MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla kredytobiorców 2023 – komu przysługuje, ile wynosi? Wakacje kredytowe i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to atrakcyjne rozwiązania

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Do końca 2022 roku wakacjami kredytowymi objęto ponad 1 mln kredytów
Do końca 2022 roku wakacjami kredytowymi objęto ponad 1 mln kredytów Tumisu / PixaBay
Osoby, które zmagają się z trudną sytuacją finansową, a obciążone są kredytem hipotecznym, mogą skorzystać z państowego wsparcia. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się dwa rozwiązania, czyli Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) oraz wakacje kredytowe. Na czym polegają te formy pomocy i jakie warunki musimy spełnić, by z nich skorzystać?

Spis treści

Poprzedni rok miał być czasem odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, lecz już pod koniec lutego 2022 roku wybuchł największy od lat kryzys spowodowany wojną w Ukrainie. Związana z tym wysoka inflacja oraz podwyżki stóp procentowych spowodowały, że ta trudna sytuacja wyjątkowo mocno dotknęła kredytobiorców.

Według danych BIG InfoMonitor w Polsce mamy już 2,68 mln dłużników, a średnie zadłużenie Polaków sięga prawie 30 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że w tym trudnym dla kredytobiorców czasie można skorzystać z różnych form pomocy, oferowanych przez państwo.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – czym jest, jak działa?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to specjalny mechanizm stworzony w 2016 roku, by pomóc osobom w trudnej sytuacji finansowej, które nie radzą sobie ze spłacaniem rat kredytu hipotecznego. Ze wsparcia mogą korzystać zarówno kredytobiorcy z kredytem złotówkowym, jak i walutowym.

– Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to kolejne narzędzie obok tak zwanych wakacji kredytowych. Na koniec 2022 roku wakacjami objętych było już 1,05 miliona kredytów hipotecznych, a pomocą w ramach FWK objętych zostało niemal 10 tysięcy umów kredytowych. W tych trudnych czasach Polacy mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa – mówiła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wsparcie w ramach FWK polega na państwowych dopłatach do rat kredytu – część w trakcie pomocy spłaca Skarb Państwa, natomiast drugą część kredytobiorca. Kluczową rolą tego wsparcia jest zapobieganie sytuacjom, gdy wielu kredytobiorców nie ma możliwości spłacania rat, co mogłoby wywołać krach na polskim rynku nieruchomości.

Zasada działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest prosta. Potencjalny beneficjent może złożyć wniosek o pomoc, po którego rozpatrzeniu otrzyma dopłatę do 2000 zł miesięczne na maksymalnie 36 miesięcy. Oczywiście nie jest to żaden prezent, a dopłaty w przyszłości trzeba będzie spłacić.

Na FWK składają się wpłaty kredytodawców. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Kto może otrzymać wsparcie FWK?

Wniosek o dopłaty w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można złożyć samodzielnie lub razem ze współkredytobiorcami (np. małżonkowie), jeśli chociaż jedno z nich spełnia warunki przyznania pomocy.

Ze wsparcia można skorzystać w przypadku spełnienia co najmniej jednego z następujących warunków:

 • status osoby bezrobotnej – co najmniej jeden współkredytobiorca w dniu złożenia wniosku FWK powinien mieć status osoby bezrobotnej,
 • bardzo wysoka rata kredytu – jeśli miesięczne koszty kredytu przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe,
 • wiele osób na utrzymaniu – jeśli po uwzględnieniu raty kredytu rodzinie pozostaje nie więcej niż 1200 zł na osobę.

Wsparcia nie otrzymają osoby, które:

 • uzyskały wcześniej pomoc z FWK (na łączny okres 36 miesięcy),
 • zostały zwolnione dyscyplinarnie,
 • wypowiedziały umowę kredytu,
 • przysługuje im ubezpieczenie spłaty w przypadku utraty pracy,
 • posiadają spółdzielcze prawo do domu lub lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub miały takie prawo w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • posiadają roszczenie o przeniesienie prawa własności domu, lokalu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Jak podkreśla resort finansów, FWK nie przysługuje też kredytobiorcom, którzy są właścicielem domu lub mieszkania, lub nim byli w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ze wsparcia można korzystać wielokrotnie, lecz maksymalny okres dopłat nie może być dłuższy niż 36 miesięcy.

Jak skorzystać z FWK?

Osoby, które chcą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, muszą poinformować o tym bank, który przyznał kredyt hipoteczny. Jeśli dana instytucja już nie istnieje, należy zgłosić się do banku obsługującego przyznane nam wcześniej zobowiązanie.

Na stronie banków znajdują się informacje o FWK, choć nie zawsze będzie tam też również wniosek o wsparcie. Dokument ten można natomiast pobrać bezpośrednio ze strony BGK.

Uzupełniony formularz należy złożyć w swoim banku. Po jego dostarczeniu w ciągu maksymalnie 14 dni zapadnie decyzja w tej sprawie, jednak zwykle proces jest dużo szybszy.

Wakacje kredytowe w 2023 roku

Kolejnym mechanizmem pomocy kredytobiorcom są wakacje kredytowe. Pozwalają one na całkowite zawieszenie spłaty kredytu mieszkaniowego w polskiej walucie. Rozwiązanie te przysługuje osobom, które:

 • posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach, zaciągnięty na zakup własnego mieszkania,
 • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed lipcem 2022 roku,
 • kończą spłatę kredytu po upływie co najmniej 6 miesięcy od powyższej daty.

W 2023 roku spłata kredytu może zostać zawieszona na cztery miesiące, czyli:

 • jedna rata w I kwartale (w okresie od stycznia do marca 2023 r.),
 • jedna rata w II kwartale (w okresie od kwietnia do czerwca 2023 r.),
 • jedna rata w III kwartale (w okresie od lipca do września 2023 r.),
 • jedna rata w IV kwartale (w okresie od października do grudnia 2023 r.).

Wnioski można składać zarówno pisemnie, jak i poprzez bankowość elektroniczną. Decyzja ws. wniosku następuje po maksymalnie 21 dniach od chwili jego otrzymania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia