Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Na co postawić w obecnym czasie?

Materiał informacyjny METAL-FACH Technika Grzewcza
pixabay.com

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby budujące dom jednorodzinny nie miały większego dylematu w temacie sposobu ogrzewania budynku. Wybór ograniczony był do pieca węglowego lub gazowego.

Wiele się jednak zmieniło! Na rynku pojawiły się nowe, bardziej przyjazne dla środowiska mechanizmy grzewcze, a ogrzewanie węglowe znalazło się na „czarnej liście” i podlega coraz dalej idącym restrykcjom. Dziś właściciele domów muszą zdecydować, czy chcą pozostać przy tradycyjnym ogrzewaniu gazowym czy zainstalują stosunkowo nowe, ale zdobywające coraz większe grono zwolenników, pompy ciepła.

To nie jest błaha decyzja, bo raz wybrany system będzie wykorzystywany przez wiele lat. W tym artykule przedstawimy korzyści obu tych rozwiązań oraz wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Czym są pompy ciepła?

O ile nie trzeba wyjaśniać, czym jest przyłącze gazowe i na czym polega ogrzewanie budynków gazem ziemnym, to warto poświęcić kilka słów wyjaśnieniu, czym jest pompa ciepła. To urządzenie, którego głównym zadaniem jest pobieranie energii z odnawialnych źródeł. Pompy klasyfikuje się głównie ze względu na źródło pozyskiwania ciepła (grunt, woda, powietrze).

Źródło: metalfachtg.com.pl

Polscy inwestorzy najchętniej wybierają powietrzne pompy ciepła. To urządzenia wolnostojące, które umieszcza się na zewnątrz budynku, choć nie jest też wykluczone umiejscowienie części sterującej pompą ciepła wewnątrz budynku, a samej pompy ciepła na zewnątrz. Urządzenia te mają za zadanie odbierać ciepło z powietrza atmosferycznego, rozprężać je i przekazywać do instalacji grzewczej.

Największą sprawnością charakteryzują się gruntowe pompy ciepła. Są jednak najdroższe w zakupie oraz montażu. Z racji dodatkowych wymogów nie mogą być zastosowane na niektórych nieruchomościach. Powietrzne pompy ciepła są tańsze i łatwe w montażu (nie trzeba wykonywać odwiertów, jak przy pompie gruntowej), co przekłada się na ich bardzo dużą popularność.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Korzyści

  • Za gaz płacimy dopiero po zużyciu. Nie ma ryzyka, że właściciel domu kupi za dużo surowca i nie zdąży wykorzystać go przed końcem sezonu.
  • Łatwe użycie, które nie powoduje niebezpieczeństwa dla osoby obsługującej automatyczny kocioł. Nowoczesne systemy ogrzewania gazem są praktycznie bezobsługowe i korzystanie z urządzeń nie wymaga większego przeszkolenia.
  • Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także podgrzewają wodę.
  • Ogrzewanie gazowe jest dużo tańsze niż ogrzewanie prądem.
  • Dzięki zaopatrzeniu w nowoczesny piec kondensacyjny system uzyska wyższą sprawność i z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie.

Wady

  • Koszty na starcie. Wykonanie kotłowni gazowej kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, do tego trzeba doliczyć zaprojektowanie i wykonanie przyłącza, a to kolejne kilka tysięcy.
  • Nie jest to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania pomieszczeń. Wprawdzie ogrzewanie gazowe pracuje na niższym (niż w przypadku choćby ogrzewania olejowego) poziomie emisji szkodliwych substancji, niemniej opiera się na spalaniu surowca kopalnego. Nawet przy stosowaniu się do wszystkich instrukcji dotyczących prawidłowego korzystania, emisja CO2 wyniesie więcej niż w przypadku korzystania z pompy ciepła (około 250 g/kWh wobec maksymalnie 150 g/kWh).
  • Ceny gazu nieustannie idą w górę. Wprawdzie dostawcy nie mogą dowolnie podnosić cen dla konsumentów, ale co roku wnoszą do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zgodę na wyższy cennik i w związku z tym, że surowiec drożeje na światowych rynkach, prezes wyraża taką zgodę.

Wady i zalety pomp ciepła

Korzyści

  • Wysoka efektywność urządzenia przy niskiej cenie eksploatacji. Pompy ciepła umożliwiają redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, więc można przyjąć, że o taką wartość obniżają rachunki.
  • Oszczędność na etapie budowy domu. Budynek ogrzewany pompą ciepła nie potrzebuje komina, nie trzeba też przeznaczać pomieszczenia na składowanie węgla.
  • Bardzo prosta obsługa. Pompa ciepła pracuje w sposób zautomatyzowany i jej obsługa nie wymaga poświęcania jej wiele uwagi. Docenią to przede wszystkim osoby, które do tej pory miały w domu ogrzewanie węglowe, które wymagało wcześniejszego zakupienia węgla, a następnie dorzucania go do pieca kilka razy dziennie. Wokół pieca było brudno, kurzyło się. Komfort codziennego używania pompy ciepła jest nieporównywalnie wyższy.
  • Oszczędność miejsca. Pompa ciepła nie zajmuje wiele miejsca i jak wskazaliśmy w punkcie wyżej, jest bardzo „higienicznym” urządzeniem, wokół którego nie zbierają się kurz i pył. Może być umieszczona w dowolnym punkcie gospodarstwa domowego.
  • Niezależność od dostawców energii. Posiadacz pompy ciepła nie jest uzależniony od dostawców paliw stałych (węgla czy gazu) i nie dotyczą go podwyżki cen, do których będzie dochodziło w przyszłości.
  • Długa żywotność urządzenia. Przy prawidłowej eksploatacji czas pracy jest szacowany na 20-25 lat, co nie oznacza, że pompa ciepła nie może działać dłużej.
  • Rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń, nie produkuje dymu ani popiołu.
  • Możliwość skorzystania z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Akcja przewiduje dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Dopłata może wynieść od 7 do 21 tys. zł. Aby skorzystać z programu, należy spełnić następujące warunki:
  • zamontować pompę ciepła w nowym domu,
  • wykazać podwyższony standard energetyczny.
  • Zakup musi zostać dokonany w okresie kwalifikowalności do programu: między 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2026 r.

Wady

  • Wysoki koszt instalacji. Wprawdzie z czasem rachunki za ogrzewanie są niższe niż w przypadku ogrzewania gazem, niemniej trzeba się liczyć z kosztem co najmniej 25 tys. zł w przypadku pompy powietrznej. Zakup i montaż pompy gruntowej jest jeszcze droższy. Na ostateczny rachunek wpływ będzie miała klasa energetyczna budynku, rodzaj pompy ciepła i moc grzewcza.
  • Poleca się stosowanie pomp ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Nie jest to wymóg, pompa może być podłączona do tradycyjnych grzejników, niemniej maksymalną efektywność można uzyskać przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego (ogrzewanie podłogowe i pompa dobrze ze sobą współpracują na niskich temperaturach w granicach 30-35oC, a włączenie do szeregu kaloryfera, który wymaga zasilania powyżej 55oC, powoduje, że spada sprawność urządzeń i rosną koszty eksploatacji).

Pompa ciepła czy gaz – co wybrać?

Za ogrzewaniem gazowym przemawia pewnego rodzaju przyzwyczajenie. Jest to metoda sprawdzona, na rynku działają firmy wyspecjalizowane w instalacji i konserwacji kotłów gazowych, do tego klienci mogą wybierać z bogatej oferty produktów.

Z drugiej strony – nie należy się obawiać nowości. Pompy ciepła nie okazały się przelotną nowinką, ale są rozwiązaniem coraz częściej wykorzystywanym przez świadomych inwestorów. Dowodem na to, że długofalowo traktowane są jako sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń, jest fakt, że w 2022 roku zaczął obowiązywać wspomniany wyżej program dopłat do instalacji pomp ciepła.

Z całą pewnością rekomendujemy instalację pompy ciepła w nowoczesnym budownictwie o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Wynika to z tego, że pompa ciepła pracuje na stosunkowo niskim (w porównaniu do ogrzewania gazowego) zakresie temperatur. Sprawdzi się w budynkach z doskonała izolacją termiczną.

Tym co zniechęca do instalacji pompy ciepła, jest jej koszt. Dzięki dopłatom spada on jednak do poziomu zbliżonego do kosztu przyłącza gazowego. Biorąc pod uwagę, jak bardzo w ostatnich latach rośnie nacisk na ekologiczne źródła ciepła, co jest silnie związane z „zieloną polityką” Unii Europejskiej, nie można wykluczyć dalszych ulg i dodatków na rzecz pomp ciepła.

Źródło: pixabay.com

Myśląc o koszcie pompy, należy jednak wziąć pod uwagę, że pozwala zaoszczędzić pieniądze na innych wydatkach, na przykład pozwala zaprojektować budynek bez przewodu kominowego i nie wymaga podłączania nieruchomości do sieci gazowniczej, a jeśli budynek znajduje się w dużej od niej odległości, może to być znaczący koszt.

Na samo przyłączenie do sieci w niektórych miejscowościach czeka się kilkanaście miesięcy, a więc dłużej niż wynosi czas budowy domu. Pompa ciepła eliminuje wszystkie te trudności.

W Szwecji już 95% nowo budowanych domów wyposażonych jest w pompę ciepła. Czas pokaże, czy i w Polsce to rozwiązanie okaże się tak samo popularne, ale biorąc pod uwagę, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, można przewidywać powtórzenie tego sukcesu.

Polacy nie boją się nowości i chcą pozyskiwać tanie, ekologiczne ciepło. Upowszechnianie pomp ciepła powinno przełożyć się na spadek cen urządzeń, dzięki czemu już w ogóle nie będzie dysproporcji w cenie wobec innych źródeł ciepła.

Pompy ciepła powietrzne – gdzie kupić?

W ofercie firmy METAL-FACH Technika Grzewcza, polskiego producenta kotłów grzewczych, znajdują się dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła: ELIKA SPLIT oraz ELIKA MONOBLOCK. Podobnie jak wszystkie inne kotły zjeżdżające z naszych taśm produkcyjnych w zakładzie w Sokółce, pompy też spełniają wszystkie kryteria standardów energetycznych i ekologicznych, a także posiadają wymagane certyfikaty 5 klasy i EcoDesign.

Wszystkie nasze produkty kwalifikują się do programu dopłat „ Czyste Powietrze”.

METAL-FACH Technika Grzewcza od 1989 produkuje wysokiej klasy piece i kotły centralnego ogrzewania, a z czasem do naszej produkcji weszły także panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Przez ponad 30 lat istnienia firma zebrała najlepszych specjalistów, którzy gwarantują, że nasze produkty odpowiadają najbardziej restrykcyjnym normom. Przed dopuszczeniem produktów do sprzedaży, kotły przechodzą dokładne badania techniczne i jakościowe.

Pompy ciepła powietrzne METAL-FACH Technika Grzewcza można kupić w sklepach z techniką grzewczą w całej Polsce. Dodatkowe informacje o punktach sprzedaży, zasadach montażu i użytkowania uzyskasz na naszej stronie internetowej lub u naszych przedstawicieli handlowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia