Pomoc dla biznesu po powodzi

Marzena SMORĘDA [email protected]
tego Także dla sektora biznesu rząd przygotowuje zmiany, które mają na celu pomoc w trudnej sytuacji po powodzi.
tego Także dla sektora biznesu rząd przygotowuje zmiany, które mają na celu pomoc w trudnej sytuacji po powodzi.
W powodzi straty ponieśli także przedsiębiorcy, których firmy przerwały lub zaprzestały czasowo prowadzenia działalności. Także dla tego sektora gospodarki rząd przygotowuje zmiany, które mają na celu pomoc w trudnej sytuacji.

Według projektowanych zmian biznesmeni poszkodowani przez powódź szybciej i łatwiej załatwią sprawy związane z usuwanie skutków kataklizmu. W instytucjach publicznych będą czekali nie dłużej niż miesiąc od daty wszczęcia postępowania.

 

W pierwszej kolejności Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, sądy powszechne i wojewódzkie sądy administracyjne będą rozpoznawać sprawy związane z usuwaniem skutków powodzi.

 

Projektowane zmiany w przepisach mają także ułatwić usuwanie szkód w zalanych budynkach m.in. poprzez umożliwienie dokonania spłaty komercyjnego kredytu na remont lub budowę lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, które następnie zostały uszkodzone wskutek powodzi - z kredytu udzielonego na zasadach preferencyjnych (z zastosowaniem dopłat z budżetu państwa do ich oprocentowania).

 

Zmiany w ustawie określają także sytuację pracowników, którzy nie przyszli do pracy przez powódź. Proponuje się uznanie za usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy, w przypadku niemożności jej podjęcia ze względu na powódź. Pracownik zachowa prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 5 dni roboczych.

 

Według projektu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych środki mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą i likwidacją skutków powodzi na rzecz pracowników innego pracodawcy.

 

Będzie także możliwość umarzania w całości lub w części wraz z odsetkami pożyczek przyznanych przed powodzią ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom niepełnosprawnym na działalność gospodarczą lub rolniczą i zakładom pracy chronionej.

 

Takie samo rozwiązanie zostało przewidziane w przypadku pożyczek udzielanych przez starostów osobom bezrobotnym na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu umożliwienia podjęcia lub utrzymania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli miejsce pracy uległo zniszczeniu w powodzi. Umorzenia pożyczki wraz z odsetkami dokonywać będzie starosta na wniosek pożyczkobiorcy lub z urzędu w wypadku śmierci pożyczkobiorcy.

W projekcie zaproponowano również, aby starosta mógł na wniosek poszkodowanego przyznać mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych za okres przed zarejestrowaniem się tej osoby w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie zdążyła się ona zarejestrować z powodu powodzi.

 

Jeśli pracodawca prowadzący działalność gospodarczą na wskutek powodzi zaprzestał przejściowo jej prowadzenia lub ograniczył jej prowadzenie i nie posiada pieniędzy na wypłatę pracownikom wynagrodzenia, będzie on mógł uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Projekt zakłada też możliwość korzystania ze zwolnień z opłaty skarbowej dotyczącej dokumentów i czynności podejmowanych w sprawach związanych z powodzią, od podatku dochodowego w zakresie nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych albo od osób prawnych na usuwanie skutków powodzi, darowizny otrzymanej przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych na usuwanie skutków powodzi, kwoty umorzonych pożyczek przyznanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom niepełnosprawnym - na działalność gospodarczą oraz zakładom pracy chronionej - na cele inwestycyjne, jeżeli w związku z powodzią nie mogą oni spłacić tych pożyczek, od podatku od spadków i darowizny otrzymanej przez osoby fizyczne poszkodowane w wyniku powodzi.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie