Pomoc na wagę życia

Akcja specjalna Nestlé
dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, Ordynator Oddziału Zakaźnego w Szpitalu Południowym w Warszawie
Od ponad roku są na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. Lekarze, pielęgniarze, ratownicy medyczni, kierowcy karetek, salowi, dyspozytorzy i inne grupy zawodowe, związane z opieką zdrowotną – to na ich barkach spoczywa ciężar odpowiedzialności za zdrowie i życie nas i naszych bliskich. Nestlé wraz z Raben Logistics Polska oraz Fundacją Lekarze Lekarzom starają się wesprzeć ich w walce o to, co najważniejsze.

To, co obecnie charakteryzuje pracę w szpitalach covidowych, to bardzo intensywny tryb pracy i jeszcze cięższe warunki: krępujące ruchy kombinezony ochronne, gogle i maski, w których personel medyczny spędza wiele godzin. Niewielu z nas może wyobrazić sobie, z jakimi obciążeniami fizycznymi i psychicznymi borykają się medycy. Jak mówi dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, Ordynator Oddziału Zakaźnego w Szpitalu Południowym w Warszawie – My bardzo często nie pamiętamy o sobie. I zdarza się, że po kilkunastu godzinach dyżuru człowiek zdejmuje kombinezon i zdaje sobie sprawę z tego, że przez cały czas niczego nie jadł i nie pił. I jeżeli wtedy pod ręką jest butelka wody albo inne produkty spożywcze, to jest to bardzo ważne.

Pomoc od serca

To właśnie w solidarności z personelem medycznym organizowane są akcje takie, jak ta z Nestlé, Raben Logistics Polska oraz Fundacją Lekarze Lekarzom, w ramach której do szpitali dostarczane są produkty spożywcze – owsianki, musy owocowe, dania instant, batony, a także kawa i woda. Firma przekaże łącznie ok. 4,5 mln produktów o wartości ok. 9 mln złotych. Jej pracownicy rozumieją, że pandemia dotyczy każdego z nas bezpośrednio i dlatego jako firma podejmują szereg działań, dzięki którym mogą realnie pomóc osobom zaangażowanym w walkę z wirusem. Nestlé realizuje wsparcie we współpracy z partnerami, dzięki którym pomoc trafia dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, a łatwe w przygotowaniu posiłki i gotowe do spożycia produkty mogą być wsparciem w chwilach kryzysu.

To nie jedyna akcja zainicjowana i zrealizowana przez Nestlé. W ostatnich miesiącach firma przekazała 300 tysięcy maseczek ochronnych oraz 270 tysięcy rękawiczek do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce, a także na potrzeby seniorów – pensjonariuszy domów opieki społecznej. Producent wsparł również najmłodszych, którzy dotkliwie odczuwają skutki pandemii, poprzez utrudniony dostęp do nauki i brak kontaktu z rówieśnikami: aż 275 potrzebujących dzieci otrzymało komputery lub tablety.

Jak może pomóc każdy z nas?

Wielu członków personelu medycznego wychodzi daleko poza regularny zakres obowiązków, mierząc się z niedostateczną dostępnością sprzętu, brakami personalnymi, czy nawet z brakiem tlenu na oddziałach ratujących życie. O co apelują medycy? O to, żebyśmy dbali o siebie, zgłaszali się na szczepienia, zachowywali zasady higieny i bezpieczeństwa. Jak mówi dr n. med. Agata Kusz-Rynkun – w tej chwili jest to jedyne, co właściwie dużo nie kosztuje, ale może uratować życie wielu osób.

Wspierajmy więc medyków i starajmy się nie dokładać im pracy, bo właśnie dzięki ich zaangażowaniu i często ponadludzkim staraniom znakomita większość chorujących wraca do pełni zdrowia i sił. Jak podkreśla dr n. med. Agata Kusz-Rynkun to jest właśnie najlepsza nagroda za ich wysiłki – Największa nasza radość jest wtedy, gdy pacjent wychodzi do domu. Ocieramy się bardzo często o sytuacje krytyczne. To, co daje nadzieję, to to, że czasem nawet mimo bardzo złego stanu i ciężkiego przebiegu choroby, pacjent wychodzi do domu. Więc to nie jest tak, że zawsze musimy przegrać. Medycy nie lubią przegrywać.

Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc na wagę życia - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie