Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla pracodawców

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach odpowiadał na pytania czytelników.
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach odpowiadał na pytania czytelników.
Jakie są formy pomocy dla pracodawców ze strony urzędu pracy. Relacja z głośnego telefonu „Echa Dnia”

Kiedy firma może się starać o dotację? Jakie są warunki jej otrzymania? Czy firma może wskazać stażystę? Na pytania odpowiadał nasz ekspert – Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Oto najciekawsze z kwestii i odpowiedzi na nie.

 

 

* Niedługo mam obronę pracy magisterskiej, ale już od kilku miesięcy rozglądam się za pracą. W jednej z firm powiedziano mi, że mogą przyjąć mnie na staż. Jak się o to starać?

- Staż pracy przysługuje bezrobotnemu do 25 roku życia lub bezrobotnemu do 27 roku życia, jeżeli nie minął rok od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej. Starosta może skierować taką osobę do odbycia stażu u pracodawcy przez okres nie przekraczający 12 miesięcy.

 

Po obronie pracy należy zarejestrować się w urzędzie pracy odpowiednim dla miejsca zameldowania. Z kolei firma, jeśli faktycznie jest zainteresowana pani osobą, powinna złożyć do tego urzędu imienny wniosek o zorganizowanie stażu. Jeśli zostanie on pozytywnie zaopiniowany, zostanie pani skierowana tam na odbycie stażu.

 

* Dwa lata temu otrzymałem refundację na utworzenie jednego stanowiska pracy, w kwocie około 12 tysięcy złotych, a teraz chcę wystąpić o kolejną. Czy zgodnie z przepisami mam do tego prawo?

 

- Oczywiście, że tak. Refundacji nie udziela się, jeżeli łącznie z inną pomocą ze środków publicznych - w tym ze środków Unii Europejskiej - niezależnie od jej formy i źródła pochodzenia, spowoduje ona przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy. Oznacza to, że pomoc tego typu udzielona firmie w ciągu trzech kolejnych lat nie może przekroczyć równowartości kwoty 200 tysięcy euro, a w sektorze transportu drogowego w okresie trzech kolejnych lat 100 tysięcy euro. Pomoc udzielona pana firmie zdecydowanie tych kwot nie przekracza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia