeszcze 8 miesięcy temu nie braliśmy pod uwagę tak poważnego trendu, jakim jest zakładanie firm ukraińskich w Polsce – mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Gigantyczny napływ firm z Ukrainy

To nasz program wsparcia dla firm ukraińskich, to jest także wsparcie dla firm polskich, które poszukują partnerów na Ukrainie – tłumaczy nam Bogusława Rudecka, Dyrektor Centrum dla Ukrainy przy ZPP. – Będziemy oferować głównie wsparcie doradcze dla firm, które chcą się rozwijać na polskim rynku, które chcą wchodzić na polski rynek i pozyskiwać partnerów w naszym kraju oraz prowadzić biznes transgraniczny – dodaje.

Ekspertka podaje, że cały czas mamy „gigantyczny napływ firm z Ukrainy”. – Ostatnie szacunki mówią nawet o 20 tysiącach firm ukraińskich przeniesionych do Polski – mówi. Zapytana o to, z jakimi problemami zgłaszali się przedsiębiorcy zza naszej wschodniej granicy, Rudecka przyznaje, że chodziło o pomoc w znalezieniu partnerów, poszukiwaniu rozwiązań dla „trudnych sytuacji, w których się znalazły, a także szukają nowych rynków”. Z drugiej strony ekspertka podkreśla, że zgłaszają się także Polacy, którzy szukają współpracy w Ukrainie, szukają kontrahentów.

Czy inicjatywa nie jest spóźniona? Rudnicka przyznaje, że pik firm z Ukrainy rejestrowanych w Polsce faktycznie przypadł na pierwszą połowę 2022 roku, to jednak jej zdaniem liczba nowo zakładanych firm z Ukrainy w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie. Ekspertka nie ukrywa, że pomoc oferowana Ukraińcom jest podobna do tej, którą zaoferowano w zeszłym roku przedsiębiorcom z Białorusi.

– To jest dość podobna inicjatywa, jednak mamy pewne aspekty, które ją wyróżniają – mówi i wymienia tutaj np. bezpłatne wynajęcie hali produkcyjnej dla firm z Ukrainy, która znajduje się w Warszawie.

Przypomnijmy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Warszawie otworzył biuro, które pomaga prywatnym firmom z Białorusi przenieść swój biznes do Polski. – Zajmujemy się tym już od dwóch lat. Jak do tej pory robiliśmy to bardziej metodami partyzanckimi. Do Polski przeprowadziliśmy do tej pory siedem dużych białoruskich firm z branży IT, w tym dwie wielkie. Jedna z nich zatrudnia 5 tys. informatyków – tłumaczy nam wtedy Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

– Jestem przekonany, że nasz kolejny projekt przyniesie korzyści zarówno stronie ukraińskiej, jak i polskiej. Z oczywistych względów obserwujemy szybki wzrost zainteresowania i aktywności firm ukraińskich na polskim rynku. Tylko w 2022 r. obywatele Ukrainy otworzyli w Polsce ok. 20 000 firm. Widzimy obecnie duże zapotrzebowanie na ten projekt. W dzisiejszych czasach ukraiński biznes szuka w Polsce tego, co najważniejsze – bezpieczeństwa. Trzeba też wykorzystać położenie geograficzne, podobieństwo mentalności, bliskość kultur i naturalną chęć pomocy bliźniemu – mówił Kaźmierczak.

Centrum będzie dostosowywać się do bieżącej sytuacji

– Projekt zasługuje na podkreślenie jego unikatowości i kompleksowości, ponieważ będziemy wspólnie z ZPP oferować pomoc w rozpoczęciu działalności firmom z Ukrainy na terenie Polski – tłumaczy w rozmowie z nami Izabela Wyżga, Prezes Fundacji Totalizatora Sportowego.

Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do współpracy będą zapraszani interesariusze z każdej branży, a sam projekt będzie realizowany w czterech językach: ukraińskim, polskim, angielskim oraz rosyjskim.

Będziemy oferować doradztwo informacyjne, doradztwo konsultacyjne, budować zespół – zarówno z interesariuszami oraz organizacjami po stronie naszego kraju, w tym z organizacjami państwowymi czy prywatnymi – tłumaczy. – Będziemy budować tę relację w oparciu o potrzeby i oczekiwania – dodaje. Wyżga podkreśla, że realizowane działania są „szczególnie potrzebne i aktualne”.

Jednocześnie zwraca uwagę, że „sytuacja jest bardzo dynamiczna”, dlatego sam program będzie na bieżąco dostosowywany do bieżącej sytuacji. – Ciężko nam powiedzieć, ile wyniesie całkowita kwota tego projektu, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie. Dlatego wszystko będzie zależało od potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców – wyjaśniła.

– Myślę, że jeszcze 8 miesięcy temu nie braliśmy pod uwagę tak poważnego trendu, jakim jest zakładanie firm ukraińskich w Polsce. Nasze dane są takie, że do końca zeszłego roku w Polsce powstało 17,9 tysiąca firm, są to skoki kilkusetprocentowe – mówił mister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Rozumiem, że ta inicjatywa, z którą się tutaj spotykamy, ma odpowiedzieć na kontynuację tego trendu z 2022 roku i wszystko wskazuje, że rzeczywiście tak będzie – mówił. Zdaniem szefa resortu rozwoju, wynik założonych przez Ukraińców firm w Polsce będzie „spokojnie do pobicia w 2023 roku”.

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy z Ukrainy?

Business Centrum dla Ukrainy powstało w odpowiedzi na lawinowy napływ firm z Ukrainy do Polski, chodzi o wsparcie firm ukraińskich, które na czas wojny przenoszą swoją działalność do Polski, planują rozwój działalności na terenie UE lub poszukują w Polsce partnerów. Z pomocy mogą skorzystać również firmy polskie, które poszukują partnerów biznesowych z Ukrainy.

– Na potrzeby zainteresowanych firm oferujemy kompleksowe wsparcie doradcze i edukacyjne w zakresie otoczenia prawno-administracyjnego, budowania relacji biznesowych, znalezienia właściwej lokalizacji czy też informacji makroekonomicznych – wyjaśniają organizatorzy. Ponadto Centrum oferuje wydzieloną przestrzeń biurową, tzw. rotacyjne miejsca pracy, dla firm, które w Polsce stawiają swoje pierwsze kroki. Co ważne, usługi są w pełni nieodpłatne.

Projekt powstał we współpracy i jest finansowany ze środków Fundacji Totalizatora Sportowego oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Nawet co dziesiąta firma w Polsce w 2022 roku była zakładana przez Ukraińców

– Wojna na pewno wpłynęła na to, że ta liczba zakładanych działalności gospodarczych czy liczba zakładanych spółek z kapitałem ukraińskim wrosła w Polsce. Ten skok obserwowaliśmy w miesiącach tuż po wojnie, czyli w kwietniu i maju – tłumaczyła w rozmowie ze Strefą Biznesu Katarzyna Dębkowska, Kierownik zespołu foresightu gospodarczego, Polski Instytut Ekonomiczny.

W Polsce działa obecnie 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, czyli aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym. Z dostępnych danych wynika, że 2022 r. może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych spółek z kapitałem ukraińskim. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. powstało już 3,6 tys. podmiotów – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”.

Jak podaje ekspertka, w całym 2022 roku łącznie powstało w Polsce 20 tysięcy firm ukraińskich, z czego 16 tysięcy stanowiły jednoosobowe działalności gospodarcze, a resztę spółki z kapitałem ukraińskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie wsparcie dla firm z Ukrainy. Właśnie powstało nowe Centrum pomocy. Kto może skorzystać i na jaką pomoc liczyć? [WIDEO] - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia