Pomysł na biznes - dlaczego warto inwestować w turystykę w Polsce Wschodniej?

Materiał informacyjny BGK
Pomysłów na biznes w Polsce Wschodniej jest wiele, bo drzemie w niej ogromny potencjał turystyczny, co jest wielką szansą dla firm, które właśnie teraz decydują się postawić na zaistnienie lub rozwój w tej branży. Zrealizowanie nowych pomysłów lub udoskonalenie istniejących ofert turystycznych może być łatwiejsze przy wsparciu projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” finansowanego ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki.

BGK

W pandemii Polacy nie rezygnują z wyjazdów na wakacje, ale wiele więcej osób decyduje się spędzić je w kraju. W tak zwanej nowej normalności szukamy jednak miejsc bezpiecznych, blisko natury, bez zgiełku, typowego dla modnych dotąd kurortów. To właśnie te proste pomysły na biznes w branży turystycznej będą teraz najbardziej opłacalne.

Pomysł na biznes - Bieszczady, Mazury, Podlasie, Góry Świętokrzyskie i Lubelszczyzna biją rekordy popularności

W Bieszczady przybywa rekordowa liczba miłośników górskich krajobrazów i mniej zatłoczonych szlaków. Tylko w lipcu i sierpniu 2020 roku, Bieszczadzki Park Narodowy odwiedziło 373,3 tys. osób. W porównaniu z poprzednimi wakacjami frekwencja na szlakach wzrosła o 37 proc. Jednocześnie wciąż jest tam kameralnie.

Podobnie było i będzie na Mazurach, gdzie odnajdą się np. miłośnicy sportów wodnych, wędkowania i kajakowych spływów po rzekach w otoczeniu lasów. Zaś na Podlasiu turyści chętnie szukają ustronnych miejsc z krajobrazem rozlewisk, dziką naturą, drewnianą zabudową, rzekami i jeziorami. Lubelszczyzna jest wspaniała do zwiedzania, a w województwie świętokrzyskim zachwyt potrafią wzbudzić przepiękne panoramy najstarszych gór w Polsce.

BGK

Pomysł na biznes – możliwości rozwoju w Polsce Wschodniej

Możliwości rozwoju turystyki w Polsce Wschodniej są bardzo duże – ogromny potencjał drzemie w pięciu tworzących ją województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Warto zainwestować dziś w turystykę w Polsce Wschodniej. Jej atrakcyjność odkryło już wielu blogerów, przygotowując mini przewodniki po województwach. Zachwycają się niesamowitymi Mostami w Stańczykach, punktem widokowym w Turtulu, atrakcjami na mazurskim spływie kajakowym, trasami rowerowymi po Białowieskim Parku Narodowym, podlaskim Szlakiem Tatarskim, wejściem na Tarnicę albo miasteczkiem Chęciny z intrygującymi ruinami zamku. W ślad za odkryciami blogerów idą turyści, coraz chętniej wybierający Polskę Wschodnią jako miejsce z ciekawymi, a wciąż mało odkrytymi turystycznie atrakcjami.

Pomysł na biznes w Polsce Wschodniej

Nowo odkrywanych atrakcji jest tutaj moc, ale jednocześnie na mapie wschodniej Polski wciąż brakuje miejsc noclegowych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb turysty. Brakuje też atrakcji czynnych przez cały rok. Warto o tym pamiętać szukając pomysłu na rozwinięcie swojej oferty. To przestrzeń do tworzenia zupełnie nowych, ciekawych o każdej porze roku atrakcji turystycznych. To jednak tylko kilka pomysłów na biznes, które można tu zrealizować.

W ostatnich latach wielu właścicieli różnych firm decydowało się przebranżowić. Mają różne pomysły na biznes. Otworzyli hotele lub restauracje, zamiast np. produkować meble. Ma to związek ze zwiększonym ruchem turystycznym. Powstają nowe atrakcje, przyciągające urlopowiczów z całej Polski. Mają na to wpływ m.in. zrealizowane inwestycje ze środków unijnych, które znacząco oddziałują na podniesienie atrakcyjności regionu.

Powstają wieże widokowe, trasy kajakowe, plaże nad jeziorami. Nie można nie wspomnieć o atrakcyjnym Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, który biegnie przez pięć województw, setki małych i średnich miejscowości.

To daje wiele pomysłów na biznes tam, gdzie wcześniej ich nie było. Potrzebne są miejsca przyjazne miłośnikom dwóch kółek. Rowerzyści docenią miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne na trasie, gdzie będą mogli odpocząć. Z pewnością spróbowaliby również tradycyjnych, regionalnych przysmaków lub ekologicznych produktów, by nabrać sił przed kolejnymi wyprawami i odkrywaniem szlaków.

Pożyczka dla firm na atrakcyjnych warunkach

Branża turystyczna i osoby, które dopiero szukają pomysłu na biznes w pięciu województwach Polski Wschodniej mogą wiele zyskać dzięki projektowi „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Inicjatywa finansowana jest ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

W nowej puli to aż 60 milionów złotych ze środków krajowych, z których mogą skorzystać właściciele mikro, małych i średnich firm, szukający finansowania pomysłu na biznes lub chcący rozwijać to, co już stworzyli. Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją i pomocą w ich pozyskaniu zajmują się instytucje finansujące.

Szczegóły znajdziesz tutaj: bgk.pl/turystyka

Wystarczy pomysł na biznes lub chęci na rozwój, by stworzyć przyjazne miejsce na turystycznej mapie Polski Wschodniej. Spodziewany, wzmożony ruch turystyczny na terenie kraju to również dobry czas na doinwestowanie swojego biznesu. Nowe pomysły na istniejący biznes i udoskonalenie rozwiązań łatwiej zrealizować z pomocą pożyczki.

Jaki pomysł na biznes sfinansujesz dzięki pożyczce dla firm?

Dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego np.:

  • zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
  • stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
  • rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
  • podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możemy uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w pożyczkach rynkowych.

  • oprocentowanie to obecnie 0,0375 proc. lub 0,075 proc.
  • nie ma opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki
  • możliwość karencji spłat lub wakacji kredytowych
  • wkład własny od 0 zł

To idealne rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie turystycznym, ale też dla osób, które chcą rozwijać to, co już stworzyły. Z pożyczek skorzystało do tej pory ponad 600 właścicieli firm. Pieniądze pomogły rozwinąć im skrzydła. Dzięki dofinansowaniu z powodzeniem działają np. muzea, wypożyczalnie sprzętu sportowego, hotele, restauracje czy ośrodki turystyczne.

Sukces leży w rękach przedsiębiorcy, o czym przekonały się już osoby, które zdecydowały się skorzystać z finansowania. Dzięki nowym inwestycjom, branża turystyczna może liczyć na dodatkowe wsparcie w trudnej sytuacji pandemicznej.

Dzięki tym środkom, w czasach pandemii byliśmy w stanie wybudować bardzo ciekawy obiekt, przy zachowaniu niezwykle wysokiej jakości, w oparciu o najwyższe wymogi energooszczędności stawiane dziś przed budynkamiopowiada pan Jakub Fraszka, właściciel pensjonatu „W Drzewach” - nietypowego biznesu w Nałęczowie, jakim są domki zawieszone na drzewach. - Od początku brakowało nam oddzielnego budynku na ulokowanie recepcji i dodatkowego apartamentu o nieco innym charakterze – niezwykle komfortowego, zatopionego w ciszy i spokoju. Dziś ten plan realizujemy, m.in. dzięki pożyczce na rozwój turystyki – dodaje.

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Pomysł na biznes - dlaczego warto inwestować w turystykę w Polsce Wschodniej? - Kurier Poranny